Natuurbrand bij Yalinga, 16 december 2018 Yalinga
De brand begon op 16 december 2018 in Yalinga, Centraal-Afrikaanse Republiek, en satellieten zagen hem 48 dagen lang branden. Het wereldwijde GWIS-systeem van Copernicus reconstrueerde uit de hittedetecties een verbrande omtrek van 109.809 hectare, verdeeld over één gemeente.
Deze pagina is waarschijnlijk een brandcomplex en geen enkele brand. GWIS voegt branden die elkaar wekenlang raken samen in één omtrek, en in grote brandseizoenen kan dat tientallen afzonderlijke branden samenbrengen. De totale oppervlakte is betrouwbaar; het beginpunt en de data gelden voor het geheel.
Andere pagina's in hetzelfde gebied en op dezelfde data:
- 267.715 haYalinga23 december 2018 · 43 dagen
- 71.520 haYalinga18 december 2018 · 47 dagen
- 33.071 haYalinga20 december 2018 · 26 dagen
- 10.573 haYalinga11 december 2018 · 21 dagen
- 9.516 haYalinga2 januari 2019 · 10 dagen
- 8.222 haYalinga19 december 2018 · 15 dagen
- 6.324 haYalinga17 december 2018 · 13 dagen
- 5.406 haYalinga23 december 2018 · 9 dagen
Het is de 15e grootste brand in Haute-Kotto sinds 2016 (van 373 met een eigen pagina). Nummer 5 in Centraal-Afrikaanse Republiek in 2018, van 83.
Vergelijken met…
- Verbrande oppervlakte
- 109.809ha
- GWIS-omtrek (Copernicus)
- Duur
- 48dagen
- 16 dec 2018 – 1 feb 2019
- Getroffen gemeenten
- 1
- subprefecturen
- Begonnen op
- 16 dec
- 2018
- Hittedetecties
- 5.842
- in één hittepunt: 241 MW
- Gevaar bij de start
- 40
- Zeer hoog · FWI-index
- Gemiddeld vermogen per dag
- 931MW
- gedetecteerd vermogen per dag, gemiddeld
Waar het brandde
Hoe de brand zich ontwikkelde, dag voor dag
Het stralingsvermogen van het vuur dat elke dag werd gedetecteerd, in megawatt, en het aantal hittepunten. De magenta balk markeert de dag met de meeste activiteit.
Het weer tijdens de brand
Het had 41 dagen niet geregend (1 mm of meer) toen de brand begon.
Dit gebied had al eerder gebrand
68% van de omtrek valt samen met eerdere branden die sinds 2016 zijn geregistreerd: 58.318 ha in 2016, 48.810 ha in 2017, 4.094 ha in 2018. Een deel brandde meer dan eens, daarom tellen de cijfers per jaar op tot meer dan de 74.437 ha die al eerder was verbrand.
- 23.036 ha Natuurbrand bij Yalinga, december 2017 42.074 ha in totaal; de vermelde hectaren zijn die het met deze brand gemeen heeft
- 15.819 ha Natuurbrand bij Yalinga, december 2016 29.436 ha in totaal; de vermelde hectaren zijn die het met deze brand gemeen heeft
- 5.679 ha Natuurbrand bij Yalinga, december 2017 9.001 ha in totaal; de vermelde hectaren zijn die het met deze brand gemeen heeft
- 4.777 ha Natuurbrand bij Yalinga, december 2017 12.444 ha in totaal; de vermelde hectaren zijn die het met deze brand gemeen heeft
- 4.129 ha Natuurbrand bij Yalinga, december 2017 17.431 ha in totaal; de vermelde hectaren zijn die het met deze brand gemeen heeft
- 4.046 ha Natuurbrand bij Yalinga, december 2016 14.157 ha in totaal; de vermelde hectaren zijn die het met deze brand gemeen heeft
- 3.280 ha Natuurbrand bij Yalinga, december 2016 11.589 ha in totaal; de vermelde hectaren zijn die het met deze brand gemeen heeft
- 815 ha Natuurbrand bij Yalinga, december 2016 6.437 ha in totaal; de vermelde hectaren zijn die het met deze brand gemeen heeft
Hoe groot is het?
