Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 8 mar 2026 – 8 mar 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 8 marca 2026 na terenie gminy Aso (Japonia), a satelity rejestrowały ogień przez 1 dzień. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 3 037 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
Japonia, 2026: największy spośród 58.
Obwód GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego, po zmianie warstwy (październik 2025): ten pożar nie jest porównywany z pożarami z wcześniejszych lat, bo od tamtej pory warstwa GWIS daje więcej i większych obwodów.
Propozycje: Aso · 2022Aso · 2018Aso · 2025Aso · 2020
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 8 mar 2026 do 8 mar 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 35 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 8 marca 2026; detekcje tego dnia: 34.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 1.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 9,1 °C i minimalna wilgotność 41 % w dniu 8 marca 2026; porywy 26 km/h w dniu 8 marca 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 5,1 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-08 | 34 | 443 | 9,1 | -4,6 | 41 | 6,5 | 25,6 | 0 | 0,3 | muy_bajo | 1 |
| 2026-03-09 | 0 | 0 | 9,1 | -4,6 | 38 | 15,1 | 45 | 0 | 0,6 | muy_bajo | 0 |
| 2026-03-10 | 0 | 0 | 8,4 | -1,9 | 39 | 10,8 | 35,3 | 0 | 0,8 | muy_bajo | 0 |
| 2026-03-11 | 0 | 0 | 10,7 | -5 | 35 | 7,3 | 25,2 | 0 | 1,2 | muy_bajo | 0 |
| 2026-03-12 | 0 | 0 | 10,5 | -1,9 | 36 | 13 | 39,2 | 0,2 | 2,5 | muy_bajo | 0 |
| 2026-03-13 | 0 | 0 | 6,2 | -1,4 | 43 | 21,9 | 62,6 | 0,3 | 4 | muy_bajo | 0 |
| 2026-03-14 | 0 | 0 | 12,7 | -2,1 | 36 | 11,9 | 43,9 | 0 | 3,1 | muy_bajo | 0 |
| 2026-03-15 | 0 | 0 | 14,5 | -3,5 | 33 | 9,8 | 34,2 | 0 | 3,5 | muy_bajo | 0 |
| 2026-03-16 | 0 | 0 | 14,9 | -1,9 | 36 | 7 | 26,6 | 0 | 3,5 | muy_bajo | 0 |
| 2026-03-17 | 0 | 0 | 16,5 | -1 | 36 | 5,1 | 23,4 | 0 | 3,6 | muy_bajo | 0 |
| 2026-03-18 | 0 | 0 | 13,1 | 2,2 | 72 | 15,5 | 63 | 6,9 | 0 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
8 mar 2026 · 443 MW · 34
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Przed wybuchem pożaru przez jeden dzień nie padał deszcz (co najmniej 1 mm). Deszcz przyszedł po pożarze: 6,9 mm, 18 mar.
92% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 2 405 ha w 2018 r., 1 538 ha w 2019 r., 1 996 ha w 2020 r., 381 ha w 2021 r., 2 300 ha w 2022 r., 2 161 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 2 809 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Tokio (bez wysp) — geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 5,1 ha zabudowy i mieszkało około 150 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 8 mar | 9,1 °C | 41 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 0 |
| 9 mar po | 9,1 °C | 38 % | 45 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 1 |
| 10 mar po | 8,4 °C | 39 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 1 |
| 11 mar po | 10,7 °C | 35 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 1 |
| 12 mar po | 10,5 °C | 36 % | 39 km/h | 0,2 mm | Bardzo niskie 2 |
| 13 mar po | 6,2 °C | 43 % | 63 km/h | 0,3 mm | Bardzo niskie 4 |
| 14 mar po | 12,7 °C | 36 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 3 |
| 15 mar po | 14,5 °C | 33 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 16 mar po | 14,9 °C | 36 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 17 mar po | 16,5 °C | 36 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 18 mar po | 13,1 °C | 72 % | 63 km/h | 6,9 mm | Bardzo niskie 0 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
9 marca 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 42 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 24, czyli 1,6 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 119 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.