Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 22 lutego 2023
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 14 marca 2022 na terenie gminy Ivankiv (Ukraina), a satelity rejestrowały ogień przez 8 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 361 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 53. co do wielkości pożar w regionie Kyiv Oblast od 2016 roku (spośród 128 z własną stroną). Ukraina, 2022: 122. miejsce na 531.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (29,9 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 14 mar 2022 do 21 mar 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 30 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 19 marca 2022; detekcje tego dnia: 2.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 5.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 14,2 °C i minimalna wilgotność 36 % w dniu 21 marca 2022; porywy 38 km/h w dniu 16 marca 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-03-14 | 1 | 0 | 5,9 | -2 | 47 | 14,1 | 28,1 | 0 | 0,8 | muy_bajo | 1 |
| 2022-03-15 | 5 | 42 | 10 | -1,8 | 38 | 16,3 | 28,8 | 0 | 1,6 | muy_bajo | 1 |
| 2022-03-16 | 0 | 0 | 3,5 | -2,5 | 39 | 17,9 | 38,5 | 0 | 1,8 | muy_bajo | 1 |
| 2022-03-17 | 2 | 13 | 2,2 | -5,3 | 37 | 18,5 | 38,2 | 0 | 1,9 | muy_bajo | 1 |
| 2022-03-18 | 8 | 57 | 2,9 | -6,8 | 37 | 14 | 32 | 0 | 1,5 | muy_bajo | 1 |
| 2022-03-19 | 2 | 60 | 6,1 | -6,8 | 27 | 11,4 | 23 | 0 | 1,9 | muy_bajo | 1 |
| 2022-03-20 | 7 | 59 | 10,1 | -3,5 | 28 | 15,3 | 32 | 0 | 3,2 | muy_bajo | 1 |
| 2022-03-21 | 7 | 38 | 14,2 | -1,4 | 36 | 14,9 | 31,7 | 0 | 3,6 | muy_bajo | 1 |
| 2022-03-22 | 0 | 0 | 16,3 | 1,2 | 28 | 10,1 | 18,7 | 0 | 4 | muy_bajo | 0 |
| 2022-03-23 | 0 | 0 | 17,8 | 0,7 | 26 | 9,9 | 23 | 0 | 5,1 | muy_bajo | 0 |
| 2022-03-24 | 0 | 0 | 7,7 | 2,7 | 44 | 26,7 | 49,7 | 2,7 | 0,7 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 5. Deszcz przyszedł po pożarze: 2,7 mm, 24 mar.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu wewnątrz obrysu według Copernicus EFFIS (poza zasięgiem Corine Land Cover).
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 14 mar | 5,9 °C | 47 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 1 |
| 15 mar | 10,0 °C | 38 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 16 mar | 3,5 °C | 39 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 17 mar | 2,2 °C | 37 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 18 mar | 2,9 °C | 37 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 19 mar | 6,1 °C | 27 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 20 mar | 10,1 °C | 28 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 3 |
| 21 mar | 14,2 °C | 36 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 22 mar po | 16,3 °C | 28 % | 19 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 23 mar po | 17,8 °C | 26 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 5 |
| 24 mar po | 7,7 °C | 44 % | 50 km/h | 2,7 mm | Bardzo niskie 1 |
Zaczął się przy FWI 0,8 i minimalnej wilgotności 47 %; wcześniej: 5 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2020 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 27.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,1 mm, 2 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,9 mm, 2 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,8 mm, 3 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,8 mm, 3 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,7 mm, 2 mar.
Był 1,9 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 8 dni (mediana: 1 dzień).
Większą powierzchnię spaliło tylko 7 z 27 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 3 z 27 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,2 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 21 mar, a 24 mar spadło 2,7 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 24 z 27, z medianą 2,2 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
24 marca 2022 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 20 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 101 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.