Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 27 października 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 10 lutego 2022 na terenie gminy Crișan (Rumunia), a satelity rejestrowały ogień przez 4 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 505 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
Ten wpis dotyczy pożaru trzcinowisk w delcie Dunaju, a nie pożaru lasu. Co roku w delcie płoną tysiące hektarów trzciny, głównie od stycznia do kwietnia, a wiele z tych pożarów wznieca się celowo. Dlatego nie jest on uwzględniany w rankingach pożarów.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (2,8 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 10 lut 2022 do 13 lut 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 3 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 13 lutego 2022; detekcje tego dnia: 1.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 7.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 11,7 °C i minimalna wilgotność 53 % w dniu 11 lutego 2022; porywy 40 km/h w dniu 12 lutego 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-02-10 | 0 | 0 | 11,3 | 1,2 | 52 | 19,4 | 29,5 | 0 | 1,5 | muy_bajo | 1 |
| 2022-02-11 | 0 | 0 | 11,7 | 3,5 | 53 | 20,1 | 29,5 | 0 | 1,9 | muy_bajo | 1 |
| 2022-02-12 | 0 | 0 | 6,7 | 1,1 | 56 | 25,6 | 40,3 | 0 | 4 | muy_bajo | 1 |
| 2022-02-13 | 1 | 3 | 5,6 | -1,1 | 58 | 14,9 | 22,3 | 0 | 2 | muy_bajo | 1 |
| 2022-02-14 | 0 | 0 | 6 | -1,2 | 52 | 12,7 | 19,8 | 0 | 1,7 | muy_bajo | 0 |
| 2022-02-15 | 0 | 0 | 7,8 | -0,3 | 73 | 22,4 | 34,2 | 0 | 3,2 | muy_bajo | 0 |
| 2022-02-16 | 0 | 0 | 9,8 | 5,1 | 73 | 22,4 | 36,4 | 0 | 4,2 | muy_bajo | 0 |
| 2022-02-17 | 0 | 0 | 13,3 | 5,4 | 57 | 28,4 | 45 | 0,4 | 4,4 | muy_bajo | 0 |
| 2022-02-18 | 0 | 0 | 10,3 | 2,8 | 57 | 28,3 | 46,8 | 0,3 | 5,7 | bajo | 0 |
| 2022-02-19 | 0 | 0 | 11 | 2,4 | 55 | 30,9 | 53,3 | 0 | 7,9 | bajo | 0 |
| 2022-02-20 | 0 | 0 | 8,3 | 5,5 | 64 | 14,2 | 21,6 | 1 | 2,5 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
13 lut 2022 · 3 MW · 1
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 7. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,0 mm, 20 lut.
49% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 134 ha w 2019 r., 154 ha w 2020 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 248 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Bukareszt — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Dotknięty obszar chroniony Natura 2000: 100 %
Obszary Natura 2000 (Europejska Agencja Środowiska, wydanie z 2024 roku), przez które przechodzi obrys.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 lut | 11,3 °C | 52 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 11 lut | 11,7 °C | 53 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 12 lut | 6,7 °C | 56 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 13 lut | 5,6 °C | 58 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 14 lut po | 6,0 °C | 52 % | 20 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 15 lut po | 7,8 °C | 73 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 3 |
| 16 lut po | 9,8 °C | 73 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 17 lut po | 13,3 °C | 57 % | 45 km/h | 0,4 mm | Bardzo niskie 4 |
| 18 lut po | 10,3 °C | 57 % | 47 km/h | 0,3 mm | Niskie 6 |
| 19 lut po | 11,0 °C | 55 % | 53 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 20 lut po | 8,3 °C | 64 % | 22 km/h | 1,0 mm | Bardzo niskie 2 |
Zaczął się przy FWI 1,5 i minimalnej wilgotności 52 %; wcześniej: 7 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2019 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 16.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,7 mm, 21 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,7 mm, 24 sty.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,0 mm, 17 sty.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,3 mm, 24 sty.
Był 1,8 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 4 dni (mediana: 2 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 4 z 16 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 2 z 16 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,8 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 13 lut, a 20 lut spadło 1,0 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 14 z 16, z medianą 1,8 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
11 lutego 2022 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 20 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.