Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez MTBS (USGS/USFS).
- Źródło
- MTBS (USGS/USFS)
- Data
- 16 mar 2022 – 16 mar 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 16 marca 2022 w hrabstwie Maverick (Stany Zjednoczone), a satelity rejestrowały ogień przez 1 dzień. Agencje Stanów Zjednoczonych (MTBS / NIFC) wyznaczyły oficjalny obrys spalonego terenu o powierzchni 1 875 ha, obejmujący obszar 2 hrabstw.
To 98. co do wielkości pożar w regionie Texas od 2016 roku (spośród 327 z własną stroną). Stany Zjednoczone, 2022: 213. miejsce na 493.
Propozycje: West Nueces · 2022Nethery Road · 2022
Obrys opublikowany przez MTBS (USGS/USFS).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 16 mar 2022 do 16 mar 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 71 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 16 marca 2022; detekcje tego dnia: 37.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 4.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 30,9 °C i minimalna wilgotność 11 % w dniu 16 marca 2022; porywy 42 km/h w dniu 16 marca 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-03-16 | 37 | 654 | 30,9 | 9,4 | 11 | 24,1 | 42,5 | 0 | 40,9 | muy_alto | 1 |
| 2022-03-17 | 0 | 0 | 31,6 | 14,3 | 11 | 22,5 | 39,2 | 0 | 40,9 | muy_alto | 0 |
| 2022-03-18 | 0 | 0 | 24 | 11,9 | 18 | 32,2 | 57,6 | 0 | 47,6 | muy_alto | 0 |
| 2022-03-19 | 0 | 0 | 26,6 | 8,9 | 18 | 18,1 | 37,1 | 0 | 34,8 | alto | 0 |
| 2022-03-20 | 0 | 0 | 27,8 | 10,7 | 23 | 31,8 | 58 | 0 | 46,5 | muy_alto | 0 |
| 2022-03-21 | 0 | 0 | 31,3 | 19,5 | 11 | 31,3 | 56,5 | 0,9 | 50,1 | extremo | 0 |
| 2022-03-22 | 0 | 0 | 21,2 | 13,4 | 22 | 37 | 64,1 | 0 | 51,3 | extremo | 0 |
| 2022-03-23 | 0 | 0 | 20,9 | 9,4 | 13 | 24,8 | 42,8 | 0 | 39,3 | muy_alto | 0 |
| 2022-03-24 | 0 | 0 | 28,5 | 8,2 | 8 | 18,5 | 37,1 | 0 | 41,7 | muy_alto | 0 |
| 2022-03-25 | 0 | 0 | 32,8 | 8,9 | 6 | 11,7 | 23 | 0 | 40,6 | muy_alto | 0 |
| 2022-03-26 | 0 | 0 | 34,3 | 13,1 | 10 | 20,3 | 40,7 | 0 | 50,8 | extremo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: MTBS (USGS/USFS), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
16 mar 2022 · 654 MW · 37
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 4.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdego hrabstwa, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Bardzo suche powietrze: 41 % powierzchni (Stany Zjednoczone)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 16 mar | 30,9 °C | 11 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 17 mar po | 31,6 °C | 11 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 18 mar po | 24,0 °C | 18 % | 58 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 19 mar po | 26,6 °C | 18 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 20 mar po | 27,8 °C | 23 % | 58 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 21 mar po | 31,3 °C | 11 % | 56 km/h | 0,9 mm | Ekstremalne 50 |
| 22 mar po | 21,2 °C | 22 % | 64 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 23 mar po | 20,9 °C | 13 % | 43 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 24 mar po | 28,5 °C | 8 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 25 mar po | 32,8 °C | 6 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 26 mar po | 34,3 °C | 10 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
Zaczął się przy FWI 40,9 i minimalnej wilgotności 11 %; wcześniej: 4 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 6.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,0 mm, 30 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,1 mm, 14 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 12 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,4 mm, 23 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,9 mm, 30 mar.
Pożary w okolicy, które zaczęły się przy podobnej pogodzie: 6. Poniżej 15 nie podajemy liczb: byłyby bardziej szumem niż sygnałem.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 16 mar, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 911 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys jest oficjalny i należy do domeny publicznej. Dla minionych lat pochodzi z MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity), prowadzonego przez U.S. Geological Survey i USDA Forest Service, które wyznaczają go na zdjęciach Landsat i Sentinel-2. Dla bieżącego i ubiegłego roku pochodzi z WFIGS w National Interagency Fire Center (NIFC): to obrysy zdarzeń wyznaczane przez ekipy gaśnicze, z powietrza i na zdjęciach. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice hrabstw pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdym hrabstwie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od danych oficjalnych.