Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 2 marca 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 8 sierpnia 2019 na terenie gminy Elbistan (Turcja), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 528 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 3. co do wielkości pożar w regionie Kahramanmaraş od 2016 roku (spośród 28 z własną stroną). Turcja, 2019: 6. miejsce na 138.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (18,3 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 8 sie 2019 do 9 sie 2019: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 18 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 9 sierpnia 2019; detekcje tego dnia: 3.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 26.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 31,7 °C i minimalna wilgotność 16 % w dniu 9 sierpnia 2019; porywy 37 km/h w dniu 9 sierpnia 2019.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-08-08 | 3 | 4 | 29 | 9,5 | 18 | 13,8 | 36,4 | 0 | 43,7 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-09 | 3 | 52 | 31,7 | 13,5 | 16 | 11,8 | 37,4 | 0 | 42,2 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-10 | 0 | 0 | 30,9 | 15,3 | 16 | 18,7 | 49,3 | 0 | 49 | muy_alto | 0 |
| 2019-08-11 | 0 | 0 | 30,6 | 12,9 | 18 | 15,1 | 42,1 | 0 | 48,9 | muy_alto | 0 |
| 2019-08-12 | 0 | 0 | 33 | 12,6 | 15 | 11 | 30,2 | 0 | 44,5 | muy_alto | 0 |
| 2019-08-13 | 0 | 0 | 35,2 | 15,2 | 13 | 10,1 | 23,8 | 0 | 44,7 | muy_alto | 0 |
| 2019-08-14 | 0 | 0 | 34,9 | 20,8 | 13 | 5,9 | 22,7 | 0 | 46,3 | muy_alto | 0 |
| 2019-08-15 | 0 | 0 | 33,4 | 21,3 | 14 | 20,7 | 60,8 | 0,2 | 70,2 | muy_extremo | 0 |
| 2019-08-16 | 0 | 0 | 29,9 | 16,1 | 18 | 15,5 | 49,7 | 0 | 42,7 | muy_alto | 0 |
| 2019-08-17 | 0 | 0 | 29 | 16,2 | 22 | 16,1 | 45,4 | 0 | 50,8 | extremo | 0 |
| 2019-08-18 | 0 | 0 | 29,9 | 16,6 | 21 | 11,2 | 36 | 0 | 35,7 | alto | 0 |
| 2019-08-19 | 0 | 0 | 29,1 | 13,3 | 19 | 13,1 | 42,8 | 0 | 46,3 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 26.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 8 sie | 29,0 °C | 18 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 9 sie | 31,7 °C | 16 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 10 sie po | 30,9 °C | 16 % | 49 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 11 sie po | 30,6 °C | 18 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 12 sie po | 33,0 °C | 15 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 13 sie po | 35,2 °C | 13 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 14 sie po | 34,9 °C | 13 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 15 sie po | 33,4 °C | 14 % | 61 km/h | 0,2 mm | Skrajnie ekstremalne 70 |
| 16 sie po | 29,9 °C | 18 % | 50 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 17 sie po | 29,0 °C | 22 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 18 sie po | 29,9 °C | 21 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 19 sie po | 29,1 °C | 19 % | 43 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
Zaczął się przy FWI 43,7 i minimalnej wilgotności 18 %; wcześniej: 26 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 25.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 5,0 mm, 2 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,1 mm, 15 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,5 mm, 1 lis.
Był 10,4 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 2 dni (mediana: 1 dzień).
Żaden z 25 bliźniaków nie spalił więcej. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 16 z 25 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,1 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 9 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 9 z 25, z medianą 2,1 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
10 sierpnia 2019 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 12 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.