Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 28 lis 2019 – 4 gru 2019
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 28 listopada 2019 na terenie gminy Gbomblora (Burkina Faso), a satelity rejestrowały ogień przez 7 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 567 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 13. co do wielkości pożar w regionie Djôrô od 2016 roku (spośród 33 z własną stroną). Burkina Faso, 2019: 34. miejsce na 100.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (19,2 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 28 lis 2019 do 4 gru 2019: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 19 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 30 listopada 2019; detekcje tego dnia: 14.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 24.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 37,1 °C i minimalna wilgotność 17 % w dniu 29 listopada 2019; porywy 41 km/h w dniu 30 listopada 2019.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 2,5 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-11-28 | 9 | 89 | 36,3 | 22,4 | 29 | 12,4 | 27 | 0 | 32,5 | alto | 1 |
| 2019-11-29 | 0 | 0 | 37,1 | 22,7 | 17 | 17,5 | 35,6 | 0 | 40,5 | muy_alto | 1 |
| 2019-11-30 | 14 | 94 | 37,1 | 20,4 | 11 | 19,9 | 41,4 | 0 | 48,7 | muy_alto | 1 |
| 2019-12-01 | 4 | 22 | 37,1 | 20,2 | 15 | 14,8 | 32,4 | 0 | 44,1 | muy_alto | 1 |
| 2019-12-02 | 1 | 19 | 36,2 | 19,4 | 21 | 10,6 | 20,5 | 0 | 38,2 | muy_alto | 1 |
| 2019-12-03 | 2 | 15 | 36,3 | 19,3 | 23 | 9 | 19,8 | 0 | 35,9 | alto | 1 |
| 2019-12-04 | 8 | 27 | 36,1 | 19,8 | 20 | 10,8 | 25,2 | 0 | 38,1 | muy_alto | 1 |
| 2019-12-05 | 0 | 0 | 35,8 | 19,6 | 16 | 11,9 | 26,6 | 0 | 39,7 | muy_alto | 0 |
| 2019-12-06 | 0 | 0 | 34,9 | 19,2 | 24 | 11 | 22,3 | 0 | 37,4 | alto | 0 |
| 2019-12-07 | 0 | 0 | 34 | 18,6 | 28 | 9,4 | 20,2 | 0 | 33,6 | alto | 0 |
| 2019-12-08 | 0 | 0 | 35,8 | 22,5 | 18 | 17 | 34,2 | 0 | 42,8 | muy_alto | 0 |
| 2019-12-09 | 0 | 0 | 36 | 19,9 | 19 | 10,6 | 24,1 | 0 | 37,2 | alto | 0 |
| 2019-12-10 | 0 | 0 | 35,9 | 19,7 | 19 | 11,8 | 24,8 | 0 | 38,8 | muy_alto | 0 |
| 2019-12-11 | 0 | 0 | 35,7 | 19,3 | 17 | 11,3 | 24,1 | 0 | 39,1 | muy_alto | 0 |
| 2019-12-12 | 0 | 0 | 36 | 18,4 | 12 | 15,7 | 32,8 | 0 | 48 | muy_alto | 0 |
| 2019-12-13 | 0 | 0 | 35,5 | 19,2 | 17 | 11,5 | 25,9 | 0 | 44 | muy_alto | 0 |
| 2019-12-14 | 0 | 0 | 35,3 | 20,1 | 13 | 13,3 | 30,6 | 0 | 46,3 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 24.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 2,5 ha zabudowy i mieszkało około 350 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 28 lis | 36,3 °C | 29 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 29 lis | 37,1 °C | 17 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 30 lis | 37,1 °C | 11 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 1 gru | 37,1 °C | 15 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 2 gru | 36,2 °C | 21 % | 20 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 3 gru | 36,3 °C | 23 % | 20 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 4 gru | 36,1 °C | 20 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 5 gru po | 35,8 °C | 16 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 6 gru po | 34,9 °C | 24 % | 22 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 7 gru po | 34,0 °C | 28 % | 20 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 8 gru po | 35,8 °C | 18 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 9 gru po | 36,0 °C | 19 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 10 gru po | 35,9 °C | 19 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 11 gru po | 35,7 °C | 17 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 12 gru po | 36,0 °C | 12 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 13 gru po | 35,5 °C | 17 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 14 gru po | 35,3 °C | 13 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
Zaczął się przy FWI 32,5 i minimalnej wilgotności 29 %; wcześniej: 24 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 45.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (1 567 ha przy medianie 1 946 ha) i trwał 7 dni (mediana: 9 dni).
W 44 z 45 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,5 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 4 gru, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 1 z 45, z medianą 2,5 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z OCHA COD-AB (Institut Geographique Burkina (IGB)) (Creative Commons Attribution for Intergovernmental Organisations (CC BY-IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.