Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 22 lutego 2023
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 23 marca 2022 na terenie gminy Burjuc (Rumunia), a satelity rejestrowały ogień przez 5 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 153 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 42. co do wielkości pożar w regionie Hunedoara od 2016 roku (spośród 72 z własną stroną). Rumunia, 2022: 107. miejsce na 186.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (5,1 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 23 mar 2022 do 27 mar 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 5 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 23 marca 2022; detekcje tego dnia: 1.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 5.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 18,8 °C i minimalna wilgotność 13 % w dniu 23 marca 2022; porywy 42 km/h w dniu 25 marca 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-03-23 | 1 | 5 | 18,8 | 0,6 | 13 | 11,9 | 23 | 0 | 7,9 | bajo | 1 |
| 2022-03-24 | 2 | 3 | 18,5 | 0 | 20 | 14,3 | 33,1 | 0 | 9,5 | bajo | 1 |
| 2022-03-25 | 0 | 0 | 14,7 | -0,8 | 30 | 18,8 | 42,1 | 0 | 9,8 | bajo | 1 |
| 2022-03-26 | 1 | 1 | 17,2 | -1,1 | 28 | 10,8 | 24,5 | 0 | 8,1 | bajo | 1 |
| 2022-03-27 | 1 | 2 | 16,4 | 3,4 | 16 | 15,6 | 38,2 | 0 | 10,9 | bajo | 1 |
| 2022-03-28 | 0 | 0 | 18,3 | -0,4 | 18 | 7,5 | 17,6 | 0 | 9,1 | bajo | 0 |
| 2022-03-29 | 0 | 0 | 20,4 | 1,2 | 24 | 11,9 | 33,1 | 0 | 11,1 | bajo | 0 |
| 2022-03-30 | 0 | 0 | 17,2 | 6,6 | 31 | 14,6 | 38,9 | 0 | 11,4 | moderado | 0 |
| 2022-03-31 | 0 | 0 | 16,8 | 7,9 | 49 | 15 | 39,6 | 10,9 | 0,2 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 5. Deszcz przyszedł po pożarze: 10,9 mm, 31 mar.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Dotknięty obszar chroniony Natura 2000: 98 %
Obszary Natura 2000 (Europejska Agencja Środowiska, wydanie z 2024 roku), przez które przechodzi obrys.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Bardzo suche powietrze: 8,1 % powierzchni (Rumunia)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 23 mar | 18,8 °C | 13 % | 23 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 24 mar | 18,5 °C | 20 % | 33 km/h | 0,0 mm | Niskie 10 |
| 25 mar | 14,7 °C | 30 % | 42 km/h | 0,0 mm | Niskie 10 |
| 26 mar | 17,2 °C | 28 % | 24 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 27 mar | 16,4 °C | 16 % | 38 km/h | 0,0 mm | Niskie 11 |
| 28 mar po | 18,3 °C | 18 % | 18 km/h | 0,0 mm | Niskie 9 |
| 29 mar po | 20,4 °C | 24 % | 33 km/h | 0,0 mm | Niskie 11 |
| 30 mar po | 17,2 °C | 31 % | 39 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 11 |
| 31 mar po | 16,8 °C | 49 % | 40 km/h | 10,9 mm | Bardzo niskie 0 |
Zaczął się przy FWI 7,9 i minimalnej wilgotności 13 %; wcześniej: 5 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 35.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 14,2 mm, 11 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 9,5 mm, 11 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 9,5 mm, 11 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 9,2 mm, 11 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 9,2 mm, 11 mar.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (153 ha przy medianie 208 ha) i trwał 5 dni (mediana: 3 dni).
W 1 z 35 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 9,4 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 27 mar, a 31 mar spadło 10,9 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 34 z 35, z medianą 9,4 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
30 marca 2022 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 26 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 21, czyli 1,4 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.