Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 17 lis 2022 – 30 lis 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 17 listopada 2022 na terenie gminy Cabezas (Boliwia), a satelity rejestrowały ogień przez 14 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 3 381 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 675. co do wielkości pożar w regionie Santa Cruz od 2016 roku (spośród 784 z własną stroną). Boliwia, 2022: 189. miejsce na 222.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 17 lis 2022 do 30 lis 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 106 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 26 listopada 2022; detekcje tego dnia: 84.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 16.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 39,2 °C i minimalna wilgotność 16 % w dniu 29 listopada 2022; porywy 68 km/h w dniu 20 listopada 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 0,46 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-11-17 | 10 | 111 | 36,3 | 20,8 | 22 | 12,1 | 32,8 | 0 | 30,4 | alto | 1 |
| 2022-11-18 | 53 | 1 431 | 37,2 | 21,4 | 24 | 15,5 | 41,8 | 0 | 33,9 | alto | 1 |
| 2022-11-19 | 64 | 399 | 36,3 | 23,3 | 31 | 24,3 | 63 | 0 | 42 | muy_alto | 1 |
| 2022-11-20 | 51 | 240 | 35,1 | 24,3 | 33 | 25,7 | 68,4 | 0 | 42 | muy_alto | 1 |
| 2022-11-21 | 0 | 0 | 36,2 | 23 | 23 | 14,6 | 37,8 | 0,1 | 34,1 | alto | 1 |
| 2022-11-22 | 0 | 0 | 31 | 20,8 | 29 | 16,2 | 44,6 | 0,7 | 28,6 | alto | 1 |
| 2022-11-23 | 6 | 121 | 34,7 | 19,1 | 22 | 11,1 | 35,3 | 0 | 31,5 | alto | 1 |
| 2022-11-24 | 10 | 109 | 37,1 | 21,3 | 15 | 9,4 | 30,6 | 0 | 36,7 | alto | 1 |
| 2022-11-25 | 36 | 570 | 37,5 | 21,4 | 16 | 16,8 | 43,6 | 0 | 44,5 | muy_alto | 1 |
| 2022-11-26 | 84 | 1 536 | 37,8 | 21,4 | 15 | 14,8 | 41,4 | 0 | 43,8 | muy_alto | 1 |
| 2022-11-27 | 72 | 393 | 37,5 | 21,1 | 16 | 8,5 | 33,8 | 0 | 38,3 | muy_alto | 1 |
| 2022-11-28 | 41 | 263 | 37,6 | 22,6 | 17 | 8,6 | 25,6 | 0 | 39 | muy_alto | 1 |
| 2022-11-29 | 50 | 1 176 | 39,2 | 22 | 16 | 13,2 | 34,2 | 0 | 44,2 | muy_alto | 1 |
| 2022-11-30 | 53 | 137 | 31,7 | 20,5 | 33 | 13,7 | 38,9 | 0,2 | 35,2 | alto | 1 |
| 2022-12-01 | 0 | 0 | 32 | 18,2 | 29 | 14 | 36,7 | 7,1 | 8,1 | bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 16. Deszcz przyszedł po pożarze: 7,1 mm, 1 gru.
92% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 551 ha w 2016 r., 762 ha w 2017 r., 1 ha w 2019 r., 4 329 ha w 2020 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 3 114 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,46 ha zabudowy i mieszkało około 20 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 17 lis | 36,3 °C | 22 % | 33 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 18 lis | 37,2 °C | 24 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 19 lis | 36,3 °C | 31 % | 63 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 20 lis | 35,1 °C | 33 % | 68 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 21 lis | 36,2 °C | 23 % | 38 km/h | 0,1 mm | Wysokie 34 |
| 22 lis | 31,0 °C | 29 % | 45 km/h | 0,7 mm | Wysokie 29 |
| 23 lis | 34,7 °C | 22 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 24 lis | 37,1 °C | 15 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 25 lis | 37,5 °C | 16 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 26 lis | 37,8 °C | 15 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 27 lis | 37,5 °C | 16 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 28 lis | 37,6 °C | 17 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 29 lis | 39,2 °C | 16 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 30 lis | 31,7 °C | 33 % | 39 km/h | 0,2 mm | Wysokie 35 |
| 1 gru po | 32,0 °C | 29 % | 37 km/h | 7,1 mm | Niskie 8 |
Zaczął się przy FWI 30,4 i minimalnej wilgotności 22 %; wcześniej: 16 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 20.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,2 mm, 16 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 5,8 mm, 26 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,3 mm, 4 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,7 mm, 13 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 5,4 mm, 13 wrz.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (3 381 ha przy medianie 4 888 ha) i trwał 14 dni (mediana: 9 dni).
Wszystkie miały deszcz w ciągu dziesięciu dni po końcu: pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 7,9 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 30 lis, a 1 gru spadło 7,1 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 20 z 20, z medianą 7,9 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
29 listopada 2022 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 110 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 50, czyli 3,3 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 119 · 110 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.