Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 24 sierpnia 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 19 sierpnia 2026 na terenie gminy Bakhmut (Ukraina), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 165 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 553. co do wielkości pożar w regionie Donetsk Oblast od 2016 roku (spośród 1004 z własną stroną). Ukraina, 2026: 562. miejsce na 984.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (9,3 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 19 sie 2026 do 20 sie 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 9 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 19 sierpnia 2026; detekcje tego dnia: 5.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 9.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 28,5 °C i minimalna wilgotność 39 % w dniu 19 sierpnia 2026; porywy 34 km/h w dniu 19 sierpnia 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-08-19 | 5 | 39 | 28,5 | 16,1 | 39 | 17,5 | 33,5 | 1,2 | 17,6 | moderado | 1 |
| 2026-08-20 | 0 | 0 | 27,2 | 13,3 | 33 | 12,1 | 27 | 0,1 | 20 | moderado | 1 |
| 2026-08-21 | 0 | 0 | 32,1 | 16,2 | 26 | 15,3 | 32,8 | 0 | 28,4 | alto | 0 |
| 2026-08-22 | 0 | 0 | 34,3 | 15 | 24 | 13,3 | 28,1 | 0 | 30,2 | alto | 0 |
| 2026-08-23 | 0 | 0 | 34,3 | 16 | 17 | 19,5 | 36 | 0 | 40,9 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-24 | 0 | 0 | 27 | 14,9 | 27 | 22 | 43,2 | 0 | 39,1 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-25 | 0 | 0 | 26,3 | 10,3 | 27 | 14,7 | 31,3 | 0 | 32,1 | alto | 0 |
| 2026-08-26 | 0 | 0 | 27,7 | 12,1 | 29 | 16,6 | 32,4 | 0 | 33,5 | alto | 0 |
| 2026-08-27 | 0 | 0 | 20,3 | 15,6 | 60 | 17,7 | 31,7 | 0,8 | 16,1 | moderado | 0 |
| 2026-08-28 | 0 | 0 | 24,3 | 15,3 | 47 | 25,7 | 50 | 0,6 | 23,2 | alto | 0 |
| 2026-08-29 | 0 | 0 | 28,3 | 15 | 31 | 17,7 | 36,7 | 0 | 27,8 | alto | 0 |
| 2026-08-30 | 0 | 0 | 27,3 | 12,7 | 26 | 13,3 | 31,3 | 0 | 28,3 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
19 sie 2026 · 39 MW · 5
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 9.
48% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 11 ha w 2022 r., 26 ha w 2024 r., 51 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 80 ha, które spłonęły wcześniej.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu wewnątrz obrysu według Copernicus EFFIS (poza zasięgiem Corine Land Cover).
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 19 sie | 28,5 °C | 39 % | 34 km/h | 1,2 mm | Umiarkowane 18 |
| 20 sie | 27,2 °C | 33 % | 27 km/h | 0,1 mm | Umiarkowane 20 |
| 21 sie po | 32,1 °C | 26 % | 33 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 22 sie po | 34,3 °C | 24 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 23 sie po | 34,3 °C | 17 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 24 sie po | 27,0 °C | 27 % | 43 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 25 sie po | 26,3 °C | 27 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 26 sie po | 27,7 °C | 29 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 27 sie po | 20,3 °C | 60 % | 32 km/h | 0,8 mm | Umiarkowane 16 |
| 28 sie po | 24,3 °C | 47 % | 50 km/h | 0,6 mm | Wysokie 23 |
| 29 sie po | 28,3 °C | 31 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 30 sie po | 27,3 °C | 26 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
Zaczął się przy FWI 17,6 i minimalnej wilgotności 39 %; wcześniej: 9 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 44.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 6,0 mm, 15 cze.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 8,1 mm, 3 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,4 mm, 3 paź.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (165 ha przy medianie 182 ha) i trwał 2 dni (mediana: 3 dni).
W 11 z 44 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 6,0 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 20 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 33 z 44, z medianą 6,0 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
22 sierpnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 24 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 101 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.