Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 26 stycznia 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 10 sierpnia 2017 na terenie gminy Avigliano (Włochy), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 107 ha, obejmujący obszar 3 gmin.
To 24. co do wielkości pożar w regionie Potenza od 2016 roku (spośród 27 z własną stroną). Włochy, 2017: 341. miejsce na 361.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (6,0 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 10 sie 2017 do 11 sie 2017: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 6 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 11 sierpnia 2017; detekcje tego dnia: 6.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 2.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 35,9 °C i minimalna wilgotność 19 % w dniu 10 sierpnia 2017; porywy 54 km/h w dniu 11 sierpnia 2017.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017-08-10 | 0 | 0 | 35,9 | 20,6 | 19 | 14,8 | 38,2 | 0 | 37,5 | alto | 1 |
| 2017-08-11 | 6 | 23 | 29,3 | 17,5 | 33 | 20,6 | 53,6 | 0 | 46,8 | muy_alto | 1 |
| 2017-08-12 | 0 | 0 | 23,3 | 15,2 | 41 | 21,1 | 53,3 | 0,1 | 47,2 | muy_alto | 0 |
| 2017-08-13 | 0 | 0 | 23 | 14,3 | 44 | 22,5 | 55,8 | 0,1 | 40,3 | muy_alto | 0 |
| 2017-08-14 | 0 | 0 | 25,3 | 13,4 | 42 | 14,4 | 35,3 | 0 | 31,3 | alto | 0 |
| 2017-08-15 | 0 | 0 | 27,7 | 14,7 | 32 | 15,8 | 40 | 0 | 38,9 | muy_alto | 0 |
| 2017-08-16 | 0 | 0 | 29 | 16,7 | 25 | 14,4 | 35,6 | 0 | 39,1 | muy_alto | 0 |
| 2017-08-17 | 0 | 0 | 28,2 | 17,3 | 37 | 13,4 | 37,1 | 0,2 | 39,7 | muy_alto | 0 |
| 2017-08-18 | 0 | 0 | 30,2 | 18,3 | 26 | 9,2 | 26,3 | 0 | 36,9 | alto | 0 |
| 2017-08-19 | 0 | 0 | 30,7 | 17,2 | 29 | 15,8 | 45,7 | 0 | 43 | muy_alto | 0 |
| 2017-08-20 | 0 | 0 | 29,1 | 17,6 | 32 | 14,8 | 37,1 | 0 | 43,2 | muy_alto | 0 |
| 2017-08-21 | 0 | 0 | 24,3 | 15,2 | 41 | 18,5 | 46,4 | 0 | 41,5 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
11 sie 2017 · 23 MW · 6
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 2.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2015, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 sie | 35,9 °C | 19 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 11 sie | 29,3 °C | 33 % | 54 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 12 sie po | 23,3 °C | 41 % | 53 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 13 sie po | 23,0 °C | 44 % | 56 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 14 sie po | 25,3 °C | 42 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 15 sie po | 27,7 °C | 32 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 16 sie po | 29,0 °C | 25 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 17 sie po | 28,2 °C | 37 % | 37 km/h | 0,2 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 18 sie po | 30,2 °C | 26 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 19 sie po | 30,7 °C | 29 % | 46 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 20 sie po | 29,1 °C | 32 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 21 sie po | 24,3 °C | 41 % | 46 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
Zaczął się przy FWI 37,5 i minimalnej wilgotności 19 %; wcześniej: 2 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 16.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,5 mm, 17 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,5 mm, 4 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,0 mm, 1 lip.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (107 ha przy medianie 144 ha) i trwał 2 dni (mediana: 2 dni).
W 4 z 16 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,8 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 11 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 12 z 16, z medianą 1,8 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
10 sierpnia 2017 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 19 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 16, czyli 1,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · 1515 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.