Przejdź do treści
worldfires
MM · Mjanma · –

Pożar: Homalin, 6 kwietnia 2023 Homalin, Paungbyin

Wygasły · ostatnie wykrycie: 19 kwi 2023, 07:24 UTC

Pożar wybuchł 6 kwietnia 2023 na terenie gminy Homalin (Mjanma), a satelity rejestrowały ogień przez 14 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 7 499 ha, obejmujący obszar 2 gmin.

To największy pożar w regionie Saigang od 2016 roku (spośród 73 z własną stroną). Mjanma, 2023: 21. miejsce na 240.

Spalona powierzchnia
7 499ha
obrys GWIS (Copernicus)
Czas trwania
14dni
6 kwi 2023 – 19 kwi 2023
Dotknięte gminy
2
gmin
Początek
6 kwi
2023
Detekcje cieplne
367
w jednym punkcie cieplnym: 59 MW
Zagrożenie na starcie
35
Wysokie · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
144MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 6 kwi19 kwi
19 kwi 2023

Jak się rozwijał, dzień po dniu

6 kwi 2023 · 13 MW · 3 7 kwi 2023 · 16 MW · 4 8 kwi 2023 · 90 MW · 20 9 kwi 2023 · 129 MW · 36 10 kwi 2023 · 899 MW · 164 11 kwi 2023 · 528 MW · 88 12 kwi 2023 · 79 MW · 25 13 kwi 2023 · 25 MW · 5 14 kwi 2023 · 19 MW · 5 16 kwi 2023 · 23 MW · 5 17 kwi 2023 · 26 MW · 5 18 kwi 2023 · 6 MW · 4 19 kwi 2023 · 18 MW · 3
6 kwi 10 kwi 16 kwi 19 kwi

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

42°maksimum
48km/h · najsilniejszy poryw
13%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 14. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,3 mm, 22 kwi.

Ten teren już wcześniej płonął

46% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 229 ha w 2019 r., 1 579 ha w 2020 r., 2 659 ha w 2021 r., 558 ha w 2022 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 3 465 ha, które spłonęły wcześniej.

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 8,4% obszaru porównawczego: Berlin (75 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. Homalin tu się zaczął
    4 828 ha dotarł 6 kwi
    0,4 %
  2. 2 700 ha dotarł 6 kwi
    0,6 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Ludzie i budynki w obrysie

GHSL 2025
Powierzchnia zabudowana0,12 ha
Mieszkańcy≈ 40

W obrysie znajdowało się około 0,12 ha zabudowy i mieszkało około 40 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).

To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.

Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
6 kwi 37,4 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Wysokie 35
7 kwi 38,6 °C 19 % 17 km/h 0,0 mm Wysokie 35
8 kwi 38,7 °C 19 % 17 km/h 0,0 mm Wysokie 36
9 kwi 39,7 °C 20 % 28 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 40
10 kwi 40,2 °C 17 % 45 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 48
11 kwi 40,3 °C 16 % 33 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 41
12 kwi 40,6 °C 13 % 26 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 45
13 kwi 40,6 °C 20 % 22 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 43
14 kwi 41,1 °C 22 % 24 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 43
15 kwi 40,5 °C 25 % 18 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 40
16 kwi 42,4 °C 21 % 35 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 44
17 kwi 42,3 °C 22 % 45 km/h 0,0 mm Ekstremalne 51
18 kwi 42,1 °C 22 % 42 km/h 0,0 mm Ekstremalne 50
19 kwi 42,5 °C 20 % 48 km/h 0,0 mm Ekstremalne 51
20 kwi po 42,5 °C 20 % 45 km/h 0,0 mm Ekstremalne 52
21 kwi po 38,1 °C 34 % 45 km/h 0,9 mm Wysokie 37
22 kwi po 37,1 °C 28 % 27 km/h 1,3 mm Wysokie 29

Jego bliźniaki: zaczęły się przy tej samej pogodzie

Zaczął się przy FWI 35,2 i minimalnej wilgotności 21 %; wcześniej: 14 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 29.

