Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 16 kwi 2021 – 27 kwi 2021
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 16 kwietnia 2021 na terenie gminy Chilchota (Meksyk), a satelity rejestrowały ogień przez 12 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 3 949 ha, obejmujący obszar 3 gmin.
To 12. co do wielkości pożar w regionie Michoacan de Ocampo od 2016 roku (spośród 106 z własną stroną). Meksyk, 2021: 80. miejsce na 294.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 16 kwi 2021 do 27 kwi 2021: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 248 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 21 kwietnia 2021; detekcje tego dnia: 19.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 1.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 28,6 °C i minimalna wilgotność 16 % w dniu 27 kwietnia 2021; porywy 48 km/h w dniu 19 kwietnia 2021.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 0,56 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021-04-16 | 4 | 46 | 27,9 | 10,1 | 18 | 10,9 | 40,3 | 0,2 | 37,3 | alto | 1 |
| 2021-04-17 | 24 | 100 | 27,8 | 9,9 | 12 | 16,1 | 47,5 | 0 | 43,1 | muy_alto | 1 |
| 2021-04-18 | 16 | 196 | 27,1 | 7,8 | 9 | 13,9 | 42,8 | 0 | 46,8 | muy_alto | 1 |
| 2021-04-19 | 6 | 50 | 26,7 | 7,3 | 12 | 15,8 | 47,9 | 0 | 50,6 | extremo | 1 |
| 2021-04-20 | 13 | 40 | 27,3 | 7,1 | 10 | 12,3 | 39,2 | 0 | 50 | extremo | 1 |
| 2021-04-21 | 19 | 439 | 28,4 | 7 | 11 | 11,3 | 37,4 | 0 | 39,3 | muy_alto | 1 |
| 2021-04-22 | 33 | 385 | 26,8 | 8,2 | 14 | 12 | 37,8 | 0 | 48,9 | muy_alto | 1 |
| 2021-04-23 | 28 | 69 | 27,6 | 9,6 | 15 | 14,5 | 44,6 | 0 | 53 | extremo | 1 |
| 2021-04-24 | 13 | 86 | 27,1 | 9,3 | 16 | 9,7 | 35,6 | 0 | 45,9 | muy_alto | 1 |
| 2021-04-25 | 6 | 29 | 28,3 | 11 | 18 | 9,5 | 29,9 | 0 | 41,4 | muy_alto | 1 |
| 2021-04-26 | 11 | 41 | 28,3 | 12,4 | 22 | 11,4 | 36,4 | 1,5 | 39,1 | muy_alto | 1 |
| 2021-04-27 | 2 | 9 | 28,6 | 11,3 | 16 | 11,3 | 36 | 0,2 | 24,4 | alto | 1 |
| 2021-04-28 | 0 | 0 | 28,5 | 11 | 20 | 13 | 42,5 | 0 | 39,5 | muy_alto | 0 |
| 2021-04-29 | 0 | 0 | 28,1 | 11,2 | 20 | 14,3 | 40,7 | 0,4 | 38,8 | muy_alto | 0 |
| 2021-04-30 | 0 | 0 | 27,3 | 11,5 | 19 | 15,8 | 46,1 | 0,1 | 38,4 | muy_alto | 0 |
| 2021-05-01 | 0 | 0 | 26,1 | 12 | 21 | 15,8 | 49 | 0 | 48,3 | muy_alto | 0 |
| 2021-05-02 | 0 | 0 | 26,3 | 9,2 | 14 | 12,7 | 41 | 0 | 47,8 | muy_alto | 0 |
| 2021-05-03 | 0 | 0 | 26,5 | 8,5 | 14 | 14,2 | 43,9 | 0 | 51,1 | extremo | 0 |
| 2021-05-04 | 0 | 0 | 27 | 8 | 15 | 8,1 | 30,2 | 0 | 39,4 | muy_alto | 0 |
| 2021-05-05 | 0 | 0 | 29,6 | 8,5 | 17 | 10,9 | 28,8 | 0 | 42,1 | muy_alto | 0 |
| 2021-05-06 | 0 | 0 | 26,5 | 11,7 | 21 | 15,7 | 38,2 | 0 | 39,7 | muy_alto | 0 |
| 2021-05-07 | 0 | 0 | 27,3 | 11,7 | 21 | 11,7 | 37,8 | 0 | 41,7 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Przed wybuchem pożaru przez jeden dzień nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
69% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 603 ha w 2016 r., 776 ha w 2017 r., 1 453 ha w 2019 r., 871 ha w 2020 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 2 708 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,56 ha zabudowy i mieszkało około 20 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 16 kwi | 27,9 °C | 18 % | 40 km/h | 0,2 mm | Wysokie 37 |
| 17 kwi | 27,8 °C | 12 % | 48 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 18 kwi | 27,1 °C | 9 % | 43 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 19 kwi | 26,7 °C | 12 % | 48 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 20 kwi | 27,3 °C | 10 % | 39 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 50 |
| 21 kwi | 28,4 °C | 11 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 22 kwi | 26,8 °C | 14 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 23 kwi | 27,6 °C | 15 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 24 kwi | 27,1 °C | 16 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 25 kwi | 28,3 °C | 18 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 26 kwi | 28,3 °C | 22 % | 36 km/h | 1,5 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 27 kwi | 28,6 °C | 16 % | 36 km/h | 0,2 mm | Wysokie 24 |
| 28 kwi po | 28,5 °C | 20 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 29 kwi po | 28,1 °C | 20 % | 41 km/h | 0,4 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 30 kwi po | 27,3 °C | 19 % | 46 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 1 maj po | 26,1 °C | 21 % | 49 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 2 maj po | 26,3 °C | 14 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 3 maj po | 26,5 °C | 14 % | 44 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 4 maj po | 27,0 °C | 15 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 5 maj po | 29,6 °C | 17 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 6 maj po | 26,5 °C | 21 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 7 maj po | 27,3 °C | 21 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
Zaczął się przy FWI 37,3 i minimalnej wilgotności 18 %; wcześniej: 1 dzień bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 15.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,1 mm, 18 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,3 mm, 18 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,0 mm, 14 maj.
Był 1,6 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 12 dni (mediana: 12 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 2 z 15 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 6 z 15 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,1 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 27 kwi, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 9 z 15, z medianą 2,1 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 911 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.