Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 26 stycznia 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 29 lipca 2020 na terenie gminy Buqus (Algieria), a satelity rejestrowały ogień przez 1 dzień. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 108 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 112. co do wielkości pożar w regionie El Tarf od 2016 roku (spośród 121 z własną stroną). Algieria, 2020: 221. miejsce na 236.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (15,8 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 29 lip 2020 do 29 lip 2020: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 16 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 29 lipca 2020; detekcje tego dnia: 7.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 13.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 35,9 °C i minimalna wilgotność 24 % w dniu 29 lipca 2020; porywy 38 km/h w dniu 29 lipca 2020.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020-07-29 | 7 | 72 | 35,9 | 24,5 | 24 | 19,4 | 38,5 | 0 | 44,5 | muy_alto | 1 |
| 2020-07-30 | 0 | 0 | 37,1 | 25,2 | 20 | 18,2 | 38,2 | 0 | 47,4 | muy_alto | 0 |
| 2020-07-31 | 0 | 0 | 38,1 | 26,2 | 13 | 18 | 36,7 | 0 | 54,5 | extremo | 0 |
| 2020-08-01 | 0 | 0 | 35,7 | 24,4 | 26 | 15,1 | 36,7 | 0 | 45,7 | muy_alto | 0 |
| 2020-08-02 | 0 | 0 | 35,6 | 22,8 | 22 | 14,8 | 35,3 | 0 | 45,7 | muy_alto | 0 |
| 2020-08-03 | 0 | 0 | 32,8 | 23,5 | 42 | 19,8 | 35,6 | 0 | 38,4 | muy_alto | 0 |
| 2020-08-04 | 0 | 0 | 28 | 22,9 | 52 | 18,6 | 38,2 | 0 | 29,3 | alto | 0 |
| 2020-08-05 | 0 | 0 | 27,6 | 21,6 | 43 | 18,6 | 43,2 | 0 | 29,5 | alto | 0 |
| 2020-08-06 | 0 | 0 | 28,3 | 21,1 | 48 | 18,3 | 37,8 | 0 | 29,5 | alto | 0 |
| 2020-08-07 | 0 | 0 | 28,9 | 19,6 | 48 | 16,2 | 34,9 | 0 | 28,1 | alto | 0 |
| 2020-08-08 | 0 | 0 | 29,1 | 20,7 | 53 | 18,9 | 40,3 | 0 | 28,8 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
29 lip 2020 · 72 MW · 7
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 13.
3% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 3 ha w 2017 r..
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Dotknięty obszar chroniony (warstwa EFFIS): 99 %
Pokrycie terenu wewnątrz obrysu według Copernicus EFFIS (poza zasięgiem Corine Land Cover).
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 29 lip | 35,9 °C | 24 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 30 lip po | 37,1 °C | 20 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 31 lip po | 38,1 °C | 13 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 54 |
| 1 sie po | 35,7 °C | 26 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 2 sie po | 35,6 °C | 22 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 3 sie po | 32,8 °C | 42 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 4 sie po | 28,0 °C | 52 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 5 sie po | 27,6 °C | 43 % | 43 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 6 sie po | 28,3 °C | 48 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 7 sie po | 28,9 °C | 48 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 8 sie po | 29,1 °C | 53 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
Zaczął się przy FWI 44,5 i minimalnej wilgotności 24 %; wcześniej: 13 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 53.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,8 mm, 2 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,9 mm, 11 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,9 mm, 11 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,9 mm, 11 sie.
Pozostał poniżej swoich bliźniaków: 108 ha przy medianie 248 ha. Trwał 1 dzień (mediana: 2 dni).
W 12 z 53 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,9 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 29 lip, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 41 z 53, z medianą 1,9 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
1 sierpnia 2020 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 24 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 14 · 1021 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.