Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 26 stycznia 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 18 sierpnia 2021 na terenie gminy Hozat (Turcja), a satelity rejestrowały ogień przez 6 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 140 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 10. co do wielkości pożar w regionie Tunceli od 2016 roku (spośród 13 z własną stroną). Turcja, 2021: 113. miejsce na 138.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (14,9 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 18 sie 2021 do 23 sie 2021: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 15 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 19 sierpnia 2021; detekcje tego dnia: 10.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 3.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 31,5 °C i minimalna wilgotność 19 % w dniu 18 sierpnia 2021; porywy 49 km/h w dniu 22 sierpnia 2021.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021-08-18 | 6 | 15 | 31,5 | 16,7 | 19 | 12,2 | 44,6 | 0 | 39,7 | muy_alto | 1 |
| 2021-08-19 | 10 | 58 | 30,4 | 17,5 | 21 | 9,2 | 36,7 | 0,1 | 35,7 | alto | 1 |
| 2021-08-20 | 2 | 15 | 29,9 | 17,2 | 18 | 9,3 | 33,8 | 0 | 33,1 | alto | 1 |
| 2021-08-21 | 1 | 4 | 30,6 | 17,5 | 20 | 11 | 38,5 | 0 | 37,6 | alto | 1 |
| 2021-08-22 | 0 | 0 | 30,7 | 16,2 | 19 | 14,6 | 49 | 0 | 46,8 | muy_alto | 1 |
| 2021-08-23 | 0 | 0 | 29,8 | 17,1 | 21 | 10,8 | 38,2 | 0,3 | 42,2 | muy_alto | 1 |
| 2021-08-24 | 0 | 0 | 31,4 | 18,1 | 19 | 8,8 | 37,1 | 0,3 | 37,9 | alto | 0 |
| 2021-08-25 | 0 | 0 | 31,5 | 17 | 21 | 10,6 | 36 | 0 | 43,5 | muy_alto | 0 |
| 2021-08-26 | 0 | 0 | 31,6 | 16,8 | 18 | 11,3 | 39,2 | 0 | 41,4 | muy_alto | 0 |
| 2021-08-27 | 0 | 0 | 33,5 | 16,6 | 13 | 9 | 34,6 | 0 | 48,3 | muy_alto | 0 |
| 2021-08-28 | 0 | 0 | 34,8 | 17,7 | 12 | 7,9 | 29,5 | 0 | 44,2 | muy_alto | 0 |
| 2021-08-29 | 0 | 0 | 34 | 18 | 11 | 12,7 | 44,6 | 0 | 57,5 | extremo | 0 |
| 2021-08-30 | 0 | 0 | 33,5 | 18,4 | 12 | 16,1 | 55,4 | 0 | 65,9 | extremo | 0 |
| 2021-08-31 | 0 | 0 | 31,6 | 15,1 | 9 | 8,9 | 32,4 | 0 | 48,8 | muy_alto | 0 |
| 2021-09-01 | 0 | 0 | 31,1 | 15,3 | 13 | 13,9 | 47,5 | 0 | 61,2 | extremo | 0 |
| 2021-09-02 | 0 | 0 | 27,3 | 15,7 | 26 | 16,1 | 52,2 | 2,1 | 44,1 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 3. Deszcz przyszedł po pożarze: 2,1 mm, 2 wrz.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 18 sie | 31,5 °C | 19 % | 45 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 19 sie | 30,4 °C | 21 % | 37 km/h | 0,1 mm | Wysokie 36 |
| 20 sie | 29,9 °C | 18 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 21 sie | 30,6 °C | 20 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 22 sie | 30,7 °C | 19 % | 49 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 23 sie | 29,8 °C | 21 % | 38 km/h | 0,3 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 24 sie po | 31,4 °C | 19 % | 37 km/h | 0,3 mm | Wysokie 38 |
| 25 sie po | 31,5 °C | 21 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 26 sie po | 31,6 °C | 18 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 27 sie po | 33,5 °C | 13 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 28 sie po | 34,8 °C | 12 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 29 sie po | 34,0 °C | 11 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 58 |
| 30 sie po | 33,5 °C | 12 % | 55 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 66 |
| 31 sie po | 31,6 °C | 9 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 1 wrz po | 31,1 °C | 13 % | 48 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 61 |
| 2 wrz po | 27,3 °C | 26 % | 52 km/h | 2,1 mm | Bardzo wysokie 44 |
Zaczął się przy FWI 39,7 i minimalnej wilgotności 19 %; wcześniej: 3 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 16.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,1 mm, 11 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,4 mm, 30 cze.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (140 ha przy medianie 173 ha) i trwał 6 dni (mediana: 1 dzień).
W 8 z 16 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,3 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 23 sie, a 2 wrz spadło 2,1 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 8 z 16, z medianą 1,3 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
24 sierpnia 2021 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 21 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 18, czyli 1,2 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.