Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 11 października 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 10 września 2024 na terenie gminy Borzna (Ukraina), a satelity rejestrowały ogień przez 3 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 357 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 51. co do wielkości pożar w regionie Chernihiv Oblast od 2016 roku (spośród 156 z własną stroną). Ukraina, 2024: 475. miejsce na 2092.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (0,7 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 10 wrz 2024 do 12 wrz 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 1 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 10 września 2024; detekcje tego dnia: 1.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 30.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 28,3 °C i minimalna wilgotność 53 % w dniu 12 września 2024; porywy 31 km/h w dniu 10 września 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-09-10 | 1 | 1 | 25 | 9,8 | 39 | 15,3 | 31 | 0 | 40,5 | muy_alto | 1 |
| 2024-09-11 | 0 | 0 | 27,2 | 14,2 | 45 | 12,9 | 30,6 | 0,5 | 35,7 | alto | 1 |
| 2024-09-12 | 0 | 0 | 28,3 | 16,5 | 53 | 14,4 | 28,1 | 0,4 | 27,8 | alto | 1 |
| 2024-09-13 | 0 | 0 | 26,8 | 17,5 | 44 | 23 | 43,2 | 0 | 44,3 | muy_alto | 0 |
| 2024-09-14 | 0 | 0 | 28,9 | 17,8 | 27 | 29 | 52,6 | 0 | 63,5 | extremo | 0 |
| 2024-09-15 | 0 | 0 | 28,2 | 18,7 | 17 | 30 | 54,4 | 0 | 88,9 | muy_extremo | 0 |
| 2024-09-16 | 0 | 0 | 27,4 | 15,2 | 25 | 29,4 | 56,5 | 0 | 85,6 | muy_extremo | 0 |
| 2024-09-17 | 0 | 0 | 27,1 | 14,7 | 26 | 20,6 | 45 | 0,1 | 63,5 | extremo | 0 |
| 2024-09-18 | 0 | 0 | 21 | 12,6 | 39 | 21 | 38,2 | 0 | 42,2 | muy_alto | 0 |
| 2024-09-19 | 0 | 0 | 24,1 | 7,6 | 20 | 15,4 | 34,2 | 0 | 51,6 | extremo | 0 |
| 2024-09-20 | 0 | 0 | 24,9 | 7,5 | 36 | 15,6 | 29,2 | 0 | 42,5 | muy_alto | 0 |
| 2024-09-21 | 0 | 0 | 24,3 | 8,5 | 33 | 10,2 | 19,1 | 0 | 34,2 | alto | 0 |
| 2024-09-22 | 0 | 0 | 25 | 8,8 | 32 | 12,5 | 24,8 | 0 | 37,9 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
10 wrz 2024 · 1 MW · 1
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 30.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu wewnątrz obrysu według Copernicus EFFIS (poza zasięgiem Corine Land Cover).
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 wrz | 25,0 °C | 39 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 11 wrz | 27,2 °C | 45 % | 31 km/h | 0,5 mm | Wysokie 36 |
| 12 wrz | 28,3 °C | 53 % | 28 km/h | 0,4 mm | Wysokie 28 |
| 13 wrz po | 26,8 °C | 44 % | 43 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 14 wrz po | 28,9 °C | 27 % | 53 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 64 |
| 15 wrz po | 28,2 °C | 17 % | 54 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 89 |
| 16 wrz po | 27,4 °C | 25 % | 56 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 86 |
| 17 wrz po | 27,1 °C | 26 % | 45 km/h | 0,1 mm | Ekstremalne 64 |
| 18 wrz po | 21,0 °C | 39 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 19 wrz po | 24,1 °C | 20 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 20 wrz po | 24,9 °C | 36 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 21 wrz po | 24,3 °C | 33 % | 19 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 22 wrz po | 25,0 °C | 32 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
Zaczął się przy FWI 40,5 i minimalnej wilgotności 39 %; wcześniej: 30 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2020 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 28.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,3 mm, 27 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,0 mm, 4 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,0 mm, 5 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,6 mm, 5 paź.
Był 1,6 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 3 dni (mediana: 3 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 8 z 28 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 7 z 28 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 4,4 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 12 wrz, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 21 z 28, z medianą 4,4 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
12 września 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 18 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 15, czyli 1,0 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 101 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.