Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 29 paź 2024 – 3 lis 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 29 października 2024 na terenie gminy Ghabou (Mauretania), a satelity rejestrowały ogień przez 6 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 069 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 39. co do wielkości pożar w regionie Guidimaka od 2016 roku (spośród 42 z własną stroną). Mauretania, 2024: 19. miejsce na 19.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (25,2 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 29 paź 2024 do 3 lis 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 25 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 2 listopada 2024; detekcje tego dnia: 46.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 18.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 39,5 °C i minimalna wilgotność 16 % w dniu 2 listopada 2024; porywy 26 km/h w dniu 2 listopada 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-10-29 | 0 | 0 | 37,9 | 23,2 | 32 | 9,7 | 15,8 | 0 | 24 | alto | 1 |
| 2024-10-30 | 0 | 0 | 38,8 | 25,9 | 30 | 10 | 16,6 | 0 | 25,4 | alto | 1 |
| 2024-10-31 | 0 | 0 | 38,3 | 25,8 | 31 | 9,5 | 16,2 | 0 | 25,5 | alto | 1 |
| 2024-11-01 | 7 | 119 | 39,4 | 24,2 | 24 | 10 | 21,2 | 0 | 26,6 | alto | 1 |
| 2024-11-02 | 46 | 425 | 39,5 | 22,6 | 16 | 12,2 | 25,9 | 0 | 38,9 | muy_alto | 1 |
| 2024-11-03 | 12 | 23 | 38,8 | 22 | 22 | 10,6 | 18,7 | 0 | 34,2 | alto | 1 |
| 2024-11-04 | 0 | 0 | 38,3 | 21,9 | 30 | 9,9 | 17,6 | 0 | 28,9 | alto | 0 |
| 2024-11-05 | 0 | 0 | 38,8 | 24,8 | 22 | 16,8 | 28,4 | 0 | 39,4 | muy_alto | 0 |
| 2024-11-06 | 0 | 0 | 38,3 | 22,2 | 20 | 14,5 | 27 | 0 | 41,3 | muy_alto | 0 |
| 2024-11-07 | 0 | 0 | 37,8 | 22,2 | 19 | 19,4 | 34,9 | 0 | 52,5 | extremo | 0 |
| 2024-11-08 | 0 | 0 | 37,6 | 21,5 | 19 | 16,2 | 28,1 | 0 | 49,5 | muy_alto | 0 |
| 2024-11-09 | 0 | 0 | 37 | 20,9 | 23 | 14 | 24,1 | 0 | 44,2 | muy_alto | 0 |
| 2024-11-10 | 0 | 0 | 37,8 | 22,1 | 20 | 20,7 | 37,1 | 0 | 61,8 | extremo | 0 |
| 2024-11-11 | 0 | 0 | 37,6 | 20,2 | 20 | 16,9 | 32 | 0 | 53,9 | extremo | 0 |
| 2024-11-12 | 0 | 0 | 36,2 | 20,9 | 25 | 13 | 25,2 | 0 | 48,4 | muy_alto | 0 |
| 2024-11-13 | 0 | 0 | 36,8 | 19,8 | 30 | 9,8 | 17,6 | 0 | 34,6 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 18.
97% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 294 ha w 2017 r., 368 ha w 2020 r., 447 ha w 2021 r., 1 007 ha w 2022 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 1 036 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 29 paź | 37,9 °C | 32 % | 16 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 30 paź | 38,8 °C | 30 % | 17 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 31 paź | 38,3 °C | 31 % | 16 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 1 lis | 39,4 °C | 24 % | 21 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 2 lis | 39,5 °C | 16 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 3 lis | 38,8 °C | 22 % | 19 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 4 lis po | 38,3 °C | 30 % | 18 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 5 lis po | 38,8 °C | 22 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 6 lis po | 38,3 °C | 20 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 7 lis po | 37,8 °C | 19 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 8 lis po | 37,6 °C | 19 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 9 lis po | 37,0 °C | 23 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 10 lis po | 37,8 °C | 20 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 62 |
| 11 lis po | 37,6 °C | 20 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 54 |
| 12 lis po | 36,2 °C | 25 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 13 lis po | 36,8 °C | 30 % | 18 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
1 listopada 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 65 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 47, czyli 3,2 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.