Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 21 października 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 6 sierpnia 2024 na terenie gminy Jerichower Land (Niemcy), a satelity rejestrowały ogień przez 3 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 165 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
Niemcy, 2024: 2. miejsce na 3.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (8,8 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 6 sie 2024 do 8 sie 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 9 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 7 sierpnia 2024; detekcje tego dnia: 1.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 1.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 29,4 °C i minimalna wilgotność 41 % w dniu 7 sierpnia 2024; porywy 28 km/h w dniu 8 sierpnia 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-08-06 | 0 | 0 | 26,4 | 11,8 | 40 | 11,7 | 21,6 | 0 | 6,5 | bajo | 1 |
| 2024-08-07 | 1 | 9 | 29,4 | 14,1 | 41 | 14,8 | 24,8 | 3,7 | 2,3 | muy_bajo | 1 |
| 2024-08-08 | 0 | 0 | 22,6 | 14,8 | 52 | 12,3 | 28,4 | 1,9 | 1,3 | muy_bajo | 1 |
| 2024-08-09 | 0 | 0 | 23,4 | 13,7 | 62 | 18 | 36 | 0,7 | 3,5 | muy_bajo | 0 |
| 2024-08-10 | 0 | 0 | 25,7 | 14 | 45 | 16,4 | 36 | 0,1 | 7,8 | bajo | 0 |
| 2024-08-11 | 0 | 0 | 25,5 | 15,4 | 41 | 11,2 | 25,9 | 0 | 8,9 | bajo | 0 |
| 2024-08-12 | 0 | 0 | 27,8 | 12,2 | 38 | 10,8 | 17,6 | 0 | 10,9 | bajo | 0 |
| 2024-08-13 | 0 | 0 | 31,1 | 15,3 | 33 | 16 | 28,1 | 0 | 16,1 | moderado | 0 |
| 2024-08-14 | 0 | 0 | 31,1 | 18,3 | 44 | 13,1 | 27,4 | 0,6 | 12,7 | moderado | 0 |
| 2024-08-15 | 0 | 0 | 27,4 | 17,8 | 53 | 14,6 | 30,2 | 0,3 | 13,1 | moderado | 0 |
| 2024-08-16 | 0 | 0 | 28,8 | 16,2 | 41 | 14,2 | 35,6 | 0,2 | 14,4 | moderado | 0 |
| 2024-08-17 | 0 | 0 | 26,8 | 18 | 55 | 10 | 27,7 | 6,1 | 0,9 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
7 sie 2024 · 9 MW · 1
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Przed wybuchem pożaru przez jeden dzień nie padał deszcz (co najmniej 1 mm). Deszcz przyszedł po pożarze: 6,1 mm, 17 sie.
73% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 41 ha w 2016 r., 26 ha w 2018 r., 24 ha w 2019 r., 71 ha w 2022 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 120 ha, które spłonęły wcześniej.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Dotknięty obszar chroniony Natura 2000: 100 %
Obszary Natura 2000 (Europejska Agencja Środowiska, wydanie z 2024 roku), przez które przechodzi obrys.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 6 sie | 26,4 °C | 40 % | 22 km/h | 0,0 mm | Niskie 6 |
| 7 sie | 29,4 °C | 41 % | 25 km/h | 3,7 mm | Bardzo niskie 2 |
| 8 sie | 22,6 °C | 52 % | 28 km/h | 1,9 mm | Bardzo niskie 1 |
| 9 sie po | 23,4 °C | 62 % | 36 km/h | 0,7 mm | Bardzo niskie 4 |
| 10 sie po | 25,7 °C | 45 % | 36 km/h | 0,1 mm | Niskie 8 |
| 11 sie po | 25,5 °C | 41 % | 26 km/h | 0,0 mm | Niskie 9 |
| 12 sie po | 27,8 °C | 38 % | 18 km/h | 0,0 mm | Niskie 11 |
| 13 sie po | 31,1 °C | 33 % | 28 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 16 |
| 14 sie po | 31,1 °C | 44 % | 27 km/h | 0,6 mm | Umiarkowane 13 |
| 15 sie po | 27,4 °C | 53 % | 30 km/h | 0,3 mm | Umiarkowane 13 |
| 16 sie po | 28,8 °C | 41 % | 36 km/h | 0,2 mm | Umiarkowane 14 |
| 17 sie po | 26,8 °C | 55 % | 28 km/h | 6,1 mm | Bardzo niskie 1 |
Zaczął się przy FWI 6,5 i minimalnej wilgotności 40 %; wcześniej: 1 dzień bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 12.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,6 mm, 24 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 13,4 mm, 30 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,8 mm, 24 lut.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,2 mm, 30 cze.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,2 mm, 14 mar.
Pożary w okolicy, które zaczęły się przy podobnej pogodzie: 12. Poniżej 15 nie podajemy liczb: byłyby bardziej szumem niż sygnałem.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 8 sie, a 17 sie spadło 6,1 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
8 sierpnia 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 16 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Data license Germany - Attribution - Version 2.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.