Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 10 kwi 2020 – 20 kwi 2020
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 10 kwietnia 2020 na terenie gminy Falam (Mjanma), a satelity rejestrowały ogień przez 11 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 3 548 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 71. co do wielkości pożar w regionie Chin od 2016 roku (spośród 209 z własną stroną). Mjanma, 2020: 91. miejsce na 232.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (9,3 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 10 kwi 2020 do 20 kwi 2020: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 9 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 11 kwietnia 2020; detekcje tego dnia: 18.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 0.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 32,7 °C i minimalna wilgotność 31 % w dniu 15 kwietnia 2020; porywy 49 km/h w dniu 16 kwietnia 2020.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 0,19 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020-04-10 | 2 | 2 | 28,6 | 13,9 | 39 | 6,8 | 29,2 | 0,2 | 15,9 | moderado | 1 |
| 2020-04-11 | 18 | 110 | 30,1 | 17,3 | 34 | 5,4 | 22,7 | 0 | 19 | moderado | 1 |
| 2020-04-12 | 18 | 32 | 27,9 | 12,9 | 34 | 6,8 | 33,1 | 0 | 20,2 | moderado | 1 |
| 2020-04-13 | 6 | 17 | 30,9 | 12,4 | 30 | 6,9 | 29,9 | 0 | 22,9 | alto | 1 |
| 2020-04-14 | 6 | 5 | 32 | 13,4 | 31 | 5,4 | 23 | 0 | 22,8 | alto | 1 |
| 2020-04-15 | 7 | 7 | 32,7 | 15,3 | 31 | 9,5 | 37,4 | 0 | 26,1 | alto | 1 |
| 2020-04-16 | 16 | 56 | 29,4 | 14,5 | 33 | 8,4 | 49 | 0 | 25,8 | alto | 1 |
| 2020-04-17 | 0 | 0 | 26,9 | 14,5 | 38 | 8,9 | 37,1 | 1 | 16,6 | moderado | 1 |
| 2020-04-18 | 0 | 0 | 30 | 13,8 | 27 | 11,5 | 37,8 | 0 | 27,4 | alto | 1 |
| 2020-04-19 | 34 | 67 | 29,3 | 13,7 | 32 | 8,2 | 42,8 | 2,2 | 10,5 | bajo | 1 |
| 2020-04-20 | 6 | 18 | 31,2 | 14,1 | 29 | 6,6 | 28,4 | 0 | 21 | moderado | 1 |
| 2020-04-21 | 0 | 0 | 29,2 | 15,5 | 39 | 7,6 | 33,5 | 1,9 | 9,5 | bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 0. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,9 mm, 21 kwi.
1% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 34 ha w 2019 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,19 ha zabudowy i mieszkało około 250 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 kwi | 28,6 °C | 39 % | 29 km/h | 0,2 mm | Umiarkowane 16 |
| 11 kwi | 30,1 °C | 34 % | 23 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 12 kwi | 27,9 °C | 34 % | 33 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 13 kwi | 30,9 °C | 30 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 23 |
| 14 kwi | 32,0 °C | 31 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 23 |
| 15 kwi | 32,7 °C | 31 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 16 kwi | 29,4 °C | 33 % | 49 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 17 kwi | 26,9 °C | 38 % | 37 km/h | 1,0 mm | Umiarkowane 17 |
| 18 kwi | 30,0 °C | 27 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 19 kwi | 29,3 °C | 32 % | 43 km/h | 2,2 mm | Niskie 10 |
| 20 kwi | 31,2 °C | 29 % | 28 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
| 21 kwi po | 29,2 °C | 39 % | 34 km/h | 1,9 mm | Niskie 10 |
Zaczął się przy FWI 15,9 i minimalnej wilgotności 39 %; wcześniej: deszcz dzień wcześniej. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 22.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 9,9 mm, 2 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,7 mm, 22 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,5 mm, 15 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 18,2 mm, 6 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,7 mm, 22 kwi.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (3 548 ha przy medianie 3 869 ha) i trwał 11 dni (mediana: 14 dni).
W 5 z 22 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,7 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 20 kwi, a 21 kwi spadło 1,9 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 17 z 22, z medianą 1,7 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.