Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 30 sierpnia 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 28 sierpnia 2024 na terenie gminy Borova (Ukraina), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 133 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 366. co do wielkości pożar w regionie Kharkiv Oblast od 2016 roku (spośród 558 z własną stroną). Ukraina, 2024: 1514. miejsce na 2092.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (24,7 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 28 sie 2024 do 29 sie 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 25 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 28 sierpnia 2024; detekcje tego dnia: 5.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 4.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 32,9 °C i minimalna wilgotność 23 % w dniu 28 sierpnia 2024; porywy 41 km/h w dniu 28 sierpnia 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-08-28 | 5 | 59 | 32,9 | 20,5 | 23 | 20,3 | 41 | 0 | 70,3 | muy_extremo | 1 |
| 2024-08-29 | 0 | 0 | 32,7 | 18 | 16 | 20 | 39,6 | 0 | 65,6 | extremo | 1 |
| 2024-08-30 | 0 | 0 | 32,3 | 18,5 | 16 | 24,8 | 49 | 0 | 86,2 | muy_extremo | 0 |
| 2024-08-31 | 0 | 0 | 33,4 | 18,5 | 17 | 23,6 | 48,6 | 0 | 80,2 | muy_extremo | 0 |
| 2024-09-01 | 0 | 0 | 30,8 | 20 | 18 | 24,9 | 48,6 | 0 | 84,9 | muy_extremo | 0 |
| 2024-09-02 | 0 | 0 | 31 | 19 | 21 | 31,6 | 60,5 | 0,1 | 97,5 | muy_extremo | 0 |
| 2024-09-03 | 0 | 0 | 27,2 | 20,5 | 22 | 24,6 | 42,1 | 0,1 | 68,6 | extremo | 0 |
| 2024-09-04 | 0 | 0 | 29,3 | 18 | 13 | 22 | 43,2 | 0 | 75,4 | muy_extremo | 0 |
| 2024-09-05 | 0 | 0 | 28,2 | 17,6 | 27 | 25,8 | 51,1 | 0 | 76,2 | muy_extremo | 0 |
| 2024-09-06 | 0 | 0 | 26 | 13,2 | 19 | 25,4 | 49 | 0 | 78,5 | muy_extremo | 0 |
| 2024-09-07 | 0 | 0 | 25,6 | 9,9 | 20 | 22,4 | 44,6 | 0 | 69,4 | extremo | 0 |
| 2024-09-08 | 0 | 0 | 26,1 | 10,2 | 20 | 23,1 | 45 | 0 | 66,8 | extremo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
28 sie 2024 · 59 MW · 5
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 4.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu wewnątrz obrysu według Copernicus EFFIS (poza zasięgiem Corine Land Cover).
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Ekstremalny FWI: 29 % powierzchni (Ukraina)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 28 sie | 32,9 °C | 23 % | 41 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 70 |
| 29 sie | 32,7 °C | 16 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 66 |
| 30 sie po | 32,3 °C | 16 % | 49 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 86 |
| 31 sie po | 33,4 °C | 17 % | 49 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 80 |
| 1 wrz po | 30,8 °C | 18 % | 49 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 85 |
| 2 wrz po | 31,0 °C | 21 % | 60 km/h | 0,1 mm | Skrajnie ekstremalne 98 |
| 3 wrz po | 27,2 °C | 22 % | 42 km/h | 0,1 mm | Ekstremalne 69 |
| 4 wrz po | 29,3 °C | 13 % | 43 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 75 |
| 5 wrz po | 28,2 °C | 27 % | 51 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 76 |
| 6 wrz po | 26,0 °C | 19 % | 49 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 78 |
| 7 wrz po | 25,6 °C | 20 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 69 |
| 8 wrz po | 26,1 °C | 20 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 67 |
Zaczął się przy FWI 70,3 i minimalnej wilgotności 23 %; wcześniej: 4 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2020 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 19.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 6,9 mm, 4 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,6 mm, 29 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 6,3 mm, 5 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,7 mm, 9 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,1 mm, 29 sie.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (133 ha przy medianie 167 ha) i trwał 2 dni (mediana: 2 dni).
W 8 z 19 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,7 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 29 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 11 z 19, z medianą 3,7 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
26 sierpnia 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 10 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 101 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.