Przejdź do treści
worldfires
ES · Hiszpania · →

Pożar: Jarilla, sierpień 2025 Cabezabellosa, Hervás, Navaconcejo

Wygasły · ostatnie wykrycie: 21 sie 2025, 02:20 UTC

Pożar wybuchł 13 sierpnia 2025 na terenie gminy Jarilla (Hiszpania), a satelity rejestrowały ogień przez 9 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 17 317 ha, obejmujący obszar 18 gmin.

To największy pożar w regionie Cáceres od 2016 roku (spośród 70 z własną stroną). Hiszpania, 2025: 8. miejsce na 158.

Porównaj z…
Spalona powierzchnia
17 317ha
obrys Copernicus
Czas trwania
9dni
13 sie 2025 – 21 sie 2025
Dotknięte gminy
18
gmin
Początek
13 sie
2025
Detekcje cieplne
1 401
w jednym punkcie cieplnym: 164 MW
Zagrożenie na starcie
42
Bardzo wysokie · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
2,6GW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 13 sie21 sie
21 sie 2025

Jak się rozwijał, dzień po dniu

13 sie 2025 · 1 002 MW · 79 14 sie 2025 · 2 429 MW · 282 15 sie 2025 · 2 307 MW · 95 16 sie 2025 · 3 613 MW · 165 17 sie 2025 · 7 113 MW · 339 18 sie 2025 · 2 566 MW · 191 19 sie 2025 · 2 429 MW · 176 20 sie 2025 · 2 048 MW · 70 21 sie 2025 · 34 MW · 4
13 sie 15 sie 17 sie 19 sie 21 sie

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

32°maksimum
50km/h · najsilniejszy poryw
15%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 31.

Ten teren już wcześniej płonął

10% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 443 ha w 2017 r., 76 ha w 2018 r., 42 ha w 2019 r., 70 ha w 2020 r., 86 ha w 2021 r., 24 ha w 2022 r., 49 ha w 2023 r..

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 19% obszaru porównawczego: Berlin (173 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. Cabezabellosa 317 mieszk. · ogień dotarł do centrum
    2 389 ha dotarł 13 sie
    71 %
  2. Hervás 3 898 mieszk. · 1,5 km od centrum
    2 331 ha dotarł 17 sie
    39 %
  3. Navaconcejo 2 037 mieszk. · 1,0 km od centrum
    2 114 ha dotarł 16 sie
    41 %
  4. Cabezuela del Valle 2 049 mieszk. · 2,1 km od centrum
    1 713 ha dotarł 17 sie
    30 %
  5. Jerte 1 189 mieszk. · 1,4 km od centrum
    1 607 ha dotarł 17 sie
    27 %
  6. Jarilla 127 mieszk. · ogień dotarł do centrum tu się zaczął
    1 506 ha dotarł 13 sie
    53 %
  7. Gargantilla 346 mieszk. · 1,7 km od centrum
    1 080 ha dotarł 16 sie
    52 %
  8. Casas del Monte 761 mieszk. · 1,8 km od centrum
    1 063 ha dotarł 14 sie
    39 %
  9. Villar de Plasencia 224 mieszk. · ogień dotarł do centrum
    695 ha dotarł 14 sie
    28 %
  10. Tornavacas 989 mieszk. · 2,9 km od centrum
    549 ha dotarł 19 sie
    7,2 %
  11. Oliva de Plasencia 290 mieszk. · 2,9 km od centrum
    444 ha dotarł 14 sie
    5,0 %
  12. El Torno 805 mieszk. · 0,6 km od centrum
    415 ha dotarł 13 sie
    19 %
  13. Segura de Toro 190 mieszk. · 2,0 km od centrum
    406 ha dotarł 16 sie
    27 %
  14. Plasencia 40 132 mieszk. · 6,0 km od centrum
    335 ha dotarł 15 sie
    1,5 %
  15. Rebollar 203 mieszk. · 0,9 km od centrum
    292 ha dotarł 15 sie
    25 %
  16. Candelario 832 mieszk. · 7,8 km od centrum
    235 ha dotarł 19 sie
    3,9 %
  17. La Garganta 353 mieszk. · 3,8 km od centrum
    89 ha dotarł 20 sie
    3,7 %
  18. 74 ha dotarł 14 sie
    9,0 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Co spłonęło

  • Inne tereny naturalne43 %
  • Zarośla twardolistne30 %
  • Las liściasty11 %
  • Tereny rolnicze9,4 %
  • Zarośla i lasy w stadium przejściowym5,3 %
  • Las iglasty1,4 %

Dotknięty obszar chroniony Natura 2000: 85 %

Obszary Natura 2000 (Europejska Agencja Środowiska, wydanie z 2024 roku), przez które przechodzi obrys.

Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.

Sprawdzone w prasie

Sprawdzono: 29 września 2026

Porównaliśmy tę stronę ze źródłami opublikowanymi po ugaszeniu pożaru (liczba źródeł: 3). Oto, co wnoszą:

Znany też jako
incendio de Jarilla · incendio del Valle del Jerte · incendio de Hervás
Oficjalnie podana powierzchnia: 17 367 ha (satelita zmierzył 17 317 ha)
Uznany za ugaszony: 28 września 2025

Źródła

Dane oficjalne mierzy się inaczej niż satelitarne i czasem obejmują one tylko część pożaru.

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
13 sie 27,5 °C 27 % 41 km/h 0,3 mm Bardzo wysokie 42
14 sie 28,7 °C 23 % 50 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 42
15 sie 29,7 °C 17 % 48 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 40
16 sie 31,6 °C 15 % 40 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 44
17 sie 30,8 °C 20 % 48 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 47
18 sie 25,9 °C 19 % 39 km/h 0,3 mm Bardzo wysokie 47
19 sie 23,2 °C 25 % 42 km/h 0,0 mm Wysokie 36
20 sie 21,6 °C 30 % 50 km/h 0,0 mm Wysokie 29
21 sie 22,8 °C 28 % 37 km/h 0,0 mm Wysokie 35
22 sie po 25,0 °C 25 % 37 km/h 0,0 mm Wysokie 35
23 sie po 25,8 °C 25 % 36 km/h 0,0 mm Wysokie 36
24 sie po 24,7 °C 21 % 44 km/h 0,0 mm Wysokie 33
25 sie po 25,9 °C 26 % 42 km/h 0,0 mm Wysokie 36
26 sie po 25,7 °C 34 % 48 km/h 0,7 mm Wysokie 31
27 sie po 23,3 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Wysokie 31
28 sie po 18,8 °C 24 % 44 km/h 0,0 mm Wysokie 31
29 sie po 21,4 °C 37 % 60 km/h 0,0 mm Wysokie 25
30 sie po 22,4 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Wysokie 25
31 sie po 18,4 °C 41 % 49 km/h 0,8 mm Umiarkowane 15

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 6 sie 2025
Po · 28 sie 2025

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

18 sierpnia 2025 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 361 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 150, czyli 10,0 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.5361 µg/m³
Dni powyżej normy7 dni
PM10505 µg/m³
Grubość optyczna0,68
1112131415161718192021222324
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 1 401Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Hiszpania ›

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Jarilla?
Według Copernicus trwał od 13 sierpnia 2025 do 21 sierpnia 2025: 9 dni między pierwszym a ostatnim zdjęciem z ogniem.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys zmierzony przez Copernicus na zdjęciach satelitarnych ma 17 317 ha (173,2 km²). Oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (18): Cabezabellosa (2 389 ha, 71 %); Hervás (2 331 ha, 39 %); Navaconcejo (2 114 ha, 41 %); Cabezuela del Valle (1 713 ha, 30 %); Jerte (1 607 ha, 27 %); Jarilla (1 506 ha, 53 %); Gargantilla (1 080 ha, 52 %); Casas del Monte (1 063 ha, 39 %); Villar de Plasencia (695 ha, 28 %); Tornavacas (549 ha, 7,2 %); Oliva de Plasencia (444 ha, 5,0 %); El Torno (415 ha, 19 %).
Czy ogień dotarł do jakiejś miejscowości?
Ogień zaczął się na obszarze Jarilla i dotarł do jego centrum: punkt, który je oznacza, znalazł się na spalonym terenie lub mniej niż 500 metrów od niego. Nie oznacza to, że płonęły domy.
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 31,6 °C, wilgotność spadła do 15 %, a porywy wiatru osiągały 50 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 47, klasa: Bardzo wysokie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu EFFIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Hiszpania (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia ›

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.

Bez zmian od 24 października 2026.

RSS Zmiany tej strony

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność. To nie jest służba ratunkowa: jeśli teraz płonie, dzwoń pod 112.

Skąd to wiemy
  • Obrys: EFFIS (Copernicus), mierzony na zdjęciach satelitarnych.
  • Daty z obrysu: detekcje VIIRS w jego wnętrzu ich nie zmieniły. 1 401 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Zweryfikowane w prasie i u instytucji; potwierdzone źródła: 3.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.

Jak powstają strony pożarów: metodologia ›

Skąd pochodzą te dane

Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.