Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 1 sty 2022 – 6 sty 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 1 stycznia 2022 na terenie gminy Buliisa (Uganda), a satelity rejestrowały ogień przez 6 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 508 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 92. co do wielkości pożar w regionie Western Region od 2016 roku (spośród 210 z własną stroną). Uganda, 2022: 22. miejsce na 62.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 1 sty 2022 do 6 sty 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Łączna moc promieniowania w dniu 5 stycznia 2022; detekcje tego dnia: 15.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 0.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 35,2 °C i minimalna wilgotność 23 % w dniu 6 stycznia 2022; porywy 32 km/h w dniu 4 stycznia 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-01-01 | 3 | 23 | 31,8 | 23,8 | 41 | 11,1 | 27,4 | 0,1 | 18,2 | moderado | 1 |
| 2022-01-02 | 0 | 0 | 31,9 | 22,1 | 42 | 9 | 24,1 | 0,1 | 17,9 | moderado | 1 |
| 2022-01-03 | 0 | 0 | 34,1 | 21,9 | 29 | 12,1 | 25,9 | 0 | 25,5 | alto | 1 |
| 2022-01-04 | 5 | 42 | 33,2 | 23 | 18 | 13,4 | 32 | 0 | 33 | alto | 1 |
| 2022-01-05 | 15 | 110 | 33,6 | 22,8 | 22 | 11,1 | 26,6 | 0 | 31,9 | alto | 1 |
| 2022-01-06 | 2 | 9 | 35,2 | 21,8 | 23 | 6,6 | 22,7 | 0 | 29,2 | alto | 1 |
| 2022-01-07 | 0 | 0 | 35,5 | 23,4 | 25 | 14,4 | 24,8 | 0 | 36,1 | alto | 0 |
| 2022-01-08 | 0 | 0 | 37,5 | 24 | 18 | 11,8 | 22,7 | 0 | 36,9 | alto | 0 |
| 2022-01-09 | 0 | 0 | 36,9 | 23,5 | 18 | 14,5 | 24,8 | 0 | 40,1 | muy_alto | 0 |
| 2022-01-10 | 0 | 0 | 37,9 | 24,3 | 13 | 12,2 | 21,2 | 0 | 42,3 | muy_alto | 0 |
| 2022-01-11 | 0 | 0 | 36,2 | 23,3 | 21 | 9,9 | 24,5 | 0 | 39,4 | muy_alto | 0 |
| 2022-01-12 | 0 | 0 | 37,5 | 22,7 | 12 | 8,7 | 21,6 | 0 | 40,6 | muy_alto | 0 |
| 2022-01-13 | 0 | 0 | 35,2 | 23,3 | 21 | 16,3 | 34,2 | 0 | 46,3 | muy_alto | 0 |
| 2022-01-14 | 0 | 0 | 33,7 | 23,8 | 39 | 8,9 | 29,9 | 1,3 | 18,8 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 0. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,3 mm, 14 sty.
100% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 283 ha w 2016 r., 634 ha w 2017 r., 702 ha w 2018 r., 404 ha w 2019 r., 1 404 ha w 2020 r., 710 ha w 2021 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 1 518 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 sty | 31,8 °C | 41 % | 27 km/h | 0,1 mm | Umiarkowane 18 |
| 2 sty | 31,9 °C | 42 % | 24 km/h | 0,1 mm | Umiarkowane 18 |
| 3 sty | 34,1 °C | 29 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 4 sty | 33,2 °C | 18 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 5 sty | 33,6 °C | 22 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 6 sty | 35,2 °C | 23 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 7 sty po | 35,5 °C | 25 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 8 sty po | 37,5 °C | 18 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 9 sty po | 36,9 °C | 18 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 10 sty po | 37,9 °C | 13 % | 21 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 11 sty po | 36,2 °C | 21 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 12 sty po | 37,5 °C | 12 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 13 sty po | 35,2 °C | 21 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 14 sty po | 33,7 °C | 39 % | 30 km/h | 1,3 mm | Umiarkowane 19 |
Zaczął się przy FWI 18,2 i minimalnej wilgotności 41 %; wcześniej: deszcz dzień wcześniej. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 30.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 14,9 mm, 16 sty.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,7 mm, 21 lut.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,0 mm, 28 sty.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,2 mm, 2 lut.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (1 508 ha przy medianie 1 385 ha) i trwał 6 dni (mediana: 11 dni).
W 14 z 30 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,0 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 6 sty, a 14 sty spadło 1,3 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 16 z 30, z medianą 2,0 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 999 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.