Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 22 mar 2026 – 1 kwi 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 22 marca 2026 na terenie gminy Hpapun (Mjanma), a satelity rejestrowały ogień przez 11 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 838 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
Mjanma, 2026: 270. miejsce na 480.
Obwód GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego, po zmianie warstwy (październik 2025): ten pożar nie jest porównywany z pożarami z wcześniejszych lat, bo od tamtej pory warstwa GWIS daje więcej i większych obwodów.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 22 mar 2026 do 1 kwi 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 0.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 36,3 °C i minimalna wilgotność 42 % w dniu 31 marca 2026; porywy 36 km/h w dniu 28 marca 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-22 | 0 | 0 | 33,5 | 20,2 | 44 | 10,9 | 33,1 | 0,1 | 7,1 | bajo | 1 |
| 2026-03-23 | 0 | 0 | 33,4 | 18 | 38 | 7,7 | 25,6 | 0 | 9,8 | bajo | 1 |
| 2026-03-24 | 0 | 0 | 34 | 16,9 | 37 | 8,2 | 25,9 | 0 | 11,6 | moderado | 1 |
| 2026-03-25 | 0 | 0 | 34,4 | 16,8 | 37 | 7,4 | 24,1 | 0 | 12,4 | moderado | 1 |
| 2026-03-26 | 0 | 0 | 35 | 17,4 | 40 | 6,9 | 17,3 | 0 | 12,9 | moderado | 1 |
| 2026-03-27 | 0 | 0 | 35,3 | 18,1 | 40 | 9 | 29,9 | 0 | 14,5 | moderado | 1 |
| 2026-03-28 | 0 | 0 | 35,8 | 19,1 | 33 | 11,6 | 36 | 0 | 17,9 | moderado | 1 |
| 2026-03-29 | 0 | 0 | 36 | 19,2 | 32 | 10,2 | 31,3 | 0 | 18,5 | moderado | 1 |
| 2026-03-30 | 0 | 0 | 35,8 | 19,4 | 38 | 8,9 | 27,4 | 0 | 18,7 | moderado | 1 |
| 2026-03-31 | 0 | 0 | 36,3 | 20,3 | 42 | 7,3 | 23,4 | 0 | 18,1 | moderado | 1 |
| 2026-04-01 | 0 | 0 | 36,1 | 20,6 | 42 | 7,8 | 20,9 | 0 | 18,9 | moderado | 1 |
| 2026-04-02 | 0 | 0 | 36,5 | 20,4 | 39 | 8,3 | 22,3 | 0 | 19,8 | moderado | 0 |
| 2026-04-03 | 0 | 0 | 36,6 | 20,8 | 40 | 7,7 | 20,9 | 0 | 20,2 | moderado | 0 |
| 2026-04-04 | 0 | 0 | 35,6 | 21,9 | 46 | 6,8 | 21,2 | 0,2 | 18,6 | moderado | 0 |
| 2026-04-05 | 0 | 0 | 35 | 22,4 | 53 | 6,9 | 24,5 | 0 | 16,6 | moderado | 0 |
| 2026-04-06 | 0 | 0 | 34,7 | 22,2 | 53 | 8,5 | 26,3 | 0,3 | 17,3 | moderado | 0 |
| 2026-04-07 | 0 | 0 | 33,2 | 23,3 | 55 | 7,9 | 29,9 | 1,1 | 10,1 | bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Mamy obrys GWIS dla tego pożaru, ale jeszcze nie jego punkty cieplne: NASA publikuje roczne archiwum punktów cieplnych dopiero po zamknięciu roku. Strona pobierze je automatycznie, gdy będą dostępne.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 0. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,1 mm, 7 kwi.
99% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 010 ha w 2016 r., 1 411 ha w 2017 r., 1 972 ha w 2018 r., 912 ha w 2019 r., 1 183 ha w 2020 r., 507 ha w 2021 r., 427 ha w 2022 r., 1 256 ha w 2023 r., 943 ha w 2024 r., 2 213 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 2 818 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 22 mar | 33,5 °C | 44 % | 33 km/h | 0,1 mm | Niskie 7 |
| 23 mar | 33,4 °C | 38 % | 26 km/h | 0,0 mm | Niskie 10 |
| 24 mar | 34,0 °C | 37 % | 26 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 12 |
| 25 mar | 34,4 °C | 37 % | 24 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 12 |
| 26 mar | 35,0 °C | 40 % | 17 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 13 |
| 27 mar | 35,3 °C | 40 % | 30 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 14 |
| 28 mar | 35,8 °C | 33 % | 36 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 18 |
| 29 mar | 36,0 °C | 32 % | 31 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 18 |
| 30 mar | 35,8 °C | 38 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 31 mar | 36,3 °C | 42 % | 23 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 18 |
| 1 kwi | 36,1 °C | 42 % | 21 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 2 kwi po | 36,5 °C | 39 % | 22 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 3 kwi po | 36,6 °C | 40 % | 21 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 4 kwi po | 35,6 °C | 46 % | 21 km/h | 0,2 mm | Umiarkowane 19 |
| 5 kwi po | 35,0 °C | 53 % | 24 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 17 |
| 6 kwi po | 34,7 °C | 53 % | 26 km/h | 0,3 mm | Umiarkowane 17 |
| 7 kwi po | 33,2 °C | 55 % | 30 km/h | 1,1 mm | Niskie 10 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
3 kwietnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 154 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 73, czyli 4,9 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.