Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 23 lip 2026 – 8 sie 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 23 lipca 2026 na terenie gminy Cook (Australia), a satelity rejestrowały ogień przez 17 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 11 480 ha, obejmujący obszar 3 gmin.
Australia, 2026: 306. miejsce na 926.
Obwód GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego, po zmianie warstwy (październik 2025): ten pożar nie jest porównywany z pożarami z wcześniejszych lat, bo od tamtej pory warstwa GWIS daje więcej i większych obwodów.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (20,9 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Propozycje: Cook · 2023Cook · 2018Cook · 2020Cook · 2019
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 23 lip 2026 do 8 sie 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 21 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 25 lipca 2026; detekcje tego dnia: 74.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 32,2 °C i minimalna wilgotność 36 % w dniu 27 lipca 2026; porywy 52 km/h w dniu 2 sierpnia 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-07-23 | 35 | 69 | 31,3 | 19,5 | 41 | 17,5 | 40 | 0 | 31,9 | alto | 1 |
| 2026-07-24 | 32 | 29 | 30,5 | 19,4 | 41 | 17,9 | 41,8 | 0,1 | 32,4 | alto | 1 |
| 2026-07-25 | 74 | 489 | 30,9 | 19,4 | 35 | 17,3 | 39,2 | 0 | 32,2 | alto | 1 |
| 2026-07-26 | 90 | 451 | 32 | 16,9 | 30 | 13,4 | 34,6 | 0,1 | 31 | alto | 1 |
| 2026-07-27 | 16 | 76 | 32,2 | 18,9 | 36 | 11,7 | 34,6 | 0,4 | 30 | alto | 1 |
| 2026-07-28 | 3 | 20 | 31,4 | 19,8 | 42 | 14,1 | 31,7 | 0,7 | 24,6 | alto | 1 |
| 2026-07-29 | 0 | 0 | 29,3 | 21,6 | 52 | 19,4 | 44,3 | 0,8 | 21,7 | alto | 1 |
| 2026-07-30 | 6 | 20 | 32 | 22,4 | 40 | 21 | 45,4 | 0 | 30,9 | alto | 1 |
| 2026-07-31 | 13 | 52 | 31,5 | 19,3 | 33 | 20,5 | 45 | 0 | 35,1 | alto | 1 |
| 2026-08-01 | 0 | 0 | 30,2 | 18,1 | 46 | 22,7 | 46,1 | 0,1 | 34,8 | alto | 1 |
| 2026-08-02 | 0 | 0 | 29,2 | 22,5 | 51 | 26,6 | 52,2 | 0,3 | 34,8 | alto | 1 |
| 2026-08-03 | 10 | 64 | 31,1 | 20,2 | 36 | 23,1 | 49,3 | 0 | 35,7 | alto | 1 |
| 2026-08-04 | 1 | 1 | 28,9 | 20,6 | 45 | 22,4 | 46,1 | 0 | 34,5 | alto | 1 |
| 2026-08-05 | 0 | 0 | 29,2 | 19,3 | 46 | 20,8 | 45,7 | 0 | 32,8 | alto | 1 |
| 2026-08-06 | 0 | 0 | 30,5 | 19,1 | 40 | 21 | 47,2 | 0 | 33,2 | alto | 1 |
| 2026-08-07 | 4 | 29 | 31,8 | 18,1 | 35 | 13,1 | 34,6 | 0 | 29,1 | alto | 1 |
| 2026-08-08 | 3 | 30 | 32,1 | 18,8 | 41 | 18,3 | 38,2 | 0 | 33,3 | alto | 1 |
| 2026-08-09 | 0 | 0 | 32,8 | 19,7 | 39 | 11,7 | 29,2 | 0 | 28,5 | alto | 0 |
| 2026-08-10 | 0 | 0 | 34,1 | 20,4 | 36 | 7,3 | 22,7 | 0 | 26 | alto | 0 |
| 2026-08-11 | 0 | 0 | 33,7 | 20,4 | 38 | 9,8 | 25,6 | 0 | 27,9 | alto | 0 |
| 2026-08-12 | 0 | 0 | 33,7 | 20,3 | 36 | 13,1 | 28,8 | 0 | 30,5 | alto | 0 |
| 2026-08-13 | 0 | 0 | 34,3 | 18,3 | 34 | 15,9 | 34,9 | 0 | 33,7 | alto | 0 |
| 2026-08-14 | 0 | 0 | 33 | 20,6 | 37 | 20 | 44,6 | 0 | 37,5 | alto | 0 |
| 2026-08-15 | 0 | 0 | 31,9 | 21,6 | 38 | 18,2 | 42,1 | 0 | 36,1 | alto | 0 |
| 2026-08-16 | 0 | 0 | 29,4 | 20,7 | 42 | 21,2 | 48,2 | 0,1 | 36,6 | alto | 0 |
| 2026-08-17 | 0 | 0 | 31,9 | 20,3 | 30 | 23,1 | 52,9 | 0 | 41,4 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-18 | 0 | 0 | 32,4 | 19 | 30 | 18,6 | 43,6 | 0 | 37,8 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
100% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 2 173 ha w 2016 r., 1 803 ha w 2017 r., 6 625 ha w 2018 r., 217 ha w 2019 r., 2 393 ha w 2020 r., 4 934 ha w 2021 r., 492 ha w 2022 r., 10 775 ha w 2023 r., 840 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 11 477 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy 60 dni bez deszczu: 34 % powierzchni (Australia)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 23 lip | 31,3 °C | 41 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 24 lip | 30,5 °C | 41 % | 42 km/h | 0,1 mm | Wysokie 32 |
| 25 lip | 30,9 °C | 35 % | 39 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 26 lip | 32,0 °C | 30 % | 35 km/h | 0,1 mm | Wysokie 31 |
| 27 lip | 32,2 °C | 36 % | 35 km/h | 0,4 mm | Wysokie 30 |
| 28 lip | 31,4 °C | 42 % | 32 km/h | 0,7 mm | Wysokie 25 |
| 29 lip | 29,3 °C | 52 % | 44 km/h | 0,8 mm | Wysokie 22 |
| 30 lip | 32,0 °C | 40 % | 45 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 31 lip | 31,5 °C | 33 % | 45 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 1 sie | 30,2 °C | 46 % | 46 km/h | 0,1 mm | Wysokie 35 |
| 2 sie | 29,2 °C | 51 % | 52 km/h | 0,3 mm | Wysokie 35 |
| 3 sie | 31,1 °C | 36 % | 49 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 4 sie | 28,9 °C | 45 % | 46 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 5 sie | 29,2 °C | 46 % | 46 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 6 sie | 30,5 °C | 40 % | 47 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 7 sie | 31,8 °C | 35 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 8 sie | 32,1 °C | 41 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 9 sie po | 32,8 °C | 39 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 10 sie po | 34,1 °C | 36 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 11 sie po | 33,7 °C | 38 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 12 sie po | 33,7 °C | 36 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 13 sie po | 34,3 °C | 34 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 14 sie po | 33,0 °C | 37 % | 45 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 15 sie po | 31,9 °C | 38 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 16 sie po | 29,4 °C | 42 % | 48 km/h | 0,1 mm | Wysokie 37 |
| 17 sie po | 31,9 °C | 30 % | 53 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 18 sie po | 32,4 °C | 30 % | 44 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
27 lipca 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 116 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 43, czyli 2,9 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 000 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.