Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 9 października 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 7 kwietnia 2024 na terenie gminy Bakhmut (Ukraina), a satelity rejestrowały ogień przez 1 dzień. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 167 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 538. co do wielkości pożar w regionie Donetsk Oblast od 2016 roku (spośród 1004 z własną stroną). Ukraina, 2024: 1194. miejsce na 2092.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 7 kwi 2024 do 7 kwi 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 32 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 7 kwietnia 2024; detekcje tego dnia: 3.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 8.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 20,6 °C i minimalna wilgotność 29 % w dniu 7 kwietnia 2024; porywy 18 km/h w dniu 7 kwietnia 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-04-07 | 3 | 35 | 20,6 | 4 | 29 | 8,4 | 18,4 | 0,1 | 9,5 | bajo | 1 |
| 2024-04-08 | 0 | 0 | 23,2 | 7,8 | 24 | 8,3 | 16,2 | 0 | 11,6 | moderado | 0 |
| 2024-04-09 | 0 | 0 | 23,8 | 7,4 | 27 | 9,8 | 21,2 | 0 | 12,9 | moderado | 0 |
| 2024-04-10 | 0 | 0 | 24,5 | 7,1 | 28 | 12,6 | 31,3 | 0 | 14,8 | moderado | 0 |
| 2024-04-11 | 0 | 0 | 26,4 | 8,8 | 23 | 9,4 | 21,2 | 0 | 15,5 | moderado | 0 |
| 2024-04-12 | 0 | 0 | 26,4 | 12 | 21 | 14,6 | 36,7 | 0,2 | 19,8 | moderado | 0 |
| 2024-04-13 | 0 | 0 | 21,9 | 9,5 | 29 | 14 | 31,3 | 0 | 19,1 | moderado | 0 |
| 2024-04-14 | 0 | 0 | 20 | 7,9 | 35 | 16,2 | 33,1 | 0 | 18,4 | moderado | 0 |
| 2024-04-15 | 0 | 0 | 21,2 | 10,7 | 31 | 21,6 | 48,6 | 3,1 | 5,3 | bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
7 kwi 2024 · 35 MW · 3
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 8. Deszcz przyszedł po pożarze: 3,1 mm, 15 kwi.
4% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 7 ha w 2023 r..
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu wewnątrz obrysu według Copernicus EFFIS (poza zasięgiem Corine Land Cover).
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 7 kwi | 20,6 °C | 29 % | 18 km/h | 0,1 mm | Niskie 10 |
| 8 kwi po | 23,2 °C | 24 % | 16 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 12 |
| 9 kwi po | 23,8 °C | 27 % | 21 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 13 |
| 10 kwi po | 24,5 °C | 28 % | 31 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 15 |
| 11 kwi po | 26,4 °C | 23 % | 21 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 16 |
| 12 kwi po | 26,4 °C | 21 % | 37 km/h | 0,2 mm | Umiarkowane 20 |
| 13 kwi po | 21,9 °C | 29 % | 31 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 14 kwi po | 20,0 °C | 35 % | 33 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 18 |
| 15 kwi po | 21,2 °C | 31 % | 49 km/h | 3,1 mm | Niskie 5 |
Zaczął się przy FWI 9,5 i minimalnej wilgotności 29 %; wcześniej: 8 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 35.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,6 mm, 19 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 10,9 mm, 15 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,7 mm, 27 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,8 mm, 27 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,8 mm, 16 paź.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (167 ha przy medianie 189 ha) i trwał 1 dzień (mediana: 1 dzień).
W 9 z 35 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,8 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 7 kwi, a 15 kwi spadło 3,1 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 26 z 35, z medianą 2,8 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
9 kwietnia 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 86 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 30, czyli 2,0 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 101 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.