Przejdź do treści
worldfires
IT · Włochy · –

Pożar: Guamaggiore, czerwiec 2024 Guasila, Guamaggiore, Gesico

Wygasły · ostatnie wykrycie: 21 cze 2024, 00:24 UTC

Pożar wybuchł 20 czerwca 2024 na terenie gminy Guamaggiore (Włochy), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 510 ha, obejmujący obszar 3 gmin.

To 5. co do wielkości pożar w regionie Sud Sardegna od 2016 roku (spośród 37 z własną stroną). Włochy, 2024: 7. miejsce na 112.

Moc zmierzona przez satelitę jest niska (1,5 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.

Spalona powierzchnia
510ha
obrys Copernicus
Czas trwania
2dni
20 cze 2024 – 21 cze 2024
Dotknięte gminy
3
gmin
Początek
20 cze
2024
Detekcje cieplne
1
w jednym punkcie cieplnym: 1 MW
Zagrożenie na starcie
35
Wysokie · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
1MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 20 cze21 cze

Jak się rozwijał, dzień po dniu

21 cze 2024 · 1 MW · 1

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

33°maksimum
49km/h · najsilniejszy poryw
27%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 19.

Ten teren już wcześniej płonął

1% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 3 ha w 2023 r..

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 0,6% obszaru porównawczego: Berlin (5,1 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. Guasila 2 480 mieszk. · 2,5 km od centrum
    260 ha
    6,0 %
  2. Guamaggiore 904 mieszk. · 3,2 km od centrum tu się zaczął
    249 ha dotarł 21 cze
    15 %
  3. Gesico 739 mieszk. · 4,7 km od centrum
    2 ha
    0,1 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Co spłonęło

  • Tereny rolnicze76 %
  • Zarośla twardolistne17 %
  • Las liściasty7,1 %

Dotknięty obszar chroniony Natura 2000: 57 %

Obszary Natura 2000 (Europejska Agencja Środowiska, wydanie z 2024 roku), przez które przechodzi obrys.

Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.

Oficjalny rejestr

Kilka oficjalnych rejestrów pasuje do tego obszaru

Według CFVA Sardegna w obrębie tego obrysu w tych dniach wybuchły pożary (2), łącznie 472 ha (satelita zmierzył 510 ha).

CFVA Sardegna rejestruje osobno każdy pożar, który zaczął się w innym czasie lub miejscu; satelita widzi jeden obszar spalenizny, dlatego ta strona je grupuje. Numery na mapie pokazują, gdzie zaczął się każdy z nich.

Kiedy płonął każdy z nich

1 432 ha 2 40 ha
20 cze20 cze
przyczyna nieznana lub nieopublikowana
  1. 1 Guamaggiore Barru 20 czerwca 2024 432 ha
  2. 2 Guasila Murtaxiu 20 czerwca 2024 40 ha

Razem według CFVA Sardegna: 472 ha, czyli 93 % z 510 ha obrysu satelitarnego.

Regione Autonoma della Sardegna, Corpo Forestale e di Vigilanza Ambientale: perimetri delle aree percorse dal fuoco (CC BY 4.0). To skonsolidowana statystyka instytucji: mierzy powierzchnię na swój sposób, dlatego może się różnić od satelitarnej.

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
20 cze 33,2 °C 27 % 44 km/h 0,0 mm Wysokie 35
21 cze 29,0 °C 45 % 49 km/h 0,0 mm Wysokie 31
22 cze po 26,9 °C 41 % 60 km/h 0,0 mm Wysokie 36
23 cze po 26,2 °C 46 % 53 km/h 0,9 mm Wysokie 22
24 cze po 24,6 °C 50 % 47 km/h 0,4 mm Wysokie 22
25 cze po 24,5 °C 45 % 41 km/h 0,0 mm Umiarkowane 20
26 cze po 27,7 °C 41 % 34 km/h 0,0 mm Umiarkowane 20
27 cze po 30,6 °C 38 % 36 km/h 0,0 mm Wysokie 26
28 cze po 33,6 °C 28 % 34 km/h 0,0 mm Wysokie 32
29 cze po 32,0 °C 33 % 49 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 39
30 cze po 31,3 °C 33 % 33 km/h 0,0 mm Wysokie 32
1 lip po 31,4 °C 41 % 41 km/h 0,0 mm Wysokie 36

Jego bliźniaki: zaczęły się przy tej samej pogodzie

Zaczął się przy FWI 35,3 i minimalnej wilgotności 27 %; wcześniej: 19 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 25.

