Verbrande oppervlakte
alleen satellietPerimeter gepubliceerd door EFFIS (Copernicus).
- Bron
- EFFIS (Copernicus)
- Datum
- perimeter herzien op 26 januari 2022
+− controle
Aan deze pagina is geen officieel register gekoppeld om mee te vergelijken.
De brand begon op 20 maart 2021 in Teixeira e Teixeiró, Portugal, en satellieten zagen hem 1 dag lang branden. Copernicus mat op satellietbeelden een verbrande omtrek van 114 hectare, verdeeld over één freguesia.
Deze pagina gaat zeer waarschijnlijk over het afbranden van weidegrond of een gecontroleerde winterbrand in het noorden van Portugal, niet over een natuurbrand. In deze heuvels wordt struikgewas afgebrand om de weidegrond te vernieuwen, en deze brand staat niet in het register van landelijke branden van het ICNF. Dat is onze aanname, op grond van de tijd van het jaar en het ontbreken van een officiële registratie; ze is niet bevestigd. Daarom telt deze brand niet mee in de ranglijsten.
Perimeter gepubliceerd door EFFIS (Copernicus).
Aan deze pagina is geen officieel register gekoppeld om mee te vergelijken.
Van 20 mrt 2021 tot 20 mrt 2021: eerste en laatste dag met vuur op de pagina.
Satellieten komen maar een paar keer per dag over en wolken of rook kunnen het vuur verbergen: het uitblijven van detecties is geen officiële melding dat de brand geblust is. Het is de hulpdienst van elk land die een brand onder controle of geblust verklaart.
Eerste dag met vuur die de satellieten of de perimeter laten zien.
Aan deze pagina is geen officieel register gekoppeld: het tijdstip van de melding en de oorzaak zijn hier niet bekend.
Meteorologische brandgevaarindex FWI (Canadees systeem), door WorldFires berekend voor de dag waarop de brand begon. Opeenvolgende dagen zonder regen daarvoor: 8.
Dit is een index berekend met gegevens van een weermodel, geen meting van de brand en geen officiële waarschuwing. Waarschuwingen voor brandgevaar komen van de bevoegde instantie in elk land. Alarmnummer en officiële waarschuwingen
Maximum van 10,8 °C en minimale luchtvochtigheid van 35 % op 20 maart 2021; windstoten van 45 km/u op 20 maart 2021.
Dit zijn modelwaarden voor een cel van ongeveer 25 km, niet van een weerstation: ze kunnen afwijken van metingen ter plaatse.
Het wijzigingslogboek van deze pagina wordt bijgehouden sinds 24 oktober 2026: elke nacht wordt vergeleken wat ze publiceert en wordt het verschil genoteerd. Wat ervoor ligt, wordt gereconstrueerd met de datum van elke bron en als gereconstrueerd gemarkeerd.
Elke nacht wordt een momentopname opgeslagen van wat de pagina toont. Als er iets verandert, verschijnt dat in de lijst als logboekregel.
Een versie bewaart oppervlakte, data, naam en officieel register; de oppervlakte zoals die werd genoteerd (wijzigingen onder 2 % worden niet genoteerd). Kaart, detecties en weer tonen altijd de stand van vandaag.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021-03-20 | 0 | 0 | 10,8 | -0,1 | 35 | 14,9 | 45 | 0 | 5,1 | muy_bajo | 1 |
| 2021-03-21 | 0 | 0 | 11,6 | -2,2 | 36 | 12,3 | 38,9 | 0 | 4,9 | muy_bajo | 0 |
| 2021-03-22 | 0 | 0 | 13,2 | -1,4 | 35 | 8,7 | 27,4 | 0 | 4,6 | muy_bajo | 0 |
| 2021-03-23 | 0 | 0 | 15 | -1,2 | 39 | 9,3 | 28,1 | 0 | 4,9 | muy_bajo | 0 |
| 2021-03-24 | 0 | 0 | 12,5 | -0,2 | 50 | 10,8 | 31,3 | 0 | 4,9 | muy_bajo | 0 |
| 2021-03-25 | 0 | 0 | 13,3 | -2,7 | 50 | 11,7 | 30,6 | 0 | 5,1 | muy_bajo | 0 |
| 2021-03-26 | 0 | 0 | 10,2 | 1,3 | 54 | 12,2 | 36 | 0 | 4,7 | muy_bajo | 0 |
| 2021-03-27 | 0 | 0 | 13,8 | -0,6 | 43 | 13,4 | 41,8 | 0 | 5,3 | bajo | 0 |
| 2021-03-28 | 0 | 0 | 17,4 | 1,5 | 36 | 13,8 | 38,2 | 0 | 6,8 | bajo | 0 |
| 2021-03-29 | 0 | 0 | 13,8 | 5,9 | 49 | 11,9 | 37,4 | 0 | 6,1 | bajo | 0 |
| 2021-03-30 | 0 | 0 | 14,8 | 7,7 | 52 | 13 | 33,1 | 0,4 | 6,2 | bajo | 0 |
Het bestand wordt in je browser gemaakt met de gegevens van deze pagina: één bestand per brand, per dag opgeteld en zonder losse detecties.
