Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 18 kwietnia 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 13 marca 2022 na terenie gminy Glamoč (Bośnia i Hercegowina), a satelity rejestrowały ogień przez 1 dzień. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 124 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 449. co do wielkości pożar w regionie Federation of Bosnia and Herzegovina od 2016 roku (spośród 520 z własną stroną). Bośnia i Hercegowina, 2022: 127. miejsce na 144.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (1,1 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 13 mar 2022 do 13 mar 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 1 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 13 marca 2022; detekcje tego dnia: 1.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 6.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 7,7 °C i minimalna wilgotność 29 % w dniu 13 marca 2022; porywy 19 km/h w dniu 13 marca 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-03-13 | 1 | 1 | 7,7 | -5,4 | 29 | 5,8 | 18,7 | 0 | 0,7 | muy_bajo | 1 |
| 2022-03-14 | 0 | 0 | 11,1 | -3,5 | 26 | 6,2 | 17,6 | 0 | 1,2 | muy_bajo | 0 |
| 2022-03-15 | 0 | 0 | 11,5 | -0,9 | 47 | 8,8 | 32 | 0 | 1,6 | muy_bajo | 0 |
| 2022-03-16 | 0 | 0 | 11,2 | 2,3 | 56 | 12,4 | 40 | 0,2 | 1,6 | muy_bajo | 0 |
| 2022-03-17 | 0 | 0 | 7,1 | 1 | 62 | 13 | 36 | 0 | 1,1 | muy_bajo | 0 |
| 2022-03-18 | 0 | 0 | 7,9 | -0,4 | 44 | 17,4 | 49,7 | 0 | 2 | muy_bajo | 0 |
| 2022-03-19 | 0 | 0 | 7,7 | -4 | 28 | 13,2 | 38,2 | 0 | 2,5 | muy_bajo | 0 |
| 2022-03-20 | 0 | 0 | 6,7 | -2,9 | 20 | 13,2 | 42,1 | 0 | 3,6 | muy_bajo | 0 |
| 2022-03-21 | 0 | 0 | 6,7 | -4,6 | 24 | 18,2 | 52,2 | 0 | 4,7 | muy_bajo | 0 |
| 2022-03-22 | 0 | 0 | 10,4 | -2,9 | 29 | 16,9 | 48,2 | 0 | 4,9 | muy_bajo | 0 |
| 2022-03-23 | 0 | 0 | 14,1 | -1,3 | 24 | 18 | 48,6 | 0 | 6,4 | bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
13 mar 2022 · 1 MW · 1
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 6.
53% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 66 ha w 2016 r., 14 ha w 2020 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 66 ha, które spłonęły wcześniej.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 13 mar | 7,7 °C | 29 % | 19 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 1 |
| 14 mar po | 11,1 °C | 26 % | 18 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 1 |
| 15 mar po | 11,5 °C | 47 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 16 mar po | 11,2 °C | 56 % | 40 km/h | 0,2 mm | Bardzo niskie 2 |
| 17 mar po | 7,1 °C | 62 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 1 |
| 18 mar po | 7,9 °C | 44 % | 50 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 19 mar po | 7,7 °C | 28 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 20 mar po | 6,7 °C | 20 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 21 mar po | 6,7 °C | 24 % | 52 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 5 |
| 22 mar po | 10,4 °C | 29 % | 48 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 5 |
| 23 mar po | 14,1 °C | 24 % | 49 km/h | 0,0 mm | Niskie 6 |
Zaczął się przy FWI 0,7 i minimalnej wilgotności 29 %; wcześniej: 6 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 26.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 22,3 mm, 18 lut.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 17,3 mm, 24 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,0 mm, 9 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,9 mm, 26 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,9 mm, 26 mar.
Pozostał poniżej swoich bliźniaków: 124 ha przy medianie 224 ha. Trwał 1 dzień (mediana: 2 dni).
W 5 z 26 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 4,9 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 13 mar, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 21 z 26, z medianą 4,9 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 123 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.