FWI na starcie 35,3
Minimalna wilgotność 27 %
Dni bez deszczu 19
ten pożar wybrane bliźniaki reszta okolicy
Niemal identycznePodobne

Kontury najbardziej podobnych bliźniaków

Pożar: Atzara, sierpień 2023
138 ha 4 dni FWI 35,7 Min. wilgotność 28 % 42 km stąd, 2023 r.

Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 18,6 mm, 28 sie.

Co się z nimi stało

1 dzień
mediana czasu trwania
144 ha
mediana powierzchni
4 %
przekroczyły 1 000 ha
1,8 mm
deszcz na koniec (mediana; miało go 10 z 25)

Był 3,5 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 2 dni (mediana: 1 dzień).

Większą powierzchnię spaliło tylko 2 z 25 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 15 z 25 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,8 mm.

To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy

Jak się skończył

—pierwszy deszcz
—bez deszczu przez dziesięć dni
49km/h · maks. poryw

Uznano go za zakończony 21 cze, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 10 z 25, z medianą 1,8 mm.

Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Jak wybiera się bliźniaka

  • Ta sama okolica: już zakończone pożary w odległości mniejszej niż 250 km od tego, od 2016 r.
  • Ten sam start: porównuje się FWI pierwszego dnia, minimalną wilgotność tego dnia i liczbę kolejnych dni bez deszczu przed nim. Suwak ustala, jak bardzo mogą się różnić.
  • Tylko strony z ostatecznymi danymi pogodowymi (reanaliza ERA5) liczonymi tak samo jak dla tego pożaru; pomijane są wypalania rolnicze i pastwisk oraz strony z danymi w weryfikacji.
  • Pomijane są pożary płonące w tym samym czasie co ten (tydzień przed lub po): dzielą ten sam okres pogody i nie liczą się jako precedens.
  • Są sortowane według podobieństwa, a rysuje się kontury pierwszych pięciu.

Jak to liczymy

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 13 cze 2024
Po · 28 cze 2024

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

20 czerwca 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 28 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 24, czyli 1,6 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.528 µg/m³
Dni powyżej normy3 dni
PM10100 µg/m³
Grubość optyczna1,00
18 cze20 cze22 cze24 cze
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 1Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Włochy

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Guamaggiore?
Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 20 czerwca 2024 do 21 czerwca 2024 (2 dni). Obrys datuje go od 20 czerwca 2024 do 20 czerwca 2024.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys zmierzony przez Copernicus na zdjęciach satelitarnych ma 510 ha (5,1 km²). Oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (3): Guasila (260 ha, 6,0 %); Guamaggiore (249 ha, 15 %); Gesico (2 ha, 0,1 %).
Czy ogień dotarł do jakiejś miejscowości?
Najbliżej ogień podszedł do centrum obszaru Guasila: na 2,5 km. To odległość od obrysu, albo od najbliższego punktu cieplnego, do punktu oznaczającego centrum; nie oznacza, że ogień wszedł między domy.
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 33,2 °C, wilgotność spadła do 27 %, a porywy wiatru osiągały 49 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 35, klasa: Wysokie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu EFFIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Włochy (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Jak skończyły się pożary, które zaczęły się w tej okolicy przy podobnej pogodzie?
Pożary w odległości mniejszej niż 250 km, które od 2016 r. zaczęły się przy podobnym FWI, wilgotności i okresie suszy: 25. Mediana czasu trwania wyniosła 1 dzień, a mediana powierzchni 144 ha; 4 % przekroczyło 1 000 ha. Większą powierzchnię spaliło tylko 2 z 25 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 15 z 25 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,8 mm.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Numer alarmowy: 112 · 1515 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność. To nie jest służba ratunkowa: jeśli teraz płonie, dzwoń pod 112 · 1515.

Skąd to wiemy
  • Obrys: EFFIS (Copernicus), mierzony na zdjęciach satelitarnych.
  • Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 20 czerwca 2024 do 20 czerwca 2024. Jedna detekcja VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Porównanie ze źródłem CFVA Sardegna: 472 ha według danych oficjalnych wobec 510 ha obrysu; różnica poniżej 25 %.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.

Jak powstają strony pożarów: metodologia

Skąd pochodzą te dane

Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.