Pożar: Buru, 8 sierpnia 2026 Buru
Pożar wybuchł 8 sierpnia 2026 na terenie gminy Buru (Indonezja), a satelity rejestrowały ogień przez 72 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 67 318 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
Ta strona to prawdopodobnie kompleks pożarów, a nie jeden pożar. GWIS łączy w jeden obrys ognie, które stykają się przez tygodnie, a w wielkich sezonach może to połączyć dziesiątki osobnych pożarów. Łączna powierzchnia jest wiarygodna; miejsce początku i daty dotyczą całości.
Inne strony z tego samego obszaru i z tych samych dni:
- 40 875 haBuru Selatansierpień 2026 · 72 dni
- 8 490 haBuru Selatan 20 września 2026 · 23 dni
- 7 402 haBuru 19 sierpnia 2026 · 27 dni
- 7 258 haBuru Selatan31 sierpnia 2026 · 20 dni
- 3 334 haBuru13 września 2026 · 12 dni
- 2 896 haBuru5 sierpnia 2026 · 21 dni
- 1 950 haBuru1 sierpnia 2026 · 9 dni
- 1 838 haBuru 14 września 2026 · 11 dni
To 2. co do wielkości pożar w regionie Maluku od 2016 roku (spośród 46 z własną stroną). Indonezja, 2026: 17. miejsce na 1028.
Porównaj z…
Propozycje: Buru · 2019Buru · 2019Buru · 2023Buru · 2026
- Spalona powierzchnia
- 67 318ha
- obrys GWIS (Copernicus)
- Czas trwania
- 72dni
- 8 sie 2026 – 18 paź 2026
- Dotknięte gminy
- 1
- kabupatenów
- Początek
- 8 sie
- 2026
- Detekcje cieplne
- 2 252
- w jednym punkcie cieplnym: 137 MW
- Zagrożenie na starcie
- 24
- Wysokie · wskaźnik FWI
- Średnia moc dzienna
- 214MW
- wykryta moc na dobę, średnio
Gdzie płonęło
Jak się rozwijał, dzień po dniu
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Pogoda w czasie pożaru
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 36.
Ten teren już wcześniej płonął
17% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 6 008 ha w 2019 r., 5 955 ha w 2023 r., 223 ha w 2024 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 11 272 ha, które spłonęły wcześniej.
- 2 176 ha Pożar: Buru, listopad 2019 łącznie 2 307 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 1 425 ha Pożar: Buru, październik 2019 łącznie 1 714 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 1 319 ha Pożar: Buru, październik 2023 łącznie 1 635 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
Jak duży jest ten pożar?
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Dżakarta — geoBoundaries · Badan Pusat Statistik (BPS - Statistics Indonesia), World Food Programme, OCHA ROAP (CC BY 3.0 IGO).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Co stało się z każdą miejscowością
-
Buru tu się zaczął67 764 ha dotarł 8 sie15 %
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Ludzie i budynki w obrysie
GHSL 2025W obrysie znajdowało się około 11 ha zabudowy i mieszkało około 1 600 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Pogoda dzień po dniu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 14 sie | 31,5 °C | 46 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 15 sie | 30,8 °C | 53 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 16 sie | 31,0 °C | 52 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 17 sie | 31,0 °C | 45 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 18 sie | 30,8 °C | 41 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 19 sie | 31,5 °C | 44 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 20 sie | 30,1 °C | 54 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 21 sie | 30,6 °C | 42 % | 41 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 22 sie | 30,8 °C | 36 % | 44 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 23 sie | 29,8 °C | 45 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 24 sie | 30,4 °C | 46 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 25 sie | 30,4 °C | 46 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 26 sie | 30,8 °C | 51 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 27 sie | 30,9 °C | 52 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 28 sie | 31,0 °C | 53 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 29 sie | 30,2 °C | 57 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 30 sie | 30,5 °C | 56 % | 35 km/h | 0,2 mm | Wysokie 25 |
| 31 sie | 30,9 °C | 47 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 1 wrz | 31,0 °C | 53 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 2 wrz | 31,4 °C | 52 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 3 wrz | 30,9 °C | 53 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 4 wrz | 33,2 °C | 45 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 5 wrz | 32,3 °C | 49 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 6 wrz | 33,4 °C | 41 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 7 wrz | 32,0 °C | 44 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 8 wrz | 32,0 °C | 43 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 9 wrz | 31,5 °C | 48 % | 41 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 10 wrz | 31,5 °C | 45 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 11 wrz | 31,5 °C | 44 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 12 wrz | 31,8 °C | 45 % | 39 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 13 wrz | 31,5 °C | 41 % | 43 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 14 wrz | 31,5 °C | 40 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 15 wrz | 31,1 °C | 48 % | 39 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 16 wrz | 30,8 °C | 51 % | 43 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 17 wrz | 31,1 °C | 48 % | 41 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 18 wrz | 31,7 °C | 46 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 19 wrz | 31,8 °C | 51 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 20 wrz | 32,6 °C | 47 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 21 wrz | 32,5 °C | 48 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 22 wrz | 32,2 °C | 44 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 23 wrz | 33,0 °C | 44 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 24 wrz | 33,0 °C | 47 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 25 wrz | 32,0 °C | 50 % | 43 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 26 wrz | 33,3 °C | 41 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 27 wrz | 33,1 °C | 49 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 28 wrz | 33,2 °C | 46 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 29 wrz | 33,8 °C | 43 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 30 wrz | 33,3 °C | 42 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 1 paź | 32,5 °C | 41 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 2 paź | 33,6 °C | 41 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 3 paź | 32,7 °C | 46 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
Przed i po, z kosmosu
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
Dym
CAMS · Copernicus2 października 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 101 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 77, czyli 5,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabela detekcji · 2 252Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Inne pożary w pobliżu
- 2 307 haBurulistopad 2019 · 10 dni · 6 km stąd
- 7 402 haBuru19 sierpnia 2026 · 27 dni · 15 km stąd
- 8 490 haBuru Selatan20 września 2026 · 23 dni · 17 km stąd
- 7 258 haBuru Selatan31 sierpnia 2026 · 20 dni · 23 km stąd
- 2 896 haBuru5 sierpnia 2026 · 21 dni · 33 km stąd
- 3 334 haBuru13 września 2026 · 12 dni · 40 km stąd
Najczęstsze pytania
- Jak długo trwał pożar: Buru?
- Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 8 sierpnia 2026 do 18 października 2026 (72 dni). Obrys datuje go od 14 sierpnia 2026 do 11 października 2026.
- Jaką powierzchnię strawił?
- Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 67 318 ha (673,2 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
- Które gminy płonęły?
- Pożar objął tylko jedną jednostkę: Buru (67 764 ha, 15 %).
- Czy pożar: Buru nadal jest aktywny?
- Brak wykryć ognia od 19 paź 2026, 17:26 UTC. Brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia.
- Jaka była pogoda?
- W czasie pożaru temperatura sięgnęła 33,8 °C, wilgotność spadła do 36 %, a porywy wiatru osiągały 44 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 35, klasa: Wysokie.
- Skąd pochodzą te dane?
- Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Indonezja (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Gdzie to sprawdzić
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia ›
Weryfikacja satelitarna
Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
Bez zmian od 24 października 2026.
Coś się nie zgadza na tej stronie?
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Zgłoś błąd
Skąd to wiemy
- Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach; na tej stronie połączono 14 poligonów.
- Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 14 sierpnia 2026 do 11 października 2026. 2 252 detekcje VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
- Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
- Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
- Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.
Skąd pochodzą te dane
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.