Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 21 mar 2026 – 27 mar 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 21 marca 2026 na terenie gminy Guider (Kamerun), a satelity rejestrowały ogień przez 7 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 696 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
Kamerun, 2026: 120. miejsce na 385.
Obwód GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego, po zmianie warstwy (sierpień 2025): ten pożar nie jest porównywany z pożarami z wcześniejszych lat, bo od tamtej pory warstwa GWIS daje więcej i większych obwodów.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (12,0 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 21 mar 2026 do 27 mar 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 12 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 23 marca 2026; detekcje tego dnia: 19.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 40,4 °C i minimalna wilgotność 10 % w dniu 25 marca 2026; porywy 38 km/h w dniu 27 marca 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 1,6 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-21 | 1 | 2 | 36,6 | 21 | 8 | 14,5 | 33,5 | 0 | 56,6 | extremo | 1 |
| 2026-03-22 | 2 | 4 | 37,2 | 20,4 | 7 | 11,1 | 28,8 | 0 | 53 | extremo | 1 |
| 2026-03-23 | 19 | 156 | 38,3 | 20,5 | 8 | 13,5 | 33,1 | 0 | 56,3 | extremo | 1 |
| 2026-03-24 | 13 | 28 | 38,5 | 22 | 7 | 14,1 | 32,4 | 0 | 57,8 | extremo | 1 |
| 2026-03-25 | 4 | 10 | 40,4 | 20,9 | 10 | 11,7 | 29,5 | 0 | 55 | extremo | 1 |
| 2026-03-26 | 4 | 29 | 38,6 | 23,7 | 13 | 14,6 | 29,2 | 0 | 59 | extremo | 1 |
| 2026-03-27 | 0 | 0 | 38,1 | 25 | 13 | 16,5 | 37,8 | 0 | 61,3 | extremo | 1 |
| 2026-03-28 | 0 | 0 | 38,5 | 26,2 | 11 | 13,1 | 33,1 | 0 | 57 | extremo | 0 |
| 2026-03-29 | 0 | 0 | 36,9 | 24,3 | 21 | 14,6 | 33,1 | 0 | 51,7 | extremo | 0 |
| 2026-03-30 | 0 | 0 | 34,5 | 21,7 | 29 | 20,9 | 45,7 | 6,3 | 18 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm). Deszcz przyszedł po pożarze: 6,3 mm, 30 mar.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 1,6 ha zabudowy i mieszkało około 350 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Bardzo suche powietrze: 32 % powierzchni (Kamerun) 60 dni bez deszczu: 51 % powierzchni (Kamerun)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 21 mar | 36,6 °C | 8 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
| 22 mar | 37,2 °C | 7 % | 29 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 23 mar | 38,3 °C | 8 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 56 |
| 24 mar | 38,5 °C | 7 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 58 |
| 25 mar | 40,4 °C | 10 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 55 |
| 26 mar | 38,6 °C | 13 % | 29 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 59 |
| 27 mar | 38,1 °C | 13 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 61 |
| 28 mar po | 38,5 °C | 11 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
| 29 mar po | 36,9 °C | 21 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 30 mar po | 34,5 °C | 29 % | 46 km/h | 6,3 mm | Umiarkowane 18 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
30 marca 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 58 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 42, czyli 2,8 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.