Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 31 sierpnia 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 30 sierpnia 2026 na terenie gminy Butera (Włochy), a satelity rejestrowały ogień przez 1 dzień. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 189 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 68. co do wielkości pożar w regionie Caltanissetta od 2016 roku (spośród 149 z własną stroną). Włochy, 2026: 119. miejsce na 232.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (3,9 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 30 sie 2026 do 30 sie 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 4 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 30 sierpnia 2026; detekcje tego dnia: 3.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 14.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 37,0 °C i minimalna wilgotność 24 % w dniu 30 sierpnia 2026; porywy 47 km/h w dniu 30 sierpnia 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-08-30 | 3 | 11 | 37 | 25,8 | 24 | 23,8 | 46,8 | 0 | 59,3 | extremo | 1 |
| 2026-08-31 | 0 | 0 | 36,7 | 23,8 | 27 | 24 | 49 | 0 | 56 | extremo | 0 |
| 2026-09-01 | 0 | 0 | 33,8 | 21,7 | 26 | 21,2 | 41 | 0 | 51,1 | extremo | 0 |
| 2026-09-02 | 0 | 0 | 34,9 | 21,6 | 23 | 17,6 | 35,3 | 0 | 47,3 | muy_alto | 0 |
| 2026-09-03 | 0 | 0 | 34,8 | 21,3 | 17 | 21,1 | 41,8 | 0 | 52,9 | extremo | 0 |
| 2026-09-04 | 0 | 0 | 33,1 | 22 | 28 | 21,7 | 42,1 | 0 | 50 | muy_alto | 0 |
| 2026-09-05 | 0 | 0 | 33,5 | 20,2 | 27 | 24,2 | 47,5 | 0 | 53,2 | extremo | 0 |
| 2026-09-06 | 0 | 0 | 35,4 | 19,2 | 20 | 17,3 | 34,9 | 0 | 46,5 | muy_alto | 0 |
| 2026-09-07 | 0 | 0 | 34,6 | 21,5 | 21 | 19,5 | 40 | 0 | 49,2 | muy_alto | 0 |
| 2026-09-08 | 0 | 0 | 32,8 | 20 | 25 | 21,8 | 43,2 | 0 | 52 | extremo | 0 |
| 2026-09-09 | 0 | 0 | 31,5 | 18,7 | 35 | 21,4 | 43,2 | 0 | 43,9 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
30 sie 2026 · 11 MW · 3
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 14.
99% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 88 ha w 2017 r., 24 ha w 2021 r., 99 ha w 2022 r., 126 ha w 2023 r., 122 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 187 ha, które spłonęły wcześniej.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 30 sie | 37,0 °C | 24 % | 47 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 59 |
| 31 sie po | 36,7 °C | 27 % | 49 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 56 |
| 1 wrz po | 33,8 °C | 26 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 2 wrz po | 34,9 °C | 23 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 3 wrz po | 34,8 °C | 17 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 4 wrz po | 33,1 °C | 28 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 5 wrz po | 33,5 °C | 27 % | 48 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 6 wrz po | 35,4 °C | 20 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 7 wrz po | 34,6 °C | 21 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 8 wrz po | 32,8 °C | 25 % | 43 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 9 wrz po | 31,5 °C | 35 % | 43 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
Zaczął się przy FWI 59,3 i minimalnej wilgotności 24 %; wcześniej: 14 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 24.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,2 mm, 4 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 8,3 mm, 15 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 5,0 mm, 2 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 5,7 mm, 4 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,7 mm, 1 sie.
Pozostał poniżej swoich bliźniaków: 189 ha przy medianie 386 ha. Trwał 1 dzień (mediana: 2 dni).
W 9 z 24 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 5,0 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 30 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 15 z 24, z medianą 5,0 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
31 sierpnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 33 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 24, czyli 1,6 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · 1515 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.