Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 10 mar 2024 – 20 mar 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 10 marca 2024 na terenie gminy Benjamín Aceval (Paragwaj), a satelity rejestrowały ogień przez 11 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 45 488 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 4. co do wielkości pożar w regionie PRESIDENTE HAYES od 2016 roku (spośród 709 z własną stroną). Paragwaj, 2024: 2. miejsce na 188.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 10 mar 2024 do 20 mar 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 255 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 16 marca 2024; detekcje tego dnia: 440.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 1.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 41,0 °C i minimalna wilgotność 33 % w dniu 14 marca 2024; porywy 52 km/h w dniu 20 marca 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 1,4 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-03-10 | 1 | 4 | 37,3 | 26,5 | 45 | 14,5 | 21,6 | 0 | 11,4 | moderado | 1 |
| 2024-03-11 | 47 | 997 | 38,5 | 27,3 | 40 | 15,8 | 32,4 | 0 | 17 | moderado | 1 |
| 2024-03-12 | 65 | 1 099 | 39,3 | 27,5 | 35 | 17,9 | 35,6 | 0 | 24,2 | alto | 1 |
| 2024-03-13 | 184 | 5 410 | 39,8 | 27,5 | 36 | 19,5 | 40 | 0 | 28,6 | alto | 1 |
| 2024-03-14 | 281 | 4 324 | 41 | 28,9 | 33 | 21,6 | 42,5 | 0 | 33,5 | alto | 1 |
| 2024-03-15 | 157 | 2 148 | 39,7 | 30 | 41 | 21,8 | 42,1 | 0 | 33,4 | alto | 1 |
| 2024-03-16 | 440 | 6 940 | 40,8 | 28,4 | 35 | 24,4 | 47,2 | 0,1 | 38,6 | muy_alto | 1 |
| 2024-03-17 | 253 | 1 801 | 37,2 | 24,9 | 53 | 17,2 | 44,3 | 0,3 | 24,1 | alto | 1 |
| 2024-03-18 | 6 | 85 | 38,6 | 24,9 | 39 | 21,6 | 44,3 | 0 | 31,4 | alto | 1 |
| 2024-03-19 | 18 | 268 | 40,2 | 29,1 | 34 | 22,9 | 42,1 | 0 | 37,7 | alto | 1 |
| 2024-03-20 | 4 | 25 | 40,3 | 28,1 | 31 | 28,8 | 51,5 | 0 | 50,1 | extremo | 1 |
| 2024-03-21 | 0 | 0 | 32,3 | 21,3 | 53 | 25,8 | 49,7 | 16,4 | 0,2 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Przed wybuchem pożaru przez jeden dzień nie padał deszcz (co najmniej 1 mm). Deszcz przyszedł po pożarze: 16,4 mm, 21 mar.
65% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 4 281 ha w 2016 r., 2 303 ha w 2017 r., 2 338 ha w 2018 r., 2 527 ha w 2019 r., 24 280 ha w 2020 r., 2 460 ha w 2021 r., 12 278 ha w 2022 r., 3 029 ha w 2023 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 29 531 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 1,4 ha zabudowy i mieszkało około 150 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 mar | 37,3 °C | 45 % | 22 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 11 |
| 11 mar | 38,5 °C | 40 % | 32 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 17 |
| 12 mar | 39,3 °C | 35 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 13 mar | 39,8 °C | 36 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 14 mar | 41,0 °C | 33 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 15 mar | 39,7 °C | 41 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 16 mar | 40,8 °C | 35 % | 47 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 17 mar | 37,2 °C | 53 % | 44 km/h | 0,3 mm | Wysokie 24 |
| 18 mar | 38,6 °C | 39 % | 44 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 19 mar | 40,2 °C | 34 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 20 mar | 40,3 °C | 31 % | 52 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 50 |
| 21 mar po | 32,3 °C | 53 % | 50 km/h | 16,4 mm | Bardzo niskie 0 |
Zaczął się przy FWI 11,4 i minimalnej wilgotności 45 %; wcześniej: 1 dzień bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 22.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 15 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 41,1 mm, 26 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,8 mm, 10 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,0 mm, 7 paź.
Był 15,7 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 11 dni (mediana: 6 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 1 z 22 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 1 z 22 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 4,4 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 20 mar, a 21 mar spadło 16,4 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 21 z 22, z medianą 4,4 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
17 marca 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 89 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 40, czyli 2,7 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 132 · 911 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.