Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez NBAC (NRCan).
- Źródło
- NBAC (NRCan)
- Data
- 14 cze 2024 – 24 cze 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 14 czerwca 2024 w jednostce spisowej Division No. 10, Subd. E (Kanada), a satelity rejestrowały ogień przez 11 dni. Kanadyjski system CWFIS (Natural Resources Canada) wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych oficjalny obrys spalonego terenu o powierzchni 5 065 ha, obejmujący obszar jednej jednostki spisowej.
To 7. co do wielkości pożar w regionie Newfoundland and Labrador od 2016 roku (spośród 18 z własną stroną). Kanada, 2024: 139. miejsce na 291.
Obrys opublikowany przez NBAC (NRCan).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 14 cze 2024 do 24 cze 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 32 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 14 czerwca 2024; detekcje tego dnia: 83.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 2.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 26,6 °C i minimalna wilgotność 63 % w dniu 19 czerwca 2024; porywy 74 km/h w dniu 20 czerwca 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-06-14 | 83 | 186 | 19,3 | 11,1 | 62 | 30,3 | 58,3 | 8,7 | 0,8 | muy_bajo | 1 |
| 2024-06-15 | 0 | 0 | 13,4 | 6,9 | 47 | 31,5 | 58,3 | 0,4 | 3,6 | muy_bajo | 1 |
| 2024-06-16 | 19 | 185 | 14,9 | 5,2 | 42 | 25,1 | 46,8 | 2 | 2,5 | muy_bajo | 1 |
| 2024-06-17 | 0 | 0 | 17,6 | 8,5 | 43 | 24,8 | 46,4 | 9,2 | 0,6 | muy_bajo | 1 |
| 2024-06-18 | 7 | 78 | 19 | 12,2 | 38 | 36,8 | 68,8 | 3,3 | 2,8 | muy_bajo | 1 |
| 2024-06-19 | 0 | 0 | 26,6 | 10 | 63 | 31 | 61,2 | 4,5 | 1,3 | muy_bajo | 1 |
| 2024-06-20 | 0 | 0 | 21,2 | 9,2 | 44 | 40,3 | 73,8 | 0,9 | 6,9 | bajo | 1 |
| 2024-06-21 | 0 | 0 | 11,8 | 6,5 | 51 | 36,8 | 66,6 | 1,2 | 4,8 | muy_bajo | 1 |
| 2024-06-22 | 0 | 0 | 13,4 | 4,1 | 48 | 23,5 | 42,1 | 0,1 | 5 | muy_bajo | 1 |
| 2024-06-23 | 3 | 3 | 14,5 | 7,4 | 53 | 19,5 | 43,9 | 1,3 | 2,4 | muy_bajo | 1 |
| 2024-06-24 | 1 | 1 | 12,8 | 4,8 | 64 | 19,2 | 36 | 2,2 | 0,9 | muy_bajo | 1 |
| 2024-06-25 | 0 | 0 | 20,4 | 2,7 | 41 | 27,2 | 53,3 | 0,3 | 5,8 | bajo | 0 |
| 2024-06-26 | 0 | 0 | 18,6 | 6,5 | 55 | 26,1 | 50,8 | 8,7 | 0,6 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: NBAC (NRCan), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 2. Deszcz przyszedł po pożarze: 8,7 mm, 26 cze.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej jednostki spisowej, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Silny wiatr: 15 % powierzchni (Kanada)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 14 cze | 19,3 °C | 62 % | 58 km/h | 8,7 mm | Bardzo niskie 1 |
| 15 cze | 13,4 °C | 47 % | 58 km/h | 0,4 mm | Bardzo niskie 4 |
| 16 cze | 14,9 °C | 42 % | 47 km/h | 2,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 17 cze | 17,6 °C | 43 % | 46 km/h | 9,2 mm | Bardzo niskie 1 |
| 18 cze | 19,0 °C | 38 % | 69 km/h | 3,3 mm | Bardzo niskie 3 |
| 19 cze | 26,6 °C | 63 % | 61 km/h | 4,5 mm | Bardzo niskie 1 |
| 20 cze | 21,2 °C | 44 % | 74 km/h | 0,9 mm | Niskie 7 |
| 21 cze | 11,8 °C | 51 % | 67 km/h | 1,2 mm | Bardzo niskie 5 |
| 22 cze | 13,4 °C | 48 % | 42 km/h | 0,1 mm | Bardzo niskie 5 |
| 23 cze | 14,5 °C | 53 % | 44 km/h | 1,3 mm | Bardzo niskie 2 |
| 24 cze | 12,8 °C | 64 % | 36 km/h | 2,2 mm | Bardzo niskie 1 |
| 25 cze po | 20,4 °C | 41 % | 53 km/h | 0,3 mm | Niskie 6 |
| 26 cze po | 18,6 °C | 55 % | 51 km/h | 8,7 mm | Bardzo niskie 1 |
Zaczął się przy FWI 0,8 i minimalnej wilgotności 62 %; wcześniej: 2 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 1.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 12,0 mm, 17 lip.
Pożary w okolicy, które zaczęły się przy podobnej pogodzie: 1. Poniżej 15 nie podajemy liczb: byłyby bardziej szumem niż sygnałem.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 24 cze, a 26 cze spadło 8,7 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
14 czerwca 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 49 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 16, czyli 1,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 911 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys jest oficjalny: pochodzi z National Burned Area Composite (NBAC) Kanadyjskiego Systemu Informacji o Pożarach (CWFIS), Natural Resources Canada, który wyznacza go na zdjęciach satelitarnych i publikuje na licencji Open Government Licence – Canada. Dopóki NBAC nie opublikuje bieżącego sezonu, tegoroczne pożary mają obrys odtworzony z detekcji cieplnych przez GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), który jest przybliżony. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice jednostek spisowych pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej jednostce spisowej wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od danych oficjalnych.