Werkt zichzelf bij zolang de brand actief is en linkt naar deze pagina. Gratis, met de bronvermelding onderaan.
Bronnen van deze pagina: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Hoe we de brandpagina’s maken: methodologie
Van deze brand hebben we de omtrek die Copernicus heeft gemeten, maar de VIIRS-sensoren hebben hem niet gedetailleerd genoeg vastgelegd: er is geen verloop per dag, wel de verdeling per freguesia.
Het had 8 dagen niet geregend (1 mm of meer) toen de brand begon.
93% van de omtrek valt samen met eerdere branden die sinds 2016 zijn geregistreerd: 2 ha in 2016, 106 ha in 2020.
Verbrande oppervlakte binnen elke freguesia, berekend door de officiële omtrek te combineren met de bestuurlijke grenzen. De afstand is gemeten van het punt dat het centrum van elk gebied markeert tot het dichtstbijzijnde vuur: dat het op een kilometer bleef, betekent niet dat het de huizen bereikte.
Getroffen Natura 2000-gebied: 100 %
Natura 2000-gebieden (Europees Milieuagentschap, versie 2024) die door de omtrek worden doorsneden.
Bodembedekking binnen de omtrek volgens Corine Land Cover, zoals Copernicus die rapporteert.
Binnen de omtrek was geen noemenswaardig bebouwd oppervlak en woonde bijna niemand (GHSL 2020, schatting op basis van satellietbeelden).
Dit is een schatting op cellen van 100 m, gemaakt met satellietbeelden en volkstellingen: het betekent niet dat er huizen zijn afgebrand of dat er slachtoffers vielen. De omtrek bevat ook gebied dat niet heeft gebrand.
Bron: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S en GHS-POP R2023A), Gemeenschappelijk Centrum voor Onderzoek (JRC) van de Europese Commissie, © Europese Unie, CC BY 4.0. Som binnen de omtrek berekend door WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
ERA5-heranalyse van het ECMWF op de plek van de brand, de standaardbron voor het weer van vroegere dagen, en de Canadese Fire Weather Index (hetzelfde systeem dat Copernicus gebruikt), door WorldFires berekend uit die gegevens. De dagen na de brand lopen door tot de eerste regen.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dag | Maximum | Min. luchtvochtigheid | Zwaarste windstoot | Regen | Gevaar (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 20 mrt | 10,8 °C | 35 % | 45 km/h | 0,0 mm | Zeer laag 5 |
| 21 mrt erna | 11,6 °C | 36 % | 39 km/h | 0,0 mm | Zeer laag 5 |
| 22 mrt erna | 13,2 °C | 35 % | 27 km/h | 0,0 mm | Zeer laag 5 |
| 23 mrt erna | 15,0 °C | 39 % | 28 km/h | 0,0 mm | Zeer laag 5 |
| 24 mrt erna | 12,5 °C | 50 % | 31 km/h | 0,0 mm | Zeer laag 5 |
| 25 mrt erna | 13,3 °C | 50 % | 31 km/h | 0,0 mm | Zeer laag 5 |
| 26 mrt erna | 10,2 °C | 54 % | 36 km/h | 0,0 mm | Zeer laag 5 |
| 27 mrt erna | 13,8 °C | 43 % | 42 km/h | 0,0 mm | Laag 5 |
| 28 mrt erna | 17,4 °C | 36 % | 38 km/h | 0,0 mm | Laag 7 |
| 29 mrt erna | 13,8 °C | 49 % | 37 km/h | 0,0 mm | Laag 6 |
| 30 mrt erna | 14,8 °C | 52 % | 33 km/h | 0,4 mm | Laag 6 |
Hij begon met een FWI van 5,1, een minimale luchtvochtigheid van 35 % en 8 dagen zonder regen. Branden in de omgeving die sinds 2016 met zulk weer begonnen: 34.
