Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 17 paź 2024 – 2 lis 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 17 października 2024 na terenie gminy Cook (Australia), a satelity rejestrowały ogień przez 17 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 7 196 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
Ten wpis to prawdopodobnie pożar sawanny w tropikalnej północnej Australii, a nie pożar buszu taki jak na południu kraju. Na sawannach i trawiastych terenach północy co roku płonie wiele milionów hektarów: znaczna część to celowe wypalanie na początku pory suchej (tradycyjne zarządzanie ogniem, parki i farmy bydła), a reszta to pożary traw, które wracają w to samo miejsce co kilka lat. To nasze przypuszczenie, oparte na lokalizacji; nie zostało potwierdzone. Dlatego nie jest on uwzględniany w rankingach pożarów lasów.
Propozycje: Cook · 2018Cook · 2019Cook · 2016Cook · 2025
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 17 paź 2024 do 2 lis 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 107 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 19 października 2024; detekcje tego dnia: 64.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 30.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 37,4 °C i minimalna wilgotność 29 % w dniu 24 października 2024; porywy 57 km/h w dniu 27 października 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Przesuń suwak, aby zobaczyć, jaką powierzchnię strona publikowała każdego dnia.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-10-17 | 2 | 33 | 36,1 | 23,2 | 36 | 19,1 | 43,2 | 0,2 | 49 | muy_alto | 1 |
| 2024-10-18 | 11 | 166 | 35,5 | 24,1 | 36 | 17,6 | 38,5 | 0 | 43,1 | muy_alto | 1 |
| 2024-10-19 | 64 | 474 | 36,6 | 23,5 | 31 | 18,2 | 37,8 | 0 | 39,2 | muy_alto | 1 |
| 2024-10-20 | 57 | 412 | 37,1 | 18,7 | 26 | 16 | 34,9 | 0 | 37,8 | alto | 1 |
| 2024-10-21 | 31 | 225 | 36,1 | 20,8 | 32 | 17,8 | 37,8 | 0 | 42,2 | muy_alto | 1 |
| 2024-10-22 | 14 | 53 | 36,9 | 23,4 | 32 | 17,3 | 38,9 | 0 | 45,1 | muy_alto | 1 |
| 2024-10-23 | 13 | 104 | 36,4 | 22,8 | 34 | 16,8 | 35,3 | 0 | 43,6 | muy_alto | 1 |
| 2024-10-24 | 23 | 94 | 37,4 | 21,3 | 29 | 16,3 | 34,6 | 0 | 39,3 | muy_alto | 1 |
| 2024-10-25 | 14 | 86 | 36,9 | 22,8 | 33 | 16,6 | 33,5 | 0 | 36,3 | alto | 1 |
| 2024-10-26 | 14 | 57 | 36,7 | 22,8 | 26 | 21,1 | 47,9 | 0 | 53,5 | extremo | 1 |
| 2024-10-27 | 1 | 2 | 34,5 | 24,2 | 43 | 23,4 | 56,9 | 0,6 | 59,2 | extremo | 1 |
| 2024-10-28 | 0 | 0 | 35,7 | 25,7 | 44 | 22,7 | 49 | 0,6 | 51,3 | extremo | 1 |
| 2024-10-29 | 7 | 50 | 35,8 | 25,7 | 42 | 21,1 | 49,7 | 0,7 | 45,4 | muy_alto | 1 |
| 2024-10-30 | 2 | 18 | 35,2 | 24,5 | 27 | 20,7 | 50,8 | 0 | 56,9 | extremo | 1 |
| 2024-10-31 | 3 | 19 | 36 | 22,2 | 26 | 21,2 | 44,6 | 0 | 44 | muy_alto | 1 |
| 2024-11-01 | 0 | 0 | 35,4 | 20,2 | 26 | 15,5 | 29,5 | 0 | 32,7 | alto | 1 |
| 2024-11-02 | 0 | 0 | 37,3 | 22,9 | 22 | 17,1 | 40,3 | 0 | 43,6 | muy_alto | 1 |
| 2024-11-03 | 0 | 0 | 34,6 | 23,6 | 33 | 23,1 | 51,5 | 0 | 61,8 | extremo | 0 |
| 2024-11-04 | 0 | 0 | 35,9 | 22,5 | 21 | 22,4 | 47,2 | 0 | 57,1 | extremo | 0 |
| 2024-11-05 | 0 | 0 | 36,2 | 22,8 | 31 | 19,4 | 42,5 | 0 | 54,4 | extremo | 0 |
| 2024-11-06 | 0 | 0 | 37,1 | 21,8 | 25 | 19,5 | 39,2 | 0 | 48,1 | muy_alto | 0 |
| 2024-11-07 | 0 | 0 | 36,9 | 21,8 | 27 | 18 | 37,8 | 0 | 46,6 | muy_alto | 0 |
| 2024-11-08 | 0 | 0 | 37 | 21,9 | 26 | 17,7 | 36,7 | 0 | 45 | muy_alto | 0 |
| 2024-11-09 | 0 | 0 | 38,2 | 22,2 | 26 | 17,4 | 41,4 | 0 | 52 | extremo | 0 |
| 2024-11-10 | 0 | 0 | 36,8 | 23,8 | 31 | 19,8 | 45,4 | 0 | 58 | extremo | 0 |
| 2024-11-11 | 0 | 0 | 35,3 | 24,4 | 41 | 20,9 | 47,5 | 0,1 | 55,8 | extremo | 0 |
| 2024-11-12 | 0 | 0 | 37,5 | 24,8 | 31 | 21,2 | 43,9 | 0 | 42,9 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 30.
71% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 78 ha w 2016 r., 17 ha w 2017 r., 1 579 ha w 2018 r., 3 709 ha w 2019 r., 320 ha w 2021 r., 883 ha w 2023 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 5 111 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 17 paź | 36,1 °C | 36 % | 43 km/h | 0,2 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 18 paź | 35,5 °C | 36 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 19 paź | 36,6 °C | 31 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 20 paź | 37,1 °C | 26 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 21 paź | 36,1 °C | 32 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 22 paź | 36,9 °C | 32 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 23 paź | 36,4 °C | 34 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 24 paź | 37,4 °C | 29 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 25 paź | 36,9 °C | 33 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 26 paź | 36,7 °C | 26 % | 48 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 54 |
| 27 paź | 34,5 °C | 43 % | 57 km/h | 0,6 mm | Ekstremalne 59 |
| 28 paź | 35,7 °C | 44 % | 49 km/h | 0,6 mm | Ekstremalne 51 |
| 29 paź | 35,8 °C | 42 % | 50 km/h | 0,7 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 30 paź | 35,2 °C | 27 % | 51 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
| 31 paź | 36,0 °C | 26 % | 45 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 1 lis | 35,4 °C | 26 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 2 lis | 37,3 °C | 22 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 3 lis po | 34,6 °C | 33 % | 52 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 62 |
| 4 lis po | 35,9 °C | 21 % | 47 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
| 5 lis po | 36,2 °C | 31 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 54 |
| 6 lis po | 37,1 °C | 25 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 7 lis po | 36,9 °C | 27 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 8 lis po | 37,0 °C | 26 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 9 lis po | 38,2 °C | 26 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 10 lis po | 36,8 °C | 31 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 58 |
| 11 lis po | 35,3 °C | 41 % | 48 km/h | 0,1 mm | Ekstremalne 56 |
| 12 lis po | 37,5 °C | 31 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
20 października 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 11 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 000 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.