Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 24 mar 2020 – 4 kwi 2020
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 24 marca 2020 na terenie gminy Beng (Laos), a satelity rejestrowały ogień przez 12 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 867 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 117. co do wielkości pożar w regionie Oudomxay od 2016 roku (spośród 216 z własną stroną). Laos, 2020: 102. miejsce na 188.
Propozycje: Nan · 2017Beng · 2017Beng · 2018Beng · 2019
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 24 mar 2020 do 4 kwi 2020: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 265 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 24 marca 2020; detekcje tego dnia: 44.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 1.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 36,2 °C i minimalna wilgotność 25 % w dniu 31 marca 2020; porywy 49 km/h w dniu 25 marca 2020.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020-03-24 | 44 | 2 930 | 29 | 16,4 | 54 | 12,9 | 40,7 | 10,6 | 2,6 | muy_bajo | 1 |
| 2020-03-25 | 2 | 2 | 31 | 18,7 | 42 | 14,8 | 49,3 | 0,1 | 11 | bajo | 1 |
| 2020-03-26 | 4 | 9 | 33,1 | 18 | 23 | 15,8 | 47,9 | 0 | 25,6 | alto | 1 |
| 2020-03-27 | 10 | 52 | 34,3 | 17,8 | 25 | 14 | 43,2 | 0 | 26,4 | alto | 1 |
| 2020-03-28 | 19 | 1 272 | 35 | 17,2 | 25 | 13,6 | 39,6 | 0 | 27,2 | alto | 1 |
| 2020-03-29 | 8 | 35 | 35,8 | 19,7 | 24 | 16,4 | 47,9 | 0 | 30,8 | alto | 1 |
| 2020-03-30 | 1 | 11 | 36 | 20 | 25 | 15,6 | 43,9 | 0 | 31 | alto | 1 |
| 2020-03-31 | 0 | 0 | 36,2 | 20 | 25 | 12,6 | 37,8 | 0 | 29,5 | alto | 1 |
| 2020-04-01 | 3 | 35 | 36,1 | 20,4 | 22 | 14,8 | 48,2 | 0 | 32,9 | alto | 1 |
| 2020-04-02 | 0 | 0 | 34,8 | 20,5 | 27 | 15 | 48,2 | 0 | 33,9 | alto | 1 |
| 2020-04-03 | 1 | 1 | 35,4 | 20,2 | 24 | 12,8 | 41,4 | 0 | 32,8 | alto | 1 |
| 2020-04-04 | 0 | 0 | 36,1 | 19,8 | 24 | 13 | 42,8 | 0 | 33,7 | alto | 1 |
| 2020-04-05 | 0 | 0 | 29,9 | 19,3 | 58 | 10,2 | 42,1 | 8,1 | 2,5 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Przed wybuchem pożaru przez jeden dzień nie padał deszcz (co najmniej 1 mm). Deszcz przyszedł po pożarze: 8,1 mm, 5 kwi.
82% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 ha w 2016 r., 1 116 ha w 2017 r., 1 595 ha w 2018 r., 479 ha w 2019 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 2 364 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 24 mar | 29,0 °C | 54 % | 41 km/h | 10,6 mm | Bardzo niskie 3 |
| 25 mar | 31,0 °C | 42 % | 49 km/h | 0,1 mm | Niskie 11 |
| 26 mar | 33,1 °C | 23 % | 48 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 27 mar | 34,3 °C | 25 % | 43 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 28 mar | 35,0 °C | 25 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 29 mar | 35,8 °C | 24 % | 48 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 30 mar | 36,0 °C | 25 % | 44 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 31 mar | 36,2 °C | 25 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 1 kwi | 36,1 °C | 22 % | 48 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 2 kwi | 34,8 °C | 27 % | 48 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 3 kwi | 35,4 °C | 24 % | 41 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 4 kwi | 36,1 °C | 24 % | 43 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 5 kwi po | 29,9 °C | 58 % | 42 km/h | 8,1 mm | Bardzo niskie 2 |
Zaczął się przy FWI 2,6 i minimalnej wilgotności 54 %; wcześniej: 1 dzień bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 24.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 11,3 mm, 13 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 12,2 mm, 13 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 16,6 mm, 4 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 12,2 mm, 25 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 5,6 mm, 12 kwi.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (2 867 ha przy medianie 3 376 ha) i trwał 12 dni (mediana: 9 dni).
Wszystkie miały deszcz w ciągu dziesięciu dni po końcu: pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 8,0 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 4 kwi, a 5 kwi spadło 8,1 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 24 z 24, z medianą 8,0 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.