Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 12 wrz 2021 – 21 wrz 2021
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 12 września 2021 na terenie gminy Bárue (Mozambik), a satelity rejestrowały ogień przez 10 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 3 362 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 82. co do wielkości pożar w regionie Manica od 2016 roku (spośród 118 z własną stroną). Mozambik, 2021: 180. miejsce na 233.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 12 wrz 2021 do 21 wrz 2021: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 72 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 15 września 2021; detekcje tego dnia: 56.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 1.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 33,9 °C i minimalna wilgotność 26 % w dniu 15 września 2021; porywy 52 km/h w dniu 18 września 2021.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 4,3 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021-09-12 | 15 | 150 | 26,8 | 13,4 | 41 | 9,4 | 28,4 | 0 | 8,9 | bajo | 1 |
| 2021-09-13 | 0 | 0 | 28,6 | 14,5 | 36 | 7,6 | 23 | 0 | 13 | moderado | 1 |
| 2021-09-14 | 9 | 60 | 31,2 | 18,7 | 34 | 7,6 | 22,7 | 0 | 15,7 | moderado | 1 |
| 2021-09-15 | 56 | 781 | 33,9 | 18,8 | 26 | 8,6 | 27,4 | 0 | 20,6 | moderado | 1 |
| 2021-09-16 | 32 | 394 | 33,8 | 17,4 | 29 | 9,2 | 24,1 | 0 | 21,7 | alto | 1 |
| 2021-09-17 | 9 | 32 | 31,9 | 19,1 | 41 | 17,4 | 43,2 | 0,1 | 24,4 | alto | 1 |
| 2021-09-18 | 0 | 0 | 20,4 | 15,7 | 82 | 20,1 | 51,5 | 6 | 0,2 | muy_bajo | 1 |
| 2021-09-19 | 0 | 0 | 22,7 | 15 | 57 | 10,8 | 31 | 0,7 | 2,2 | muy_bajo | 1 |
| 2021-09-20 | 10 | 115 | 28,1 | 13 | 32 | 8,3 | 24,8 | 0 | 8,5 | bajo | 1 |
| 2021-09-21 | 14 | 214 | 32,4 | 12,3 | 19 | 16 | 40,7 | 0 | 25,3 | alto | 1 |
| 2021-09-22 | 0 | 0 | 22,8 | 16,5 | 56 | 19,2 | 50,4 | 1,9 | 6,1 | bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Przed wybuchem pożaru przez jeden dzień nie padał deszcz (co najmniej 1 mm). Deszcz przyszedł po pożarze: 1,9 mm, 22 wrz.
92% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 2 608 ha w 2016 r., 941 ha w 2017 r., 786 ha w 2018 r., 601 ha w 2020 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 3 080 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 4,3 ha zabudowy i mieszkało około 800 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 12 wrz | 26,8 °C | 41 % | 28 km/h | 0,0 mm | Niskie 9 |
| 13 wrz | 28,6 °C | 36 % | 23 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 13 |
| 14 wrz | 31,2 °C | 34 % | 23 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 16 |
| 15 wrz | 33,9 °C | 26 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
| 16 wrz | 33,8 °C | 29 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 22 |
| 17 wrz | 31,9 °C | 41 % | 43 km/h | 0,1 mm | Wysokie 24 |
| 18 wrz | 20,4 °C | 82 % | 52 km/h | 6,0 mm | Bardzo niskie 0 |
| 19 wrz | 22,7 °C | 57 % | 31 km/h | 0,7 mm | Bardzo niskie 2 |
| 20 wrz | 28,1 °C | 32 % | 25 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 21 wrz | 32,4 °C | 19 % | 41 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 22 wrz po | 22,8 °C | 56 % | 50 km/h | 1,9 mm | Niskie 6 |
Zaczął się przy FWI 8,9 i minimalnej wilgotności 41 %; wcześniej: 1 dzień bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 16.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,3 mm, 27 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,5 mm, 14 gru.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,2 mm, 18 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,3 mm, 6 paź.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (3 362 ha przy medianie 3 461 ha) i trwał 10 dni (mediana: 14 dni).
W 4 z 16 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,5 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 21 wrz, a 22 wrz spadło 1,9 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 12 z 16, z medianą 3,5 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.