Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 14 sierpnia 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 11 sierpnia 2024 na terenie gminy Delvinë (Albania), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 475 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 38. co do wielkości pożar w regionie Vlorë od 2016 roku (spośród 160 z własną stroną). Albania, 2024: 18. miejsce na 70.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 11 sie 2024 do 12 sie 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 98 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 12 sierpnia 2024; detekcje tego dnia: 18.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 17.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 30,6 °C i minimalna wilgotność 49 % w dniu 12 sierpnia 2024; porywy 28 km/h w dniu 11 sierpnia 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-08-11 | 25 | 324 | 30,4 | 23,7 | 44 | 11,6 | 27,7 | 0 | 26,5 | alto | 1 |
| 2024-08-12 | 18 | 493 | 30,6 | 22,8 | 49 | 10,8 | 25,2 | 0 | 27,4 | alto | 1 |
| 2024-08-13 | 0 | 0 | 30,9 | 23,4 | 51 | 11,1 | 24,1 | 0 | 28,7 | alto | 0 |
| 2024-08-14 | 0 | 0 | 31,8 | 23,5 | 50 | 10,6 | 24,1 | 0 | 29 | alto | 0 |
| 2024-08-15 | 0 | 0 | 33,3 | 24,4 | 40 | 11,7 | 25,2 | 0 | 31 | alto | 0 |
| 2024-08-16 | 0 | 0 | 33,6 | 24,2 | 41 | 12,4 | 28,1 | 0 | 33,5 | alto | 0 |
| 2024-08-17 | 0 | 0 | 31,9 | 23,2 | 46 | 11,3 | 26,3 | 0 | 34,6 | alto | 0 |
| 2024-08-18 | 0 | 0 | 29,2 | 23,2 | 67 | 11,7 | 24,8 | 0,4 | 22,9 | alto | 0 |
| 2024-08-19 | 0 | 0 | 26,8 | 21,2 | 71 | 17,9 | 40,3 | 5,7 | 21,1 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 17. Deszcz przyszedł po pożarze: 5,7 mm, 19 sie.
9% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 33 ha w 2017 r., 16 ha w 2020 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 41 ha, które spłonęły wcześniej.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 11 sie | 30,4 °C | 44 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 12 sie | 30,6 °C | 49 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 13 sie po | 30,9 °C | 51 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 14 sie po | 31,8 °C | 50 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 15 sie po | 33,3 °C | 40 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 16 sie po | 33,6 °C | 41 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 17 sie po | 31,9 °C | 46 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 18 sie po | 29,2 °C | 67 % | 25 km/h | 0,4 mm | Wysokie 23 |
| 19 sie po | 26,8 °C | 71 % | 40 km/h | 5,7 mm | Umiarkowane 21 |
Zaczął się przy FWI 26,5 i minimalnej wilgotności 44 %; wcześniej: 17 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 18.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,6 mm, 14 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,4 mm, 13 sie.
Był 2,4 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 2 dni (mediana: 4 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 4 z 18 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 11 z 18 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 18,7 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 12 sie, a 19 sie spadło 5,7 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 7 z 18, z medianą 18,7 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
14 sierpnia 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 15 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 128 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 2.5 Generic). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.