Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 22 lut 2026 – 2 mar 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 22 lutego 2026 na terenie gminy Ako (Kamerun), a satelity rejestrowały ogień przez 9 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 120 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
Kamerun, 2026: 311. miejsce na 388.
Obwód GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego, po zmianie warstwy (sierpień 2025): ten pożar nie jest porównywany z pożarami z wcześniejszych lat, bo od tamtej pory warstwa GWIS daje więcej i większych obwodów.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (3,2 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 22 lut 2026 do 2 mar 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 3 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 2 marca 2026; detekcje tego dnia: 5.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 34,1 °C i minimalna wilgotność 21 % w dniu 2 marca 2026; porywy 38 km/h w dniu 2 marca 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-22 | 1 | 2 | 32,7 | 18 | 23 | 10,1 | 30,6 | 0 | 37 | alto | 1 |
| 2026-02-23 | 0 | 0 | 32,6 | 18 | 19 | 11,1 | 33,1 | 0 | 38,6 | muy_alto | 1 |
| 2026-02-24 | 1 | 2 | 33,7 | 18 | 19 | 12,7 | 35,3 | 0 | 40,9 | muy_alto | 1 |
| 2026-02-25 | 0 | 0 | 33,1 | 15,5 | 17 | 12,7 | 36,7 | 0 | 42,1 | muy_alto | 1 |
| 2026-02-26 | 0 | 0 | 32,9 | 15,5 | 21 | 13 | 35,3 | 0 | 42,6 | muy_alto | 1 |
| 2026-02-27 | 3 | 3 | 31,6 | 17,2 | 22 | 11,7 | 35,3 | 0 | 41,6 | muy_alto | 1 |
| 2026-02-28 | 1 | 2 | 32,2 | 15,4 | 18 | 10,4 | 32 | 0 | 40,6 | muy_alto | 1 |
| 2026-03-01 | 6 | 7 | 32,8 | 15 | 17 | 11,4 | 32,4 | 0 | 41,8 | muy_alto | 1 |
| 2026-03-02 | 5 | 11 | 34,1 | 14,8 | 21 | 13,3 | 37,8 | 0 | 44 | muy_alto | 1 |
| 2026-03-03 | 0 | 0 | 32,4 | 16,1 | 20 | 11,4 | 32,8 | 0 | 42,3 | muy_alto | 0 |
| 2026-03-04 | 0 | 0 | 32,2 | 16,9 | 18 | 11,4 | 34,2 | 0 | 42,5 | muy_alto | 0 |
| 2026-03-05 | 0 | 0 | 33,1 | 15,7 | 22 | 11,6 | 32,4 | 0 | 43 | muy_alto | 0 |
| 2026-03-06 | 0 | 0 | 34,6 | 16,5 | 18 | 11,3 | 33,1 | 0 | 42,9 | muy_alto | 0 |
| 2026-03-07 | 0 | 0 | 36 | 16,8 | 15 | 11,8 | 33,1 | 0 | 45,2 | muy_alto | 0 |
| 2026-03-08 | 0 | 0 | 35,9 | 18,3 | 19 | 12,5 | 36,7 | 0 | 46,2 | muy_alto | 0 |
| 2026-03-09 | 0 | 0 | 34,5 | 19 | 24 | 11,8 | 36,7 | 0 | 43,5 | muy_alto | 0 |
| 2026-03-10 | 0 | 0 | 33,2 | 18,9 | 32 | 11,6 | 34,2 | 0 | 37,7 | alto | 0 |
| 2026-03-11 | 0 | 0 | 32,8 | 20,7 | 35 | 9,5 | 32,4 | 0 | 33,5 | alto | 0 |
| 2026-03-12 | 0 | 0 | 33,3 | 21,6 | 37 | 11,9 | 26,6 | 0 | 34,3 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy 60 dni bez deszczu: 51 % powierzchni (Kamerun)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 22 lut | 32,7 °C | 23 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 23 lut | 32,6 °C | 19 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 24 lut | 33,7 °C | 19 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 25 lut | 33,1 °C | 17 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 26 lut | 32,9 °C | 21 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 27 lut | 31,6 °C | 22 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 28 lut | 32,2 °C | 18 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 1 mar | 32,8 °C | 17 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 2 mar | 34,1 °C | 21 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 3 mar po | 32,4 °C | 20 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 4 mar po | 32,2 °C | 18 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 5 mar po | 33,1 °C | 22 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 6 mar po | 34,6 °C | 18 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 7 mar po | 36,0 °C | 15 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 8 mar po | 35,9 °C | 19 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 9 mar po | 34,5 °C | 24 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 10 mar po | 33,2 °C | 32 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 11 mar po | 32,8 °C | 35 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 12 mar po | 33,3 °C | 37 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
2 marca 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 83 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 64, czyli 4,3 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.