Eerste regen (1 mm of meer) na het einde: 3,6 mm op 6 apr.
Eerste regen (1 mm of meer) na het einde: 13,1 mm op 7 apr.
Eerste regen (1 mm of meer) na het einde: 4,9 mm op 4 nov.
Eerste regen (1 mm of meer) na het einde: 10,3 mm op 7 apr.
Eerste regen (1 mm of meer) na het einde: 2,6 mm op 21 mrt.
Hij verbrandde een oppervlakte vergelijkbaar met zijn tweelingen (114 ha tegenover een mediaan van 158 ha) en duurde 1 dag, tegenover 2 dagen.
Bij 8 van de 34 viel in de tien dagen na het einde zelfs geen 1 mm: ze doofden zonder regen. Bij de rest bracht de eerste regendag een mediaan van 4,9 mm.
Dit is een verzameling vergelijkbare gevallen: ze toont wat meestal gebeurt, niet wat er gaat gebeuren. Onder de 15 tweelingen geven we geen cijfers. Hoe we het berekenen
Hij werd op 20 mrt als beëindigd beschouwd en in de tien dagen erna viel zelfs geen 1 mm: hij doofde zonder regen. Tweelingen met regen aan het eind: 26 van de 34, met een mediaan van 4,9 mm.
Weer op deze pagina: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Sleep de lijn om hetzelfde terrein voor en na de brand te vergelijken.
Is het bewolkt op die dag, kies dan een andere datum: elke satelliet komt één keer per dag over. In valse kleuren is verbrand terrein bruin of rood.
Op 23 maart 2021 bereikte de lucht naast de brand 25 µg/m³ PM2,5, maar geen enkel daggemiddelde kwam boven de grens van de WHO (15).
Deeltjes volgens het CAMS-model van Copernicus in het midden van de omtrek; het zijn geen metingen in elke plaats. De lichte balk is het slechtste uur, de donkere het daggemiddelde.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Een satellietdetectie is geen officieel bericht. De definitieve cijfers en de status van de brand worden gepubliceerd door de hulpdienst van elk land.
Alarmnummer: 112 · Alarmnummer en officiële waarschuwingen
Controle per satelliet
Geen wijzigingen sinds 24 oktober 2026.
RSS Wijzigingen van deze pagina Met controles en citeerbare versie
Deze pagina is gemaakt met satellietgegevens en officiële registers en zit er soms naast: verkeerde data, de verkeerde plaats, twee branden samengevoegd of iets wat helemaal geen natuurbrand was. Kent u deze brand van dichtbij — u woont er, zag hem, hielp blussen of deed er als journalist verslag van —, vertel ons dan wat er echt gebeurde en we controleren het.
De omtrek en de bodembedekking komen van het European Forest Fire Information System (EFFIS) van Copernicus, gemeten op MODIS- en Sentinel-2-beelden en gepubliceerd onder CC BY 4.0. De hittedetecties komen van de VIIRS-sensoren aan boord van Suomi-NPP en NOAA-20, verspreid door NASA FIRMS met een resolutie van 375 meter. De grenzen van de freguesia’s komen van geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). De oppervlakte per freguesia berekent WorldFires door de omtrek met die grenzen te combineren, dus die kan licht afwijken van het officiële cijfer van elk land.