Grens van Amsterdam: geoBoundaries · National Georegister (CC0 1.0).
Grens van Parijs: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Grens van Londen: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Grens van Madrid: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Dit vergelijkt de grootte, niet de ligging: beide vormen staan op dezelfde schaal, met het noorden boven, en over elkaar gecentreerd.
Wat er met elke gemeente gebeurde
-
Yalinga waar de brand begon110.463 ha bereikt op 16 dec2,7 %
Verbrande oppervlakte binnen elke gemeente, berekend door de GWIS-omtrek te combineren met de bestuurlijke grenzen. De afstand is gemeten van het punt dat het centrum van elk gebied markeert tot het dichtstbijzijnde vuur: dat het op een kilometer bleef, betekent niet dat het de huizen bereikte.
Mensen en gebouwen binnen de omtrek
GHSL 2020Binnen de omtrek was geen noemenswaardig bebouwd oppervlak en woonde bijna niemand (GHSL 2020, schatting op basis van satellietbeelden).
Dit is een schatting op cellen van 100 m, gemaakt met satellietbeelden en volkstellingen: het betekent niet dat er huizen zijn afgebrand of dat er slachtoffers vielen. De omtrek bevat ook gebied dat niet heeft gebrand.
Bron: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S en GHS-POP R2023A), Gemeenschappelijk Centrum voor Onderzoek (JRC) van de Europese Commissie, © Europese Unie, CC BY 4.0. Som binnen de omtrek berekend door WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Het weer dag voor dag
ERA5-heranalyse van het ECMWF op de plek van de brand, de standaardbron voor het weer van vroegere dagen, en de Canadese Fire Weather Index (hetzelfde systeem dat Copernicus gebruikt), door WorldFires berekend uit die gegevens. De dagen na de brand lopen door tot de eerste regen.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dag | Maximum | Min. luchtvochtigheid | Zwaarste windstoot | Regen | Gevaar (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 16 dec | 35,3 °C | 18 % | 25 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 40 |
| 17 dec | 35,3 °C | 15 % | 32 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 42 |
| 18 dec | 33,3 °C | 13 % | 31 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 45 |
| 19 dec | 34,3 °C | 15 % | 34 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 45 |
| 20 dec | 33,5 °C | 17 % | 39 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 47 |
| 21 dec | 33,6 °C | 17 % | 35 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 46 |
| 22 dec | 33,2 °C | 17 % | 39 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 48 |
| 23 dec | 33,5 °C | 17 % | 40 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 49 |
| 24 dec | 33,7 °C | 16 % | 34 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 47 |
| 25 dec | 34,7 °C | 19 % | 33 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 46 |
| 26 dec | 35,5 °C | 18 % | 35 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 46 |
| 27 dec | 36,0 °C | 16 % | 37 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 48 |
| 28 dec | 35,3 °C | 19 % | 32 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 47 |
| 29 dec | 34,9 °C | 17 % | 27 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 46 |
| 30 dec | 35,0 °C | 14 % | 35 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 49 |
| 31 dec | 34,1 °C | 15 % | 35 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 49 |
| 1 jan | 34,6 °C | 17 % | 32 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 47 |
| 2 jan | 36,6 °C | 17 % | 32 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 48 |
| 3 jan | 35,6 °C | 16 % | 42 km/h | 0,0 mm | Extreem 54 |
| 4 jan | 36,2 °C | 14 % | 38 km/h | 0,0 mm | Extreem 53 |
