Przejdź do treści
worldfires
IN · Indie · –

Pożar: Barhaj, kwiecień 2026 Rudrapur, Barhaj

Wygasły · ostatnie wykrycie: 23 kwi 2026, 19:32 UTC

Pożar wybuchł 7 kwietnia 2026 na terenie gminy Barhaj (Indie), a satelity rejestrowały ogień przez 17 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 8 473 ha, obejmujący obszar 2 gmin.

Ten wpis to najpewniej rolnicze wypalanie ściernisk lub słomy, które satelita połączył w jeden obwód, a nie pożar naturalnej roślinności. Sprawdziliśmy go ręcznie: obwód pochodzi wyłącznie z GWIS, leży na gęsto zaludnionych gruntach rolnych i przypada na okres, w którym po żniwach wypala się ścierniska. Dlatego nie jest uwzględniany w rankingach pożarów.

Obwód GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego, po zmianie warstwy (październik 2025): ten pożar nie jest porównywany z pożarami z wcześniejszych lat, bo od tamtej pory warstwa GWIS daje więcej i większych obwodów.

Porównaj z…

Propozycje: Rudrapur · 2026

Spalona powierzchnia
8 473ha
obrys GWIS (Copernicus)
Czas trwania
17dni
7 kwi 2026 – 23 kwi 2026
Dotknięte gminy
2
poddystryktów
Początek
7 kwi
2026
Detekcje cieplne
286
w jednym punkcie cieplnym: 72 MW
Zagrożenie na starcie
32
Wysokie · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
128MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 7 kwi23 kwi
23 kwi 2026

Jak się rozwijał, dzień po dniu

7 kwi 2026 · 4 MW · 3 9 kwi 2026 · 17 MW · 5 10 kwi 2026 · 35 MW · 13 11 kwi 2026 · 238 MW · 43 12 kwi 2026 · 360 MW · 55 13 kwi 2026 · 254 MW · 40 14 kwi 2026 · 174 MW · 16 15 kwi 2026 · 501 MW · 36 16 kwi 2026 · 200 MW · 17 17 kwi 2026 · 15 MW · 2 18 kwi 2026 · 11 MW · 4 19 kwi 2026 · 96 MW · 12 20 kwi 2026 · 26 MW · 12 21 kwi 2026 · 52 MW · 17 22 kwi 2026 · 48 MW · 5 23 kwi 2026 · 21 MW · 6
7 kwi 12 kwi 15 kwi 20 kwi

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

42°maksimum
56km/h · najsilniejszy poryw
11%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 10. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,2 mm, 25 kwi.

Ten teren już wcześniej płonął

77% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 670 ha w 2016 r., 1 384 ha w 2017 r., 2 424 ha w 2018 r., 4 027 ha w 2019 r., 1 064 ha w 2021 r., 1 805 ha w 2022 r., 1 805 ha w 2023 r., 960 ha w 2024 r., 720 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 6 508 ha, które spłonęły wcześniej.

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 9,5% obszaru porównawczego: Berlin (85 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. 5 266 ha dotarł 10 kwi
    12 %
  2. Barhaj tu się zaczął
    3 240 ha dotarł 7 kwi
    7,8 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
7 kwi 35,8 °C 20 % 27 km/h 0,0 mm Wysokie 32
8 kwi 26,4 °C 48 % 44 km/h 1,1 mm Umiarkowane 17
9 kwi 31,9 °C 28 % 33 km/h 0,0 mm Wysokie 28
10 kwi 33,7 °C 18 % 56 km/h 0,0 mm Ekstremalne 51
11 kwi 35,1 °C 22 % 38 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 40
12 kwi 37,7 °C 19 % 46 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 49
13 kwi 37,7 °C 15 % 36 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 45
14 kwi 38,2 °C 16 % 34 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 45
15 kwi 39,4 °C 17 % 32 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 45
16 kwi 37,5 °C 33 % 37 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 41
17 kwi 36,9 °C 35 % 34 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 41
18 kwi 40,2 °C 26 % 36 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 41
19 kwi 39,6 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 39
20 kwi 41,6 °C 19 % 46 km/h 0,0 mm Ekstremalne 56
21 kwi 41,9 °C 11 % 55 km/h 0,0 mm Skrajnie ekstremalne 74
22 kwi 41,4 °C 14 % 46 km/h 0,0 mm Ekstremalne 65
23 kwi 41,1 °C 20 % 32 km/h 0,0 mm Ekstremalne 54
24 kwi po 40,6 °C 28 % 30 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 46
25 kwi po 41,6 °C 26 % 34 km/h 1,2 mm Ekstremalne 52

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 31 mar 2026
Po · 30 kwi 2026

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

8 kwietnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 100 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 66, czyli 4,4 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.5100 µg/m³
Dni powyżej normy22 dni
PM10413 µg/m³
Grubość optyczna1,22
5 kwi10 kwi15 kwi20 kwi25 kwi
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 286Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Indie

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Barhaj?
Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 7 kwietnia 2026 do 23 kwietnia 2026 (17 dni). Obrys datuje go od 9 kwietnia 2026 do 17 kwietnia 2026.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 8 473 ha (84,7 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (2): Rudrapur (5 266 ha, 12 %); Barhaj (3 240 ha, 7,8 %).
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 41,9 °C, wilgotność spadła do 11 %, a porywy wiatru osiągały 56 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 74, klasa: Skrajnie ekstremalne.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Indie (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony · 2 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
  1. Ostatni dzień z ogniem: 17 kwietnia 2026 → 23 kwietnia 2026.
  2. Data początku: 9 kwietnia 2026 → 7 kwietnia 2026.

RSS Zmiany tej strony Z weryfikacjami i wersją do cytowania

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność. To nie jest służba ratunkowa: jeśli teraz płonie, dzwoń pod 112.

Skąd to wiemy
  • Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach.
  • Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 9 kwietnia 2026 do 17 kwietnia 2026. 286 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
  • Prawdopodobnie wypalanie roślinności: nie wlicza się do sum.

Jak powstają strony pożarów: metodologia

Skąd pochodzą te dane

Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.