Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 3 sie 2019 – 21 sie 2019
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 3 sierpnia 2019 na terenie gminy Colniza (Brazylia), a satelity rejestrowały ogień przez 19 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 5 382 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 940. co do wielkości pożar w regionie Mato Grosso od 2016 roku (spośród 1872 z własną stroną). Brazylia, 2019: 425. miejsce na 973.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 3 sie 2019 do 21 sie 2019: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 171 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 5 sierpnia 2019; detekcje tego dnia: 74.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 28.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 37,0 °C i minimalna wilgotność 17 % w dniu 12 sierpnia 2019; porywy 46 km/h w dniu 3 sierpnia 2019.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-08-03 | 43 | 1 990 | 30,2 | 23,3 | 34 | 20,5 | 46,4 | 0 | 48,3 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-04 | 93 | 487 | 30,6 | 18,9 | 32 | 16,5 | 38,5 | 0 | 43,2 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-05 | 74 | 2 061 | 32 | 20,4 | 34 | 14 | 32,8 | 0 | 39,2 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-06 | 35 | 70 | 34,5 | 22,6 | 30 | 10,7 | 27,4 | 0 | 40,1 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-07 | 50 | 235 | 33,6 | 24,2 | 37 | 11,1 | 35,6 | 0 | 39,1 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-08 | 46 | 1 786 | 34,7 | 22,8 | 24 | 11,5 | 30,2 | 0 | 42,5 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-09 | 42 | 113 | 35,7 | 23 | 21 | 10,7 | 27 | 0 | 41,3 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-10 | 67 | 514 | 35,1 | 23,1 | 26 | 11,8 | 31,3 | 0 | 45 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-11 | 62 | 1 019 | 35,8 | 24,3 | 17 | 16,7 | 40,3 | 0 | 59,8 | extremo | 1 |
| 2019-08-12 | 38 | 127 | 37 | 23,2 | 17 | 13,7 | 31 | 0 | 54,7 | extremo | 1 |
| 2019-08-13 | 15 | 106 | 36,3 | 23,7 | 23 | 13,8 | 36,7 | 0 | 59,1 | extremo | 1 |
| 2019-08-14 | 17 | 238 | 34,6 | 24,5 | 29 | 19,3 | 43,6 | 0 | 57,3 | extremo | 1 |
| 2019-08-15 | 15 | 97 | 36 | 23,1 | 24 | 14,1 | 34,6 | 0 | 51,3 | extremo | 1 |
| 2019-08-16 | 11 | 23 | 34,2 | 24,1 | 32 | 9,6 | 21,6 | 0 | 39,8 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-17 | 4 | 34 | 34,3 | 24,5 | 36 | 10,6 | 32,8 | 0 | 43,9 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-18 | 7 | 67 | 34,2 | 24,8 | 34 | 6,9 | 24,8 | 0,4 | 30 | alto | 1 |
| 2019-08-19 | 1 | 14 | 33,8 | 24,2 | 34 | 10,7 | 25,2 | 0 | 30,6 | alto | 1 |
| 2019-08-20 | 2 | 1 | 35,9 | 24,6 | 28 | 11,7 | 37,8 | 0 | 45 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-21 | 0 | 0 | 36,6 | 24,1 | 27 | 12,7 | 33,1 | 0 | 46,4 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-22 | 0 | 0 | 35,9 | 23,7 | 29 | 7,4 | 22 | 0 | 34,6 | alto | 0 |
| 2019-08-23 | 0 | 0 | 36,5 | 24,1 | 27 | 9,7 | 24,1 | 0 | 38,8 | muy_alto | 0 |
| 2019-08-24 | 0 | 0 | 34,8 | 24,8 | 39 | 10,2 | 22,3 | 0,2 | 31,3 | alto | 0 |
| 2019-08-25 | 0 | 0 | 32,7 | 25 | 48 | 9,8 | 24,1 | 1,8 | 16,5 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 28. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,8 mm, 25 sie.
89% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 2 079 ha w 2016 r., 4 911 ha w 2017 r., 4 452 ha w 2018 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 4 773 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 3 sie | 30,2 °C | 34 % | 46 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 4 sie | 30,6 °C | 32 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 5 sie | 32,0 °C | 34 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 6 sie | 34,5 °C | 30 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 7 sie | 33,6 °C | 37 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 8 sie | 34,7 °C | 24 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 9 sie | 35,7 °C | 21 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 10 sie | 35,1 °C | 26 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 11 sie | 35,8 °C | 17 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 60 |
| 12 sie | 37,0 °C | 17 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 55 |
| 13 sie | 36,3 °C | 23 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 59 |
| 14 sie | 34,6 °C | 29 % | 44 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
| 15 sie | 36,0 °C | 24 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 16 sie | 34,2 °C | 32 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 17 sie | 34,3 °C | 36 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 18 sie | 34,2 °C | 34 % | 25 km/h | 0,4 mm | Wysokie 30 |
| 19 sie | 33,8 °C | 34 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 20 sie | 35,9 °C | 28 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 21 sie | 36,6 °C | 27 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 22 sie po | 35,9 °C | 29 % | 22 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 23 sie po | 36,5 °C | 27 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 24 sie po | 34,8 °C | 39 % | 22 km/h | 0,2 mm | Wysokie 31 |
| 25 sie po | 32,7 °C | 48 % | 24 km/h | 1,8 mm | Umiarkowane 16 |
Zaczął się przy FWI 48,3 i minimalnej wilgotności 34 %; wcześniej: 28 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 12.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 13,2 mm, 9 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 8,3 mm, 22 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 5,1 mm, 9 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,8 mm, 19 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,6 mm, 30 wrz.
Pożary w okolicy, które zaczęły się przy podobnej pogodzie: 12. Poniżej 15 nie podajemy liczb: byłyby bardziej szumem niż sygnałem.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 21 sie, a 25 sie spadło 1,8 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 193 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.