Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 9 lut 2020 – 14 lut 2020
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 9 lutego 2020 na terenie gminy Gog (Etiopia), a satelity rejestrowały ogień przez 6 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 7 994 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 60. co do wielkości pożar w regionie Gambela od 2016 roku (spośród 535 z własną stroną). Etiopia, 2020: 15. miejsce na 177.
Propozycje: Dima · 2016Dima · 2016Gog · 2017Gog · 2016
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 9 lut 2020 do 14 lut 2020: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 214 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 10 lutego 2020; detekcje tego dnia: 115.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 35.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 37,9 °C i minimalna wilgotność 30 % w dniu 9 lutego 2020; porywy 27 km/h w dniu 12 lutego 2020.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020-02-09 | 20 | 260 | 37,9 | 26,7 | 30 | 9,1 | 21,2 | 0,1 | 33,1 | alto | 1 |
| 2020-02-10 | 115 | 1 976 | 37,5 | 25,5 | 28 | 6,4 | 20,9 | 0 | 31,3 | alto | 1 |
| 2020-02-11 | 38 | 248 | 37,4 | 24,9 | 21 | 12,1 | 25,9 | 0 | 38,3 | muy_alto | 1 |
| 2020-02-12 | 33 | 165 | 36,3 | 23,1 | 20 | 14,8 | 26,6 | 0 | 41,3 | muy_alto | 1 |
| 2020-02-13 | 9 | 114 | 36,5 | 24,8 | 24 | 11,7 | 24,8 | 0 | 38,7 | muy_alto | 1 |
| 2020-02-14 | 2 | 56 | 36,7 | 26,5 | 31 | 9,3 | 22,7 | 0 | 35,1 | alto | 1 |
| 2020-02-15 | 0 | 0 | 37,6 | 25,2 | 31 | 9,4 | 23,8 | 0 | 35,5 | alto | 0 |
| 2020-02-16 | 0 | 0 | 37 | 26,3 | 28 | 7,8 | 19,4 | 0 | 34,5 | alto | 0 |
| 2020-02-17 | 0 | 0 | 39,3 | 28 | 26 | 11,6 | 29,2 | 0 | 38,2 | muy_alto | 0 |
| 2020-02-18 | 0 | 0 | 38 | 25,6 | 32 | 13,6 | 32,8 | 0,6 | 34 | alto | 0 |
| 2020-02-19 | 0 | 0 | 37,7 | 27,3 | 30 | 10,9 | 25,6 | 1,1 | 29,2 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 35. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,1 mm, 19 lut.
51% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 3 194 ha w 2016 r., 1 694 ha w 2017 r., 436 ha w 2018 r., 97 ha w 2019 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 4 083 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 9 lut | 37,9 °C | 30 % | 21 km/h | 0,1 mm | Wysokie 33 |
| 10 lut | 37,5 °C | 28 % | 21 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 11 lut | 37,4 °C | 21 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 12 lut | 36,3 °C | 20 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 13 lut | 36,5 °C | 24 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 14 lut | 36,7 °C | 31 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 15 lut po | 37,6 °C | 31 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 16 lut po | 37,0 °C | 28 % | 19 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 17 lut po | 39,3 °C | 26 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 18 lut po | 38,0 °C | 32 % | 33 km/h | 0,6 mm | Wysokie 34 |
| 19 lut po | 37,7 °C | 30 % | 26 km/h | 1,1 mm | Wysokie 29 |
Zaczął się przy FWI 33,1 i minimalnej wilgotności 30 %; wcześniej: 35 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 19.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Był 2,2 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 6 dni (mediana: 6 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 2 z 19 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 18 z 19 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,5 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 14 lut, a 19 lut spadło 1,1 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 1 z 19, z medianą 1,5 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.