| 5 jan | 36,5 °C | 16 % | 40 km/h | 0,0 mm | Extreem 53 |
| 6 jan | 36,0 °C | 18 % | 28 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 45 |
| 7 jan | 34,8 °C | 15 % | 28 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 48 |
| 8 jan | 35,0 °C | 13 % | 27 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 50 |
| 9 jan | 34,9 °C | 12 % | 36 km/h | 0,0 mm | Extreem 52 |
| 10 jan | 35,9 °C | 13 % | 32 km/h | 0,0 mm | Extreem 50 |
| 11 jan | 37,0 °C | 13 % | 35 km/h | 0,0 mm | Extreem 51 |
| 12 jan | 37,9 °C | 13 % | 36 km/h | 0,0 mm | Extreem 53 |
| 13 jan | 37,8 °C | 13 % | 30 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 48 |
| 14 jan | 35,4 °C | 14 % | 22 km/h | 0,0 mm | Extreem 51 |
| 15 jan | 34,7 °C | 25 % | 34 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 44 |
| 16 jan | 35,2 °C | 24 % | 25 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 40 |
| 17 jan | 35,1 °C | 11 % | 32 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 48 |
| 18 jan | 35,7 °C | 10 % | 28 km/h | 0,0 mm | Extreem 51 |
| 19 jan | 37,0 °C | 11 % | 32 km/h | 0,0 mm | Extreem 51 |
| 20 jan | 37,1 °C | 10 % | 32 km/h | 0,0 mm | Extreem 51 |
| 21 jan | 37,4 °C | 9 % | 30 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 50 |
| 22 jan | 37,6 °C | 8 % | 29 km/h | 0,0 mm | Extreem 52 |
| 23 jan | 37,4 °C | 9 % | 31 km/h | 0,0 mm | Extreem 52 |
| 24 jan | 38,0 °C | 9 % | 28 km/h | 0,0 mm | Extreem 51 |
| 25 jan | 38,0 °C | 10 % | 28 km/h | 0,0 mm | Extreem 52 |
| 26 jan | 37,3 °C | 20 % | 32 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 49 |
| 27 jan | 34,8 °C | 31 % | 40 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 42 |
| 28 jan | 36,1 °C | 13 % | 31 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 47 |
| 29 jan | 37,0 °C | 15 % | 18 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 42 |
| 30 jan | 36,5 °C | 15 % | 24 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 45 |
| 31 jan | 37,7 °C | 13 % | 40 km/h | 0,0 mm | Extreem 54 |
| 1 feb | 37,8 °C | 14 % | 42 km/h | 0,0 mm | Extreem 56 |
| 2 feb erna | 38,2 °C | 14 % | 26 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 46 |
| 3 feb erna | 37,9 °C | 13 % | 31 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 48 |
| 4 feb erna | 38,3 °C | 14 % | 26 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 49 |
| 5 feb erna | 37,4 °C | 19 % | 31 km/h | 0,0 mm | Extreem 51 |
| 6 feb erna | 37,0 °C | 21 % | 43 km/h | 0,0 mm | Extreem 55 |
| 7 feb erna | 37,4 °C | 13 % | 26 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 45 |
| 8 feb erna | 37,3 °C | 11 % | 21 km/h | 0,0 mm | Zeer hoog 45 |
| 9 feb erna | 37,3 °C | 15 % | 40 km/h | 0,0 mm | Extreem 56 |
| 10 feb erna | 37,5 °C | 15 % | 42 km/h | 0,0 mm | Extreem 59 |
| 11 feb erna | 35,4 °C | 12 % | 43 km/h | 0,0 mm | Extreem 60 |
Voor en na, vanuit de ruimte
Sleep de lijn om hetzelfde terrein voor en na de brand te vergelijken.
Is het bewolkt op die dag, kies dan een andere datum: elke satelliet komt één keer per dag over. In valse kleuren is verbrand terrein bruin of rood.
Tabel met detecties · 5.842Elke hittedetectie van de satelliet, een voor een, met tijd, satelliet, vermogen en coördinaten.
| Datum en tijd | Satelliet | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Andere branden in de omgeving
- 128.837 haYalinga20 januari 2022 · 34 dagen · op 10 km
- 353.408 haYalinga1 januari 2020 · 52 dagen · op 13 km
- 87.524 haYalinga3 januari 2022 · 33 dagen · op 29 km
- 176.660 haYalinga22 februari 2026 · 21 dagen · op 35 km
- 108.015 haYalinga24 december 2022 · 36 dagen · op 35 km
- 140.621 haYalinga19 januari 2022 · 25 dagen · op 38 km
Veelgestelde vragen
- Hoe lang duurde de brand bij Yalinga?
