Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 7 sty 2026 – 9 sty 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 7 stycznia 2026 na terenie gminy Diabo (Burkina Faso), a satelity rejestrowały ogień przez 3 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 355 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
Burkina Faso, 2026: 229. miejsce na 377.
Obwód GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego, po zmianie warstwy (sierpień 2025): ten pożar nie jest porównywany z pożarami z wcześniejszych lat, bo od tamtej pory warstwa GWIS daje więcej i większych obwodów.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (6,1 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 7 sty 2026 do 9 sty 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 6 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 8 stycznia 2026; detekcje tego dnia: 20.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 37,6 °C i minimalna wilgotność 14 % w dniu 7 stycznia 2026; porywy 48 km/h w dniu 8 stycznia 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 12 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-07 | 0 | 0 | 37,6 | 21,8 | 14 | 11,3 | 28,4 | 0 | 53,2 | extremo | 1 |
| 2026-01-08 | 20 | 68 | 34,9 | 23,9 | 10 | 23,1 | 47,9 | 0 | 69,7 | extremo | 1 |
| 2026-01-09 | 0 | 0 | 37,2 | 24,1 | 7 | 20,1 | 43,2 | 0 | 65,6 | extremo | 1 |
| 2026-01-10 | 0 | 0 | 36 | 23,5 | 8 | 17,3 | 36,7 | 0 | 61,9 | extremo | 0 |
| 2026-01-11 | 0 | 0 | 34,8 | 21,6 | 9 | 19,1 | 42,1 | 0 | 64,8 | extremo | 0 |
| 2026-01-12 | 0 | 0 | 35,1 | 20,5 | 8 | 15,2 | 35,3 | 0 | 59,7 | extremo | 0 |
| 2026-01-13 | 0 | 0 | 36,2 | 21,9 | 9 | 12,8 | 32,4 | 0 | 56,8 | extremo | 0 |
| 2026-01-14 | 0 | 0 | 36,8 | 21,9 | 8 | 13,7 | 30,2 | 0 | 58,2 | extremo | 0 |
| 2026-01-15 | 0 | 0 | 36,1 | 22,4 | 11 | 12,7 | 27,7 | 0 | 56,5 | extremo | 0 |
| 2026-01-16 | 0 | 0 | 35,4 | 23,2 | 10 | 15,7 | 38,2 | 0 | 60,7 | extremo | 0 |
| 2026-01-17 | 0 | 0 | 34,9 | 21,6 | 5 | 10,5 | 29,5 | 0 | 54,2 | extremo | 0 |
| 2026-01-18 | 0 | 0 | 35,9 | 22 | 9 | 11 | 29,5 | 0 | 55,1 | extremo | 0 |
| 2026-01-19 | 0 | 0 | 36,1 | 22,8 | 10 | 13,2 | 30,6 | 0 | 58 | extremo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
8 sty 2026 · 68 MW · 20
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
33% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 211 ha w 2024 r., 409 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 445 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 12 ha zabudowy i mieszkało około 1 700 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Bardzo suche powietrze: 56 % powierzchni (Burkina Faso) 60 dni bez deszczu: 26 % powierzchni (Burkina Faso)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 7 sty | 37,6 °C | 14 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 8 sty | 34,9 °C | 10 % | 48 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 70 |
| 9 sty | 37,2 °C | 7 % | 43 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 66 |
| 10 sty po | 36,0 °C | 8 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 62 |
| 11 sty po | 34,8 °C | 9 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 65 |
| 12 sty po | 35,1 °C | 8 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 60 |
| 13 sty po | 36,2 °C | 9 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
| 14 sty po | 36,8 °C | 8 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 58 |
| 15 sty po | 36,1 °C | 11 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 56 |
| 16 sty po | 35,4 °C | 10 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 61 |
| 17 sty po | 34,9 °C | 5 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 54 |
| 18 sty po | 35,9 °C | 9 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 55 |
| 19 sty po | 36,1 °C | 10 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 58 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
8 stycznia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 131 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 84, czyli 5,6 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z OCHA COD-AB (Institut Geographique Burkina (IGB)) (Creative Commons Attribution for Intergovernmental Organisations (CC BY-IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.