Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 27 września 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 14 września 2024 na terenie gminy Bakhmut (Ukraina), a satelity rejestrowały ogień przez 6 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 210 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 395. co do wielkości pożar w regionie Donetsk Oblast od 2016 roku (spośród 1004 z własną stroną). Ukraina, 2024: 898. miejsce na 2092.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 14 wrz 2024 do 19 wrz 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 115 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 19 września 2024; detekcje tego dnia: 6.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 3.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 29,8 °C i minimalna wilgotność 20 % w dniu 14 września 2024; porywy 67 km/h w dniu 16 września 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-09-14 | 1 | 8 | 29,8 | 16,2 | 20 | 23 | 49,3 | 0 | 39,6 | muy_alto | 1 |
| 2024-09-15 | 0 | 0 | 27,5 | 15,8 | 22 | 30,1 | 64,1 | 0 | 47,6 | muy_alto | 1 |
| 2024-09-16 | 0 | 0 | 26,2 | 15,1 | 21 | 30,8 | 66,6 | 0 | 49,2 | muy_alto | 1 |
| 2024-09-17 | 0 | 0 | 24,8 | 15 | 23 | 30,6 | 65,2 | 0 | 49,6 | muy_alto | 1 |
| 2024-09-18 | 0 | 0 | 22,3 | 12,6 | 17 | 22,9 | 50,4 | 0,5 | 42,1 | muy_alto | 1 |
| 2024-09-19 | 6 | 263 | 22,6 | 8,5 | 16 | 20,6 | 45,7 | 0 | 40,4 | muy_alto | 1 |
| 2024-09-20 | 0 | 0 | 24,5 | 5,5 | 20 | 14,4 | 31,7 | 0 | 35,3 | alto | 0 |
| 2024-09-21 | 0 | 0 | 23,5 | 10,1 | 29 | 13,9 | 30,6 | 0 | 31,7 | alto | 0 |
| 2024-09-22 | 0 | 0 | 26 | 8,9 | 25 | 10,2 | 20,2 | 0 | 29,4 | alto | 0 |
| 2024-09-23 | 0 | 0 | 25,8 | 11,2 | 29 | 14,9 | 33,1 | 0 | 33,1 | alto | 0 |
| 2024-09-24 | 0 | 0 | 24,5 | 10,9 | 26 | 13,2 | 31,3 | 0 | 32,1 | alto | 0 |
| 2024-09-25 | 0 | 0 | 23,5 | 7,6 | 20 | 13 | 31 | 0 | 32,3 | alto | 0 |
| 2024-09-26 | 0 | 0 | 25,1 | 9,8 | 32 | 17,7 | 40,7 | 0 | 34,4 | alto | 0 |
| 2024-09-27 | 0 | 0 | 23,2 | 12,1 | 39 | 16,7 | 38,2 | 0 | 29,7 | alto | 0 |
| 2024-09-28 | 0 | 0 | 25,6 | 13,8 | 32 | 18 | 40,7 | 0 | 31 | alto | 0 |
| 2024-09-29 | 0 | 0 | 25,2 | 11,6 | 22 | 23 | 50,8 | 0 | 39,8 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 3.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu wewnątrz obrysu według Copernicus EFFIS (poza zasięgiem Corine Land Cover).
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 14 wrz | 29,8 °C | 20 % | 49 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 15 wrz | 27,5 °C | 22 % | 64 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 16 wrz | 26,2 °C | 21 % | 67 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 17 wrz | 24,8 °C | 23 % | 65 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 18 wrz | 22,3 °C | 17 % | 50 km/h | 0,5 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 19 wrz | 22,6 °C | 16 % | 46 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 20 wrz po | 24,5 °C | 20 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 21 wrz po | 23,5 °C | 29 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 22 wrz po | 26,0 °C | 25 % | 20 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 23 wrz po | 25,8 °C | 29 % | 33 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 24 wrz po | 24,5 °C | 26 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 25 wrz po | 23,5 °C | 20 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 26 wrz po | 25,1 °C | 32 % | 41 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 27 wrz po | 23,2 °C | 39 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 28 wrz po | 25,6 °C | 32 % | 41 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 29 wrz po | 25,2 °C | 22 % | 51 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
Zaczął się przy FWI 39,6 i minimalnej wilgotności 20 %; wcześniej: 3 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 52.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 6,8 mm, 3 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,3 mm, 3 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,5 mm, 27 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 6,8 mm, 3 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (210 ha przy medianie 196 ha) i trwał 6 dni (mediana: 3 dni).
W 6 z 52 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 7,0 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 19 wrz, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 46 z 52, z medianą 7,0 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
12 września 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 18 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 16, czyli 1,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 101 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.