- Volgens de hittepunten die satellieten binnen de omtrek zagen, brandde het van 16 december 2018 tot 1 februari 2019 (48 dagen). De omtrek dateert het van 16 december 2018 tot 25 januari 2019.
- Hoeveel oppervlakte is er verbrand?
- De omtrek die GWIS (Copernicus) uit de hittedetecties heeft gereconstrueerd, beslaat 109.809 hectare (1.098,1 km²). Het is een schatting: de officiële cijfers van elk land kunnen afwijken.
- Welke gemeenten zijn getroffen?
- Het vuur drong alleen door in Yalinga (110.463 ha, 2,7 %).
- Wat voor weer was het?
- Tijdens de brand liep de temperatuur op tot 38,0 °C, daalde de luchtvochtigheid tot 8 % en waren er windstoten tot 42 km/u. De brandgevaarindex (FWI) bereikte 56, klasse Extreem.
- Waar komen deze gegevens vandaan?
- Uit de verbrande omtrek van GWIS (Copernicus), de VIIRS-hittepunten van NASA FIRMS en de bestuurlijke grenzen van Centraal-Afrikaanse Republiek (geoBoundaries). Het is geen officieel bericht.
Waar u dit kunt controleren
Een satellietdetectie is geen officieel bericht. De definitieve cijfers en de status van de brand worden gepubliceerd door de hulpdienst van elk land.
Controle per satelliet
Geschiedenis van deze pagina Wijzigingen in oppervlakte, data, naam, officieel register of samengevoegde pagina's, elke nacht vergeleken sinds 24 oktober 2026.
Geen wijzigingen sinds 24 oktober 2026.
Klopt er iets niet op deze pagina?
Deze pagina is gemaakt met satellietgegevens en officiële registers en zit er soms naast: verkeerde data, de verkeerde plaats, twee branden samengevoegd of iets wat helemaal geen natuurbrand was. Kent u deze brand van dichtbij — u woont er, zag hem, hielp blussen of deed er als journalist verslag van —, vertel ons dan wat er echt gebeurde en we controleren het.
Fout melden
Hoe we dit weten
- Omtrek: GWIS (Copernicus), gereconstrueerd uit hittedetecties en niet op beelden gemeten; 5 polygonen samengevoegd op deze pagina.
- Data bijgesteld met de VIIRS-hittedetecties binnen de omtrek, die 16 december 2018 tot 25 januari 2019 aangaf. 5.842 VIIRS-hittedetecties van Suomi-NPP op die data.
- We hebben deze pagina aan geen enkele officiële registratie kunnen koppelen.
- Weer: ERA5-heranalyse van Copernicus op de plek van de brand, in cellen van zo’n 25 km.
- Bebouwd oppervlak en bevolking komen uit de Global Human Settlement Layer van het JRC (tijdvak 2020, cellen van 100 m), opgeteld binnen de omtrek: een schatting van wat er was, geen schadetelling.
Waar deze gegevens vandaan komen
De omtrek komt van het Global Wildfire Information System (GWIS) van Copernicus, dat hem reconstrueert uit hittedetecties van MODIS en VIIRS en publiceert onder CC BY 4.0. Hij wordt niet zoals in Europa op beelden gemeten en is dus een schatting. De hittedetecties komen van de VIIRS-sensoren aan boord van Suomi-NPP en NOAA-20, verspreid door NASA FIRMS met een resolutie van 375 meter. De gemeentegrenzen komen van geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). De oppervlakte per gemeente berekent WorldFires door de omtrek met die grenzen te combineren, dus die kan afwijken van het officiële cijfer van elk land.