Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 26 stycznia 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 30 lipca 2020 na terenie gminy Chefia (Algieria), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 421 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 47. co do wielkości pożar w regionie El Tarf od 2016 roku (spośród 121 z własną stroną). Algieria, 2020: 69. miejsce na 236.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 30 lip 2020 do 31 lip 2020: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 58 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 30 lipca 2020; detekcje tego dnia: 5.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 50.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 37,4 °C i minimalna wilgotność 22 % w dniu 31 lipca 2020; porywy 44 km/h w dniu 30 lipca 2020.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020-07-30 | 5 | 190 | 35,8 | 22,9 | 28 | 20,4 | 44,3 | 0 | 42,7 | muy_alto | 1 |
| 2020-07-31 | 1 | 29 | 37,4 | 24,8 | 22 | 17,3 | 37,1 | 0 | 45,2 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-01 | 0 | 0 | 34,8 | 23,4 | 31 | 15,7 | 33,1 | 0 | 41,8 | muy_alto | 0 |
| 2020-08-02 | 0 | 0 | 35,2 | 21,7 | 24 | 13,3 | 32 | 0 | 39,8 | muy_alto | 0 |
| 2020-08-03 | 0 | 0 | 30,8 | 23,7 | 53 | 18,9 | 43,6 | 0 | 30,8 | alto | 0 |
| 2020-08-04 | 0 | 0 | 28,4 | 21,5 | 52 | 18,2 | 39,6 | 0 | 28,5 | alto | 0 |
| 2020-08-05 | 0 | 0 | 28,1 | 20,3 | 44 | 16,2 | 36 | 0 | 27,3 | alto | 0 |
| 2020-08-06 | 0 | 0 | 28,6 | 19,6 | 45 | 17 | 37,1 | 0 | 28 | alto | 0 |
| 2020-08-07 | 0 | 0 | 28,5 | 18,8 | 47 | 15,5 | 33,8 | 0 | 27,1 | alto | 0 |
| 2020-08-08 | 0 | 0 | 29,5 | 19,6 | 48 | 17,8 | 38,2 | 0 | 28,9 | alto | 0 |
| 2020-08-09 | 0 | 0 | 29,9 | 20,8 | 43 | 15,9 | 36 | 0 | 27,7 | alto | 0 |
| 2020-08-10 | 0 | 0 | 30,9 | 19,9 | 39 | 20,7 | 41,8 | 0 | 33,4 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 50.
29% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 120 ha w 2017 r..
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu wewnątrz obrysu według Copernicus EFFIS (poza zasięgiem Corine Land Cover).
W obrysie znajdowało się około 0,21 ha zabudowy, ale prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 30 lip | 35,8 °C | 28 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 31 lip | 37,4 °C | 22 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 1 sie po | 34,8 °C | 31 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 2 sie po | 35,2 °C | 24 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 3 sie po | 30,8 °C | 53 % | 44 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 4 sie po | 28,4 °C | 52 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 5 sie po | 28,1 °C | 44 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 6 sie po | 28,6 °C | 45 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 7 sie po | 28,5 °C | 47 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 8 sie po | 29,5 °C | 48 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 9 sie po | 29,9 °C | 43 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 10 sie po | 30,9 °C | 39 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
Zaczął się przy FWI 42,7 i minimalnej wilgotności 28 %; wcześniej: 50 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 37.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,3 mm, 31 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 11 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,9 mm, 7 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 8,1 mm, 11 sie.
Był 2,0 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 2 dni (mediana: 3 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 8 z 37 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 14 z 37 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,4 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 31 lip, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 23 z 37, z medianą 1,4 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
31 lipca 2020 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 37 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 16, czyli 1,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 14 · 1021 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.