Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 1 września 2023
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 26 sierpnia 2023 na terenie gminy El Tarf (Algieria), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 597 ha, obejmujący obszar 3 gmin.
To 36. co do wielkości pożar w regionie El Tarf od 2016 roku (spośród 121 z własną stroną). Algieria, 2023: 18. miejsce na 86.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 26 sie 2023 do 27 sie 2023: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 306 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 27 sierpnia 2023; detekcje tego dnia: 26.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 20.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 38,9 °C i minimalna wilgotność 21 % w dniu 27 sierpnia 2023; porywy 42 km/h w dniu 27 sierpnia 2023.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023-08-26 | 2 | 11 | 32,1 | 21,6 | 42 | 12 | 29,2 | 0 | 28,4 | alto | 1 |
| 2023-08-27 | 26 | 1 813 | 38,9 | 22,5 | 21 | 31 | 42,5 | 0,1 | 64 | extremo | 1 |
| 2023-08-28 | 0 | 0 | 25,4 | 21 | 45 | 26,9 | 55,8 | 0,6 | 38,4 | muy_alto | 0 |
| 2023-08-29 | 0 | 0 | 26,2 | 19,7 | 48 | 22,3 | 49,7 | 0,6 | 27,5 | alto | 0 |
| 2023-08-30 | 0 | 0 | 27,2 | 18,2 | 48 | 18,5 | 39,6 | 0 | 25,4 | alto | 0 |
| 2023-08-31 | 0 | 0 | 26,1 | 19,9 | 55 | 18,1 | 42,5 | 0 | 25,3 | alto | 0 |
| 2023-09-01 | 0 | 0 | 29,3 | 19 | 50 | 17,8 | 38,2 | 0 | 25,3 | alto | 0 |
| 2023-09-02 | 0 | 0 | 33,2 | 23,8 | 34 | 16,9 | 33,8 | 0 | 33,3 | alto | 0 |
| 2023-09-03 | 0 | 0 | 34,4 | 23,5 | 31 | 23,8 | 43,6 | 0 | 43,3 | muy_alto | 0 |
| 2023-09-04 | 0 | 0 | 32,6 | 22,9 | 42 | 19,9 | 40 | 0 | 37,5 | alto | 0 |
| 2023-09-05 | 0 | 0 | 26,2 | 20,2 | 56 | 15,9 | 34,6 | 0 | 25,4 | alto | 0 |
| 2023-09-06 | 0 | 0 | 26 | 18,2 | 49 | 17,8 | 37,4 | 0 | 26,8 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 20.
73% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 163 ha w 2016 r., 234 ha w 2017 r., 97 ha w 2019 r., 8 ha w 2021 r., 7 ha w 2022 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 433 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu wewnątrz obrysu według Copernicus EFFIS (poza zasięgiem Corine Land Cover).
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 26 sie | 32,1 °C | 42 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 27 sie | 38,9 °C | 21 % | 42 km/h | 0,1 mm | Ekstremalne 64 |
| 28 sie po | 25,4 °C | 45 % | 56 km/h | 0,6 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 29 sie po | 26,2 °C | 48 % | 50 km/h | 0,6 mm | Wysokie 28 |
| 30 sie po | 27,2 °C | 48 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 31 sie po | 26,1 °C | 55 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 1 wrz po | 29,3 °C | 50 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 2 wrz po | 33,2 °C | 34 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 3 wrz po | 34,4 °C | 31 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 4 wrz po | 32,6 °C | 42 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 5 wrz po | 26,2 °C | 56 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 6 wrz po | 26,0 °C | 49 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
Zaczął się przy FWI 28,4 i minimalnej wilgotności 42 %; wcześniej: 20 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 15.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,9 mm, 11 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,9 mm, 15 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Był 3,0 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 2 dni (mediana: 2 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 2 z 15 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 10 z 15 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,9 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 27 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 5 z 15, z medianą 1,9 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
26 sierpnia 2023 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 20 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 17, czyli 1,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 14 · 1021 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.