FWI na starcie 35,2
Minimalna wilgotność 21 %
Dni bez deszczu 14
ten pożar wybrane bliźniaki reszta okolicy
Niemal identycznePodobne

Kontury najbardziej podobnych bliźniaków

Pożar: Ye-U, marzec 2020
5 411 ha 17 dni FWI 35,3 Min. wilgotność 23 % 184 km stąd, 2020 r.

Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.

Co się z nimi stało

13 dni
mediana czasu trwania
2 755 ha
mediana powierzchni
100 %
przekroczyły 1 000 ha
1,7 mm
deszcz na koniec (mediana; miało go 21 z 29)

Był 2,7 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 14 dni (mediana: 13 dni).

Żaden z 29 bliźniaków nie spalił więcej. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 8 z 29 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,7 mm.

To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy

Jak się skończył

1,3 mmpierwszy deszcz
22 kwi3 dni po końcu
48km/h · maks. poryw

Uznano go za zakończony 19 kwi, a 22 kwi spadło 1,3 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 21 z 29, z medianą 1,7 mm.

Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Jak wybiera się bliźniaka

  • Ta sama okolica: już zakończone pożary w odległości mniejszej niż 250 km od tego, od 2016 r.
  • Ten sam start: porównuje się FWI pierwszego dnia, minimalną wilgotność tego dnia i liczbę kolejnych dni bez deszczu przed nim. Suwak ustala, jak bardzo mogą się różnić.
  • Tylko strony z ostatecznymi danymi pogodowymi (reanaliza ERA5) liczonymi tak samo jak dla tego pożaru; pomijane są wypalania rolnicze i pastwisk oraz strony z danymi w weryfikacji.
  • Pomijane są pożary płonące w tym samym czasie co ten (tydzień przed lub po): dzielą ten sam okres pogody i nie liczą się jako precedens.
  • Są sortowane według podobieństwa, a rysuje się kontury pierwszych pięciu.

Jak to liczymy

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 30 mar 2023
Po · 26 kwi 2023

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

12 kwietnia 2023 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 187 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 83, czyli 5,5 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.5187 µg/m³
Dni powyżej normy11 dni
PM10267 µg/m³
Grubość optyczna1,76
5 kwi8 kwi11 kwi14 kwi
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 367Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Mjanma

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Homalin?
Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 6 kwietnia 2023 do 19 kwietnia 2023 (14 dni). Obrys datuje go od 7 kwietnia 2023 do 12 kwietnia 2023.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 7 499 ha (75,0 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (2): Homalin (4 828 ha, 0,4 %); Paungbyin (2 700 ha, 0,6 %).
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 42,5 °C, wilgotność spadła do 13 %, a porywy wiatru osiągały 48 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 51, klasa: Ekstremalne.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Mjanma (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Jak skończyły się pożary, które zaczęły się w tej okolicy przy podobnej pogodzie?
Pożary w odległości mniejszej niż 250 km, które od 2016 r. zaczęły się przy podobnym FWI, wilgotności i okresie suszy: 29. Mediana czasu trwania wyniosła 13 dni, a mediana powierzchni 2 755 ha; 100 % przekroczyło 1 000 ha. Żaden z 29 bliźniaków nie spalił więcej. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 8 z 29 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,7 mm.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony · 2 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
  1. Ostatni dzień z ogniem: 12 kwietnia 2023 → 19 kwietnia 2023.
  2. Data początku: 7 kwietnia 2023 → 6 kwietnia 2023.

RSS Zmiany tej strony Z weryfikacjami i wersją do cytowania

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność.

Skąd to wiemy
  • Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach.
  • Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 7 kwietnia 2023 do 12 kwietnia 2023. 367 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
  • Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.

Jak powstają strony pożarów: metodologia

Skąd pochodzą te dane

Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.