Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 16 mar 2024 – 25 mar 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 16 marca 2024 na terenie gminy Fakunya (Sierra Leone), a satelity rejestrowały ogień przez 10 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 102 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 240. co do wielkości pożar w regionie Southern od 2016 roku (spośród 317 z własną stroną). Sierra Leone, 2024: 103. miejsce na 140.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 16 mar 2024 do 25 mar 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 55 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 23 marca 2024; detekcje tego dnia: 17.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 7.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 38,9 °C i minimalna wilgotność 37 % w dniu 16 marca 2024; porywy 37 km/h w dniu 22 marca 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 1,8 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-03-16 | 1 | 11 | 38,9 | 25,3 | 37 | 13,8 | 33,1 | 1,9 | 22,1 | alto | 1 |
| 2024-03-17 | 0 | 0 | 38,6 | 25,6 | 39 | 14,1 | 32,4 | 1,5 | 22,6 | alto | 1 |
| 2024-03-18 | 0 | 0 | 37,3 | 26,2 | 44 | 14 | 31,7 | 0,1 | 25,1 | alto | 1 |
| 2024-03-19 | 2 | 18 | 36,8 | 26 | 45 | 15,3 | 33,1 | 2,4 | 15,2 | moderado | 1 |
| 2024-03-20 | 0 | 0 | 35,4 | 25,6 | 52 | 11,4 | 35,3 | 5,7 | 4,7 | muy_bajo | 1 |
| 2024-03-21 | 0 | 0 | 35,3 | 25,3 | 56 | 11 | 31 | 2,1 | 5,9 | bajo | 1 |
| 2024-03-22 | 0 | 0 | 35,9 | 25 | 40 | 16,7 | 37,4 | 0 | 20,5 | moderado | 1 |
| 2024-03-23 | 17 | 334 | 35,8 | 23,7 | 29 | 14,5 | 31 | 0 | 26,6 | alto | 1 |
| 2024-03-24 | 0 | 0 | 37,5 | 23,8 | 29 | 14,7 | 30,2 | 0 | 28,9 | alto | 1 |
| 2024-03-25 | 13 | 208 | 37,1 | 22,7 | 31 | 16,3 | 32,8 | 0 | 30,9 | alto | 1 |
| 2024-03-26 | 0 | 0 | 37,2 | 22,7 | 34 | 16,3 | 33,8 | 0 | 31,7 | alto | 0 |
| 2024-03-27 | 0 | 0 | 36,3 | 24,5 | 46 | 13,3 | 27 | 0 | 25,6 | alto | 0 |
| 2024-03-28 | 0 | 0 | 36,6 | 26,1 | 47 | 10,7 | 29,5 | 0,3 | 23,7 | alto | 0 |
| 2024-03-29 | 0 | 0 | 38,3 | 26,2 | 36 | 14,6 | 34,6 | 0 | 28,2 | alto | 0 |
| 2024-03-30 | 0 | 0 | 38,7 | 23,2 | 30 | 15,1 | 33,5 | 0 | 32,5 | alto | 0 |
| 2024-03-31 | 0 | 0 | 38,8 | 22,9 | 32 | 17,7 | 37,1 | 0 | 35,3 | alto | 0 |
| 2024-04-01 | 0 | 0 | 36 | 25,9 | 52 | 10,5 | 23 | 0,9 | 17,6 | moderado | 0 |
| 2024-04-02 | 0 | 0 | 37,1 | 25,5 | 47 | 11,9 | 30,2 | 0,5 | 22 | alto | 0 |
| 2024-04-03 | 0 | 0 | 37,1 | 24,8 | 41 | 15,3 | 36,4 | 0,2 | 27,3 | alto | 0 |
| 2024-04-04 | 0 | 0 | 33,9 | 25 | 54 | 11,2 | 32 | 0,5 | 22,4 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 7.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 1,8 ha zabudowy i mieszkało około 650 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 16 mar | 38,9 °C | 37 % | 33 km/h | 1,9 mm | Wysokie 22 |
| 17 mar | 38,6 °C | 39 % | 32 km/h | 1,5 mm | Wysokie 23 |
| 18 mar | 37,3 °C | 44 % | 32 km/h | 0,1 mm | Wysokie 25 |
| 19 mar | 36,8 °C | 45 % | 33 km/h | 2,4 mm | Umiarkowane 15 |
| 20 mar | 35,4 °C | 52 % | 35 km/h | 5,7 mm | Bardzo niskie 5 |
| 21 mar | 35,3 °C | 56 % | 31 km/h | 2,1 mm | Niskie 6 |
| 22 mar | 35,9 °C | 40 % | 37 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 23 mar | 35,8 °C | 29 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 24 mar | 37,5 °C | 29 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 25 mar | 37,1 °C | 31 % | 33 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 26 mar po | 37,2 °C | 34 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 27 mar po | 36,3 °C | 46 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 28 mar po | 36,6 °C | 47 % | 30 km/h | 0,3 mm | Wysokie 24 |
| 29 mar po | 38,3 °C | 36 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 30 mar po | 38,7 °C | 30 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 31 mar po | 38,8 °C | 32 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 1 kwi po | 36,0 °C | 52 % | 23 km/h | 0,9 mm | Umiarkowane 18 |
| 2 kwi po | 37,1 °C | 47 % | 30 km/h | 0,5 mm | Wysokie 22 |
| 3 kwi po | 37,1 °C | 41 % | 36 km/h | 0,2 mm | Wysokie 27 |
| 4 kwi po | 33,9 °C | 54 % | 32 km/h | 0,5 mm | Wysokie 22 |
Zaczął się przy FWI 22,1 i minimalnej wilgotności 37 %; wcześniej: 7 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 18.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,1 mm, 28 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 1 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 9,7 mm, 17 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,4 mm, 2 maj.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (1 102 ha przy medianie 1 349 ha) i trwał 10 dni (mediana: 7 dni).
W 1 z 18 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,5 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 25 mar, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 17 z 18, z medianą 2,5 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
24 marca 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 142 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 92, czyli 6,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.