Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 26 stycznia 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 23 marca 2017 na terenie gminy Carașova (Rumunia), a satelity rejestrowały ogień przez 1 dzień. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 102 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 194. co do wielkości pożar w regionie Caraș-Severin od 2016 roku (spośród 196 z własną stroną). Rumunia, 2017: 9. miejsce na 9.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (8,2 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 23 mar 2017 do 23 mar 2017: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 8 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 23 marca 2017; detekcje tego dnia: 3.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 3.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 22,0 °C i minimalna wilgotność 31 % w dniu 23 marca 2017; porywy 38 km/h w dniu 23 marca 2017.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017-03-23 | 3 | 20 | 22 | 9,3 | 31 | 16,9 | 38,5 | 0 | 9 | bajo | 1 |
| 2017-03-24 | 0 | 0 | 21,8 | 8,3 | 33 | 14,7 | 31 | 0 | 9,6 | bajo | 0 |
| 2017-03-25 | 0 | 0 | 13,8 | 4,8 | 48 | 10,6 | 30,6 | 0 | 5 | muy_bajo | 0 |
| 2017-03-26 | 0 | 0 | 8,1 | 0,1 | 42 | 18,8 | 46,1 | 0,8 | 4,6 | muy_bajo | 0 |
| 2017-03-27 | 0 | 0 | 11,1 | -2,3 | 39 | 10,9 | 27,7 | 0 | 5 | muy_bajo | 0 |
| 2017-03-28 | 0 | 0 | 15,6 | -1,4 | 40 | 9,5 | 25,6 | 0 | 5,7 | bajo | 0 |
| 2017-03-29 | 0 | 0 | 19,5 | 1,4 | 27 | 8,2 | 22,7 | 0 | 7,4 | bajo | 0 |
| 2017-03-30 | 0 | 0 | 18 | 5,9 | 40 | 17,4 | 43,6 | 0 | 11 | bajo | 0 |
| 2017-03-31 | 0 | 0 | 17,5 | 5,7 | 37 | 11 | 27,7 | 0 | 9 | bajo | 0 |
| 2017-04-01 | 0 | 0 | 19,6 | 3,8 | 29 | 16,3 | 37,4 | 0 | 13,2 | moderado | 0 |
| 2017-04-02 | 0 | 0 | 21,4 | 7,2 | 24 | 16,9 | 38,5 | 0 | 15,6 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
23 mar 2017 · 20 MW · 3
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 3.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 23 mar | 22,0 °C | 31 % | 38 km/h | 0,0 mm | Niskie 9 |
| 24 mar po | 21,8 °C | 33 % | 31 km/h | 0,0 mm | Niskie 10 |
| 25 mar po | 13,8 °C | 48 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 5 |
| 26 mar po | 8,1 °C | 42 % | 46 km/h | 0,8 mm | Bardzo niskie 5 |
| 27 mar po | 11,1 °C | 39 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 5 |
| 28 mar po | 15,6 °C | 40 % | 26 km/h | 0,0 mm | Niskie 6 |
| 29 mar po | 19,5 °C | 27 % | 23 km/h | 0,0 mm | Niskie 7 |
| 30 mar po | 18,0 °C | 40 % | 44 km/h | 0,0 mm | Niskie 11 |
| 31 mar po | 17,5 °C | 37 % | 28 km/h | 0,0 mm | Niskie 9 |
| 1 kwi po | 19,6 °C | 29 % | 37 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 13 |
| 2 kwi po | 21,4 °C | 24 % | 38 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 16 |
Zaczął się przy FWI 9,0 i minimalnej wilgotności 31 %; wcześniej: 3 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 19.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,8 mm, 5 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 14,6 mm, 31 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 14,6 mm, 31 mar.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (102 ha przy medianie 124 ha) i trwał 1 dzień (mediana: 3 dni).
W 3 z 19 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 11,2 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 23 mar, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 16 z 19, z medianą 11,2 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
25 marca 2017 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 28 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 18, czyli 1,2 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.