Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 12 kwietnia 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 3 kwietnia 2024 na terenie gminy Dvorichna (Ukraina), a satelity rejestrowały ogień przez 1 dzień. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 260 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 141. co do wielkości pożar w regionie Kharkiv Oblast od 2016 roku (spośród 558 z własną stroną). Ukraina, 2024: 694. miejsce na 2092.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 3 kwi 2024 do 3 kwi 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 48 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 3 kwietnia 2024; detekcje tego dnia: 3.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 3.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 18,0 °C i minimalna wilgotność 25 % w dniu 3 kwietnia 2024; porywy 48 km/h w dniu 3 kwietnia 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-04-03 | 3 | 112 | 18 | 10,5 | 25 | 25,6 | 47,9 | 0,5 | 16,9 | moderado | 1 |
| 2024-04-04 | 0 | 0 | 17,8 | 6,1 | 28 | 31,5 | 59,4 | 0,1 | 19,7 | moderado | 0 |
| 2024-04-05 | 0 | 0 | 9,2 | 2,4 | 50 | 15,2 | 30,2 | 0 | 8,5 | bajo | 0 |
| 2024-04-06 | 0 | 0 | 16,3 | -2,2 | 33 | 11,4 | 23,8 | 0 | 8,2 | bajo | 0 |
| 2024-04-07 | 0 | 0 | 21,9 | 4,4 | 29 | 9,2 | 22,7 | 0 | 9,7 | bajo | 0 |
| 2024-04-08 | 0 | 0 | 23,8 | 7,3 | 28 | 14,6 | 29,9 | 0 | 13,2 | moderado | 0 |
| 2024-04-09 | 0 | 0 | 24,2 | 7,5 | 26 | 13 | 25,9 | 0 | 14,1 | moderado | 0 |
| 2024-04-10 | 0 | 0 | 27 | 7,2 | 22 | 10,1 | 17,6 | 0 | 15,7 | moderado | 0 |
| 2024-04-11 | 0 | 0 | 29,2 | 10,1 | 20 | 10,3 | 21,6 | 0 | 18,3 | moderado | 0 |
| 2024-04-12 | 0 | 0 | 24,1 | 11,7 | 17 | 18,6 | 38,2 | 0 | 24 | alto | 0 |
| 2024-04-13 | 0 | 0 | 19,7 | 8,2 | 35 | 17,4 | 34,9 | 0 | 19,3 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
3 kwi 2024 · 112 MW · 3
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 3.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu wewnątrz obrysu według Copernicus EFFIS (poza zasięgiem Corine Land Cover).
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 3 kwi | 18,0 °C | 25 % | 48 km/h | 0,5 mm | Umiarkowane 17 |
| 4 kwi po | 17,8 °C | 28 % | 59 km/h | 0,1 mm | Umiarkowane 20 |
| 5 kwi po | 9,2 °C | 50 % | 30 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 6 kwi po | 16,3 °C | 33 % | 24 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 7 kwi po | 21,9 °C | 29 % | 23 km/h | 0,0 mm | Niskie 10 |
| 8 kwi po | 23,8 °C | 28 % | 30 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 13 |
| 9 kwi po | 24,2 °C | 26 % | 26 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 14 |
| 10 kwi po | 27,0 °C | 22 % | 18 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 16 |
| 11 kwi po | 29,2 °C | 20 % | 22 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 18 |
| 12 kwi po | 24,1 °C | 17 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 13 kwi po | 19,7 °C | 35 % | 35 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
Zaczął się przy FWI 16,9 i minimalnej wilgotności 25 %; wcześniej: 3 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2020 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 53.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,0 mm, 26 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,0 mm, 17 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,0 mm, 30 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,1 mm, 17 maj.
Był 1,6 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 1 dzień (mediana: 2 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 13 z 53 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 4 z 53 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,9 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 3 kwi, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 49 z 53, z medianą 2,9 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
2 kwietnia 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 30 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 20, czyli 1,3 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 101 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.