Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez NIFC WFIGS.
- Źródło
- NIFC WFIGS
- Data
- 12 mar 2026 – 25 mar 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 12 marca 2026 w hrabstwie Osage (Stany Zjednoczone), a satelity rejestrowały ogień przez 14 dni. Agencje Stanów Zjednoczonych (MTBS / NIFC) wyznaczyły oficjalny obrys spalonego terenu o powierzchni 2 023 ha, obejmujący obszar jednego hrabstwa.
Sprawdzamy tę stronę: część danych wygląda na niespójną (miejsce, daty lub powierzchnia), więc traktuj je ostrożnie.
Obrys opublikowany przez NIFC WFIGS.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 12 mar 2026 do 25 mar 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 41 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 19 marca 2026; detekcje tego dnia: 64.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 0.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 34,8 °C i minimalna wilgotność 15 % w dniu 21 marca 2026; porywy 92 km/h w dniu 15 marca 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-12 | 1 | 6 | 17,2 | -1,2 | 17 | 25,1 | 49,3 | 0 | 3,5 | muy_bajo | 1 |
| 2026-03-13 | 1 | 24 | 21,1 | 5,7 | 28 | 20,5 | 40,7 | 0 | 7,3 | bajo | 1 |
| 2026-03-14 | 0 | 0 | 25 | 7,1 | 38 | 26,2 | 51,1 | 0 | 9,4 | bajo | 1 |
| 2026-03-15 | 0 | 0 | 20,2 | 0,6 | 40 | 39,8 | 91,8 | 0,4 | 23,4 | alto | 1 |
| 2026-03-16 | 0 | 0 | 3,8 | -6,9 | 23 | 27,9 | 52,9 | 0 | 12,2 | moderado | 1 |
| 2026-03-17 | 0 | 0 | 18,2 | -3,2 | 18 | 21,9 | 46,1 | 0 | 14 | moderado | 1 |
| 2026-03-18 | 0 | 0 | 24,7 | 8,9 | 18 | 18,3 | 36 | 0 | 13,3 | moderado | 1 |
| 2026-03-19 | 64 | 624 | 30,5 | 9,6 | 18 | 12,9 | 25,9 | 0 | 11,6 | moderado | 1 |
| 2026-03-20 | 41 | 413 | 33,7 | 10,8 | 18 | 14,3 | 30,2 | 0 | 14,4 | moderado | 1 |
| 2026-03-21 | 8 | 22 | 34,8 | 12 | 15 | 16 | 27 | 0 | 14 | moderado | 1 |
| 2026-03-22 | 19 | 50 | 31,4 | 13,9 | 19 | 31,8 | 66,2 | 0 | 35,4 | alto | 1 |
| 2026-03-23 | 6 | 26 | 17,8 | 5,7 | 28 | 24,2 | 46,1 | 0 | 23,6 | alto | 1 |
| 2026-03-24 | 4 | 19 | 22,8 | 11,9 | 32 | 16,6 | 34,9 | 0 | 19 | moderado | 1 |
| 2026-03-25 | 8 | 35 | 32,1 | 13,2 | 34 | 22 | 47,2 | 0 | 26,7 | alto | 1 |
| 2026-03-26 | 0 | 0 | 32,6 | 19,1 | 35 | 31,7 | 64,4 | 0 | 36,7 | alto | 0 |
| 2026-03-27 | 0 | 0 | 21,8 | 8,8 | 26 | 30,3 | 65,9 | 1,4 | 12,6 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: NIFC WFIGS, NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 0. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,4 mm, 27 mar.
69% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 539 ha w 2017 r., 508 ha w 2019 r., 311 ha w 2021 r., 261 ha w 2022 r., 173 ha w 2023 r., 203 ha w 2024 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 1 404 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdego hrabstwa, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,34 ha zabudowy, ale prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 12 mar | 17,2 °C | 17 % | 49 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 13 mar | 21,1 °C | 28 % | 41 km/h | 0,0 mm | Niskie 7 |
| 14 mar | 25,0 °C | 38 % | 51 km/h | 0,0 mm | Niskie 9 |
| 15 mar | 20,2 °C | 40 % | 92 km/h | 0,4 mm | Wysokie 23 |
| 16 mar | 3,8 °C | 23 % | 53 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 12 |
| 17 mar | 18,2 °C | 18 % | 46 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 14 |
| 18 mar | 24,7 °C | 18 % | 36 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 13 |
| 19 mar | 30,5 °C | 18 % | 26 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 12 |
| 20 mar | 33,7 °C | 18 % | 30 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 14 |
| 21 mar | 34,8 °C | 15 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 14 |
| 22 mar | 31,4 °C | 19 % | 66 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 23 mar | 17,8 °C | 28 % | 46 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 24 mar | 22,8 °C | 32 % | 35 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 25 mar | 32,1 °C | 34 % | 47 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 26 mar po | 32,6 °C | 35 % | 64 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 27 mar po | 21,8 °C | 26 % | 66 km/h | 1,4 mm | Umiarkowane 13 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
20 marca 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 37 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 21, czyli 1,4 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 911 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys jest oficjalny i należy do domeny publicznej. Dla minionych lat pochodzi z MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity), prowadzonego przez U.S. Geological Survey i USDA Forest Service, które wyznaczają go na zdjęciach Landsat i Sentinel-2. Dla bieżącego i ubiegłego roku pochodzi z WFIGS w National Interagency Fire Center (NIFC): to obrysy zdarzeń wyznaczane przez ekipy gaśnicze, z powietrza i na zdjęciach. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice hrabstw pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdym hrabstwie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od danych oficjalnych.