Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 17 września 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 21 sierpnia 2024 na terenie gminy Borova (Ukraina), a satelity rejestrowały ogień przez 5 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 110 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 484. co do wielkości pożar w regionie Kharkiv Oblast od 2016 roku (spośród 558 z własną stroną). Ukraina, 2024: 1863. miejsce na 2092.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (4,9 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 21 sie 2024 do 25 sie 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 5 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 21 sierpnia 2024; detekcje tego dnia: 2.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 8.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 36,6 °C i minimalna wilgotność 13 % w dniu 22 sierpnia 2024; porywy 43 km/h w dniu 22 sierpnia 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-08-21 | 2 | 7 | 35,7 | 15,8 | 16 | 16 | 33,1 | 0 | 50,5 | extremo | 1 |
| 2024-08-22 | 0 | 0 | 36,6 | 18 | 13 | 23 | 42,8 | 0 | 60,2 | extremo | 1 |
| 2024-08-23 | 0 | 0 | 32 | 21 | 27 | 25,4 | 34,9 | 1,3 | 40,5 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-24 | 0 | 0 | 33,5 | 20,3 | 30 | 18 | 32 | 0 | 37,5 | alto | 1 |
| 2024-08-25 | 1 | 4 | 34,6 | 19,5 | 20 | 13 | 30,2 | 0 | 40,4 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-26 | 0 | 0 | 34,8 | 17,3 | 21 | 14,9 | 28,1 | 0 | 42,5 | muy_alto | 0 |
| 2024-08-27 | 0 | 0 | 32,5 | 19 | 26 | 20,2 | 41 | 0 | 48,4 | muy_alto | 0 |
| 2024-08-28 | 0 | 0 | 33,3 | 20,9 | 23 | 20,3 | 41 | 0 | 48,8 | muy_alto | 0 |
| 2024-08-29 | 0 | 0 | 33,1 | 18,4 | 16 | 20 | 39,6 | 0 | 51,1 | extremo | 0 |
| 2024-08-30 | 0 | 0 | 32,7 | 18,9 | 16 | 24,8 | 49 | 0 | 57,3 | extremo | 0 |
| 2024-08-31 | 0 | 0 | 33,8 | 18,9 | 17 | 23,6 | 48,6 | 0 | 56,1 | extremo | 0 |
| 2024-09-01 | 0 | 0 | 31,2 | 20,4 | 18 | 24,9 | 48,6 | 0 | 58 | extremo | 0 |
| 2024-09-02 | 0 | 0 | 31,4 | 19,4 | 21 | 31,6 | 60,5 | 0,1 | 67,6 | extremo | 0 |
| 2024-09-03 | 0 | 0 | 27,6 | 20,9 | 22 | 24,6 | 42,1 | 0,1 | 54,6 | extremo | 0 |
| 2024-09-04 | 0 | 0 | 29,7 | 18,4 | 13 | 22 | 43,2 | 0 | 54,1 | extremo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 8.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu wewnątrz obrysu według Copernicus EFFIS (poza zasięgiem Corine Land Cover).
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 21 sie | 35,7 °C | 16 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 50 |
| 22 sie | 36,6 °C | 13 % | 43 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 60 |
| 23 sie | 32,0 °C | 27 % | 35 km/h | 1,3 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 24 sie | 33,5 °C | 30 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 25 sie | 34,6 °C | 20 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 26 sie po | 34,8 °C | 21 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 27 sie po | 32,5 °C | 26 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 28 sie po | 33,3 °C | 23 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 29 sie po | 33,1 °C | 16 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 30 sie po | 32,7 °C | 16 % | 49 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
| 31 sie po | 33,8 °C | 17 % | 49 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 56 |
| 1 wrz po | 31,2 °C | 18 % | 49 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 58 |
| 2 wrz po | 31,4 °C | 21 % | 60 km/h | 0,1 mm | Ekstremalne 68 |
| 3 wrz po | 27,6 °C | 22 % | 42 km/h | 0,1 mm | Ekstremalne 55 |
| 4 wrz po | 29,7 °C | 13 % | 43 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 54 |
Zaczął się przy FWI 50,5 i minimalnej wilgotności 16 %; wcześniej: 8 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2020 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 22.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,6 mm, 18 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,7 mm, 3 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,6 mm, 18 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 5,9 mm, 3 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,3 mm, 3 sie.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (110 ha przy medianie 157 ha) i trwał 5 dni (mediana: 2 dni).
W 1 z 22 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 6,8 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 25 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 21 z 22, z medianą 6,8 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
23 sierpnia 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 14